Vnitřní nutkání rostlo, až úplně vybuchlo. Objevila jsem nekonečný svět hudby, usmívá se Klára Sára
Představíme vám zpěvačku, skladatelku, muzikantku a také vítězku letošní autorské Porty Kláru Novotnou z Třebechovic pod Orebem, která si v uměleckém světě říká Klára Sára. A v hudbě se pohybuje i jako muzikoterapeutka nebo pedagožka.
Mám vás oslovovat Kláro nebo Sáro?
Můžete obojí.
Písničky samy přicházejí. Mám spoustu písní, které vznikly ve vaně. Sprchuji se a najednou vezmu mobil a mokrou rukou tu písničku nahrávám.
Klára Sára, zpěvačka, skladatelka, muzikoterapeutka a pedagožka
Jak je to s tím vaším uměleckým jménem?
Maminka si přála Kláru a tatínek Sáru. Zkrátka se dohadovali, jak se budu jmenovat. Jelikož jsem byla jejich čtvrté dítě a přede mnou byli tři kluci, bylo to velké téma, jak se holka bude jmenovat. Tenkrát ještě do porodnice tatínky nepouštěli, takže když si mamka volala s taťkou, že je to konečně holka, tak chtěl být táta hodně vtipný a řekl: jéjda, holka, to je škoda, já jsem chtěl zase kluka. Věděl totiž, že dokud se rodí kluci, tak budou další děti a holkou to končí. Mamku ale ten vtípek trošku naštval a řekla: tak víš, co? Když ty takhle, tak to bude Klára. Celý život jsem si nesla v sobě to, že mé jméno je maličko natruc, tak jsem si říkala, kde jinde to propojit, než v hudebním světě. Proto Klára i Sára. Snad jsem tím v sobě obě jména smířila.
Čtěte také
Už odmalička jste byla muzikální a talentovaná holčička?
Prý ano. Já jsem chodila bratra doprovázet na jeho hodiny klavíru a už asi ve čtyřech letech mě paní učitelka Helena Karnetová z Hradce Králové, ještě tehdy učila v Třebechovicích, si mě tam brala s sebou a říkala, že jsem hodně šikovná. Takže mi vždy prstík dávala na klávesy a v podstatě v těch čtyřech letech jsem se tam začala u ní učit na klavír.
A se zpíváním jste také začala tak brzy?
Se zpíváním to šlo ruku v ruce. Paní učitelka vedla i sbor Orebáček, takže jsem tam začala chodit.
Kdy jste se pak rozhodla, že se muzice budete věnovat víc a začnete koncertovat, psát si písničky a skládat?
To přišlo v covidu. V tom období jsem totiž byla učitelkou na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové, kromě jiného, a byli jsme všichni doma. Tak bylo trošku více času i sama na sebe a tak se stalo, že mé vnitřní nutkání rostlo a rostlo, až to ve mně úplně vybuchlo. Pak už nebyl čas ztrácet čas.
Koncertuji jak sama, klavír si umí ty tóny tak nějak obsadit. Ale miluju hraní s kapelou. Nejen lidsky nám to pěkně ladí, ale i muzikantsky.
Klára Sára, zpěvačka, skladatelka, muzikoterapeutka a pedagožka
Takže jste neztrácela čas a začala vystupovat a skládat si muziku?
Začala jsem jezdit do studia. Vytáhla jsem některé písně z šuplíku, některé už vznikaly, pak to byly i rituální písně, kdy mě oslovila Tamara Melisa, a najednou to šlo všechno hodně rychle. Během každého dne byla jedna píseň, už to prostě nešlo uklízet někam do skříně.
Čtěte také
Vás prý ty písničky ani nenechají pořádně vyspat.
Je to tak, ano, samy přicházejí. Nedávno jsem si čistila paměť v mobilu a zjistila jsem, že tam mám spoustu písní, které vznikly třeba i ve vaně. Sprchuji se a najednou přijde píseň. Tak rychle vezmu mobil a ještě s mokrou rukou tu písničku nahrávám, abych ji nezapomněla.
Nemusíte si tedy v uvozovkách písničku vysedět., že u klavíru hodinu brnkáte a nic vás nenapadá?
Ne, to nemusím. Tomu, co popisujete, se možná přibližují písně na objednávku, třeba pro někoho k narozeninám. Vyšlu do éteru, že pokud má píseň vzniknout, tak ať přijde. A ona nejčastěji přijde právě tím, že mě třeba vzbudí. Nedávno mne opravdu vzbudila někdy v šest ráno, kdy jsem ještě po tmě narážela do futer a šla ji rychle zapsat.
Jak byste tu svoji hudbu charakterizovala? Mluvila jste i o rituálních písních, tedy to je také jedna část vaší tvorby.
To je jedna část tvorby. Ale jinak nevím, jestli to má vůbec nějakou škatuli. Prý se to blíží šansonu a folku. Tedy jestli to někam zařadit, tak asi tak. A je to česky.
Teď jsme si pustili písničku Být volná. Ta je z vašeho druhého alba?
Ano. Já jsem své první dvě CD natáčela současně, ale klidně řekněme, že je z druhého alba, ano. To první CD jsou již zmíněné rituální písně pro ženy. To se jmenuje Písně na cestu ženy I. Předpokládá se, že bude i dvojka, že? Ale začaly se mi ozývat písně pro muže, takže asi je muži předběhnou.
