Všechno, co chcete vědět o čokoládě aneb Jak ji vychutnat všemi pěti smysly! Nekoušeme, ale cucáme
Teď vás čeká povídání o čokoládě s Michaelou Dohnálkovou, která se zabývá její výrobou a najdete ji také na blogu Míšina čokoláda. Neznám moc lidí, kteří by neměli čokoládu rádi a je úplně jedno, jestli je mléčná, hořká nebo bílá.
Nejdříve úplně základní otázka, jak poznat kvalitní čokoládu při nákupu? Čeho je třeba si všímat?
To je složitá otázka. Ale doporučuji se podívat na obal, kde je uvedeno složení. A platí podobně jako u všech potravin, čím méně složek je tam uvedeno, tím lépe. I když budete mít třeba tmavou čokoládu vyrobenou ze dvou či tří surovin. Nebo mléčnou čokoládu ze čtyř. A nejsou tam žádné lecitiny, ani mléčné tuky, ani syrovátky, nic takového.
A potom se podívat na procenta, která označují množství kakaových bobů ve výrobku. Ta by měla být uvedena ze zákona buď na přední nebo na zadní straně obalu. A samozřejmě, když jsou ta procenta lichotivá, tak jsou uvedena na přední části, když je to méně lichotivé, tak to najdete někde vzadu maličkým písmem. Ale musí to tam být uvedeno.
Doporučuji podívat se na obal, kde je uvedeno složení. A platí jako u všech potravin, čím méně složek je tam uvedeno, tím lépe.
Michaela Dohnálková, autorka blogu Míšina čokoláda
Ta procenta vám řeknou, kolik je v čokoládě kakaové složky, kakaových bobů a kakaového másla, ten zbytek je u tmavé čokolády cukr a u mléčné to je pak mléko a cukr. Ty údaje vám ovšem řeknou, z čeho se čokoláda skládá, ale neřeknou vám nic o její chuti. Protože můžete mít čokoládu, ve které je 90 procent kakaových bobů, ale nebude vám chutnat.
Čtěte také
Tady je trošku paralela s kávou. Často mohou být ve velkovýrobě kakaové boby nepříliš dobré kvality, nemají chuťové tóny, jsou přepražené. Takže si opravdu můžete koupit čokoládu, která je vysokoprocentní, ale nepochutnáte si na ní. Tedy jediný údaj, čímž se můžete řídit, je výrobce. Takový, který čokoládu vyrábí z kakaových bobů a ne z rozpouštěné kakaové hmoty.
To je potom opravdu ta nejvyšší kvalita, kde najdete nejvíce chuťových tónů.
Na čem pak tedy záleží samotná chuť čokolády? Jaký původ a kvalitu mají kakaové boby?
Kakaové boby jsou základ. Mají obrovské množství chuťových tónů a díky tomu třeba některá čokoláda může chutnat po oříškách, někde najdete ovocné chuťové tóny. Tedy důležitá je odrůda a původ kakaových bobů. Ale když je přepražíte, nezpracujete je šetrně, tak chuťové tóny zmizí. Tedy důležitá je nejen samotná surovina, ale i šetrný způsob jejího zpracování.
O tom, jak čokoládu správně skladovat, se málo mluví. Hodně lidí má pocit, že čokoláda patří do lednice. Ale ne, fakt nepatří.
Michaela Dohnálková, autorka blogu Míšina čokoláda
Pražení při nízkých teplotách, potom dlouhé mletí, aby se vám čokoláda rozplynula na jazyku, abyste si ji opravdu vychutnali. Tohle všechno je nesmírně důležité. Každý ten krok vede k tomu, že je potom čokoláda skvělá a vychutnáte si ji úplně do posledního kousíčku.
Čtěte také
Když už jsme si tedy čokoládu vybrali a koupili, jak ji potom správně skladovat, abychom si ji mohli stále vychutnávat?
Děkuji za tuhle otázku, protože mám pocit, že se o tom málo ví a mluví. Hodně lidí má pocit, že čokoláda patří do lednice. Ale ne, fakt nepatří. Zaprvé, chcete si tu čokoládu vychutnat, že se vám rozpouští na jazyku. Ovšem když ji vytáhnete z lednice, tak to nejde.
A za druhé, čokoláda je v lednici ve vlhkém prostředí, a začne se na ní srážet vlhkost. A to pro čokoládu není dobré. Ideální teplota pro skladování čokolády je kolem 16 až 20 stupňů. Když takové místo doma nemáte, najděte si nějaké chladnější místo, třeba špajz, to je ideální.
A jak si čokoládu vychutnávat?
Já vždy říkám všemi smysly. Prostě vezmete si čokoládu a měla by být lesklá, takže zaměstnáte zrak. Potom si k ní povoníte a měla by příjemně vonět, takže zaměstnáte čich. Pak si kousek odlomíte a kvalitní čokoláda, dobře ztemperovaná, křupne. Tak si přijde na své i sluch.
Potom to nejdůležitější, vychutnáte si její chuť. Dáte si kousek čokolády doprostřed jazyka a necháte ho rozpouštět. Tady platí pravidlo, že čokoládu nekoušeme, ale cucáme. Abyste si vychutnali všechny tóny, aby se vám postupně v puse rozpouštěla.
A poslední smysl, to je hmat. Váš jazyk vlastně vnímá i texturu čokolády, jestli je hladká, nebo písková, jsou v ní nějaké kousíčky třeba oříšků. Takže čokoládu vnímáte dokonce i hmatem.
Celou čokoládovou radioporadnu s Michaelou Dohnálkovou, autorkou blogu Míšina čokoláda, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Švýcaři vyvinuli nový způsob výroby čokolády. Má být zdravější i šetrnější k životnímu prostředí
Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení.
-
Bílá čokoláda není čokoláda. Evropané ji ale milují
Potravinářské normy jsou neúprosné. Aby čokoláda byla hodna svého jména, musí obsahovat alespoň nějaké procento kakaového prášku. Bílá čokoláda tedy není čokoládou.
-
Jordis vyrábí v Třebechovicích pod Orebem čokoládu. Kolik je ale za takovým potěšením práce a času?
Jednou za měsíc vám představujeme potravináře Královéhradeckého kraje, součást projektu Srdce kraje. Dnes vás vezmeme na prohlídku firmy Jordis, která vyrábí čokoládu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.