Milovnice adrenalinu a cestování, zpěvačka Kaczi, je důkazem toho, že hudba nezná žádné hranice
Hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně je zpěvačka, která si říká Kaczi. Ve svých jednatřiceti letech už má za sebou řadu úspěchů. Energická písničkářka, hudební skladatelka, textařka a multiinstrumentalistka, vlastním jménem Kateřina Kouláková, svou temperamentem a optimismem nabitou povahou zcela jistě nakazí i vás.
Vyrůstala jste v hudební rodině a od 13 let jste hrála v rodinné kapele. Nenapadlo vás někdy, že byste chtěla jít jinou cestou?
Vůbec. Do hudby jsem byla zapálená už odmalička. Už ve školce jsem věděla, že chci být zpěvačka. A v tom jsem měla jasno až do dospělosti. Rodina mě vždycky maximálně podporovala a tím, že jsem s nimi mohla vystupovat, jsem nabrala velké zkušenosti. Lidovky se u nás hrály na každé oslavě, zpívalo se a hrálo. Neznáme to jinak.
Jsem ráda, že jsem se ve své hudbě našla, že zpívám v češtině a hlavně tady v regionu. Dělám to srdcem a tak to chci dělat vždy.
Kaczi, zpěvačka
S rodinou jste začínala na coverech, nějakou dobu jste pak zpívala anglicky sólo a později jste přešla na českou hudbu. Co vás k takové změně vedlo?
Hraní převzatých písniček, na kterých jsem vyrůstala, byla zábava a hodně mi to dalo. Ale s první láskou jsem v 17 letech začala skládat písničky a uvědomila jsem si, že je na čase jít vlastní cestou. To jsem ještě skládala převážně anglicky, ale postupem času jsem začala cítit, že to pro mě nebylo autentické.
Čtěte také
Bod zlomu přišel ve chvíli, kdy jsem zpívala anglicky převážně v Česku a došlo mi, že mi lidé nerozumí. A já chtěla, aby mi rozuměli, a to celou dobu. Jsem ráda, že jsem se ve své hudbě našla, že zpívám v češtině a hlavně tady v regionu. Dělám to srdcem a tak to chci dělat vždy.
Umíte na čtyři hudební nástroje, ale neodmyslitelně k vám patří hlavně akordeon. Co vás na něm tak baví? Plánujete se učit na něco dalšího?
Je to takový můj maskot, moje součást. Když ho mám v ruce, cítím se být svobodná. Má velkou rozmanitost co se týká zvuku, a také s ním dokáži pobavit různé publikum. To je důležité, protože můžu hrát například dětem ve školkách, ale i pro seniory.
Jsem ráda, že jsem na akordeon díky dědovi začala hrát. Ale pořád mě láká něco nového, vždy jsem si přála naučit se na bicí, ale teď bych se chtěla zaměřit hlavně na zdokonalování se v tom, co už umím. Prásknu ale, že se s přítelem učíme salsu. Je skvělé s ním sdílet tanec, ta radost je pak dvojnásobná.
Celý rozhovor Lady Klokočníkové s Kaczi si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Inspiraci nachází písničkářka Andrea Šulcová v každodenním životě: Hudba má prostě pozitivní vibraci
Písničkářka Andrea Šulcová, původem z Náchoda, působila jako flétnistka v populární a jazzové hudbě. Flétnu studovala na hudební konzervatoři v Praze i v rakouském Grazu.
-
Akordeon a hudba bez hranic aneb S mezinárodní kapelou Razam nejen za slovanskými Vánocemi
V posledním letošním vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” budeme cestovat světem nejen za různými zvyky, ale také třeba hudebními žánry.
-
Jsem rád, že jsem svoji rodnou hroudu nezostudil, směje se Český slavík Michal Horák, Objev roku
Silvestrovským hostem je velký šoumen, muzikant, zpěvák nebo lépe řečeno písničkář Michal Horák, který pochází z východních Čech. Jako kluk začínal v soutěži Česko zpívá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.