Při výuce objevujeme vnitřního umělce konkrétního člověka. Nehodnotíme ho, nedegradujeme, nesnažíme se ho dát do žádné krabičky.
Klára Sára, zpěvačka, skladatelka, muzikoterapeutka a pedagožka
Co vás vůbec inspiruje ke skládání, když tvrdíte, že písně přicházejí samy.
To je těžké říci. Asi když to shrnu, tak je to zkrátka psané životem. Zevnitř.
Čtěte také
Vy jste pianistka, takže se dokážete krásně na koncertě doprovázet. Ale také si ráda pozvete na pódium další muzikanty.
Je to tak, mám to raději, ano. Koncertuji jak sama, protože klavír si umí ty tóny tak nějak obsadit, ale také miluju hraní s kapelou. Teď máme ustálenou kapelu, je to bezva parta. Ladí nám to pěkně nejen lidsky, ale taky muzikantsky. Tak to miluju.
Kapela se jmenuje?
Dámy a pánové. Muzikanty dokážeme proměňovat, když je potřeba. Někdy hrají jen holky, jindy kluci. A podle toho se určí, jestli hraje Klára Sára a dámy, nebo i pánové. A je to taková benevolence i pro ně, protože to jsou všechno rodičové, mají své rodiny a zaměstnání. Tak aby nebyli ke mně nějak vázáni a fixováni. Může to být jednou tahle dáma, podruhé tyhle dvě dámy nebo náhrada, když někoho seženou. Je to proměnlivé jako život.
Co jste říkala na vítězství v autorské Portě? Určitě vás to potěšilo.
Potěšilo a řekla jsem: dobrý, jdeme dál. Já se tedy příliš v tom světě folkařů nepohybuji, spíše jsem koukala, jak to tam probíhá a co to je za lidi.
Čtěte také
Vy jste tedy vystudovaná hudební učitelka?
Ano, jsem vystudovaná učitelka, první stupeň. Mám specializaci speciální pedagogika a hudební výchova. Nechala jsem si dvě specializace. Takže tímto směrem jsem už hodně líznutá.
Hudební výchovu jste prý vyučovala netradičním způsobem.
Protože možná i tak alternativně působím nebo vypadám, nevím, tak mě začali oslovovat lidé s prosbou, že by potřebovali do lesních školek. A já jsem řekla: tak jo. Nakonec jsem poznala rozdíl, měla jsem srovnání, protože jsem učila jak na základní škole, tak i na gymnáziu a v alternativním světě školství. Svoboda alternativního školství mi byla velmi blízká, cítila jsem tam cestu. Spolu s tím vznikala i soukromá praxe, kdy rodiče pro své děti nenacházeli umístění v ZUŠkách. Já samozřejmě obdivuji, jak ZUŠky fungují, nicméně zase je to pod nějakým školským systémem a učitelé jsou vázáni osnovami, nějakým učebním plánem, a to jsem v soukromém sektoru vůbec neřešila. Tak jsem objevila obrovský, nekonečný svět hudby i v tom pedagogickém působení. Je velká poptávka od lidí po svobodě.
Čtěte také
V čem spočívá ona alternativní výuka hudební výchovy?
Především v tom, že jsme v tom svobodní. Nemusíme nic a nemáme žádná očekávání. Ani dospělý účastník, dítě, ani já. Jdeme v lehkosti, plyneme a jen objevujeme. Především tam je nastaveno objevování vnitřního umělce toho daného konkrétního člověka. My ho objevujeme, ale nehodnotíme, nedegradujeme, nesnažíme se ho dát do žádné krabičky, že by měl splnit toto a toto. Hrajeme si s ním a je to tedy pecka. A funguje to. Rodiče mi i píšou, jestli musím mít o prázdninách zavřeno, protože se děti těší, že aspoň někde mohou být samy sebou.
Co všechno vás čeká v nejbližší době? Pozvete nás na nějaký koncert?
Teď nás především čeká natáčení, příští týden odjíždíme do jižních Čech natáčet k Petru Novotnému, což je basák od Žalmana. Takže teď je na řadě natáčení. A první společný koncert nás čeká 29. listopadu v Červeném Kostelci v kavárně Trees. Srdečně všechny zveme. Budeme poprvé veřejně hrát v této sestavě. Věřím, že to bude hezké. Zkoušky jsou moc fajn, ani se mi z nich nechce, jak je to pěkné. Pak nás čeká koncert v Hradci Králové 22. prosince.
Naším hostem byla zpěvačka, muzikantka i muzikoterapeutka z Třebechovic pod Orebem Klára Sára. Moc děkuji za rozhovor.
Související
-
Jana Rychterová - písničkářka, která své písně zpívá, skládá...
Poznávacím znamením jejích koncertů jsou skvělé texty a humor, který je u většiny písničkářek neobvyklý. Na svých šansonových koncertech vytvořila skvělou dvojici s...
-
Zuzana Ceralová Petrofová: Mám ráda všechny hudební žánry. Musí být ale zahrané s nábojem a energií
Zuzana Ceralová Petrofová je představitelkou páté generace rodiny Petrofů, která v současné době stojí v čele královéhradecké společnosti Petrof, vyrábějící klavíry.
-
Šarmantní dáma oděná v hudebním kabátě podle poslední módy. „Koletovka“ slaví úžasné 160. narozeniny
Budeme slavit, protože Koletova hornická hudba, což je fenomén z podhůří Krkonoš, slaví 160 let. Poohlédneme se za minulostí, ale zeptáme se, kde je dechový orchestr teď.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.