Zuzana Ceralová Petrofová: Mám ráda všechny hudební žánry. Musí být ale zahrané s nábojem a energií

16. duben 2021

Zuzana Ceralová Petrofová je představitelkou páté generace rodiny Petrofů, která v současné době stojí v čele královéhradecké společnosti Petrof, vyrábějící klavíry.

Klavíry se značkou Petrof znají hudebníci po celém světě. Od roku 1864, kdy dílnu Antonína Petrofa na hradeckém Velkém náměstí opustil první klavír, se jich stovky tisíc dostaly do 70 zemí světa. Tehdejší truhlářská dílna se rozrostla na továrnu, která nakonec proslavila i Hradec Králové.

Čtěte také

Výroba klavírů přečkala obě dvě světové války, období socialismu i 90. léta 20. století. Historii výroby připomíná v areálu továrny malé muzeum, v němž však najdete opravdové skvosty a unikáty. Řada nástrojů se vyráběla na zakázku, a tak jen nabídka notových pultíků je ukázkou skvělé řezbářské práce.

Klavíry značky Petrof mají důstojné místo i v domácnostech slavných hudebníků, jedním z nich je například Paul McCartney. A dárkový klavír s výrobním číslem 30 000 odjel na Konopiště. Jeho majitelem byl následník habsburského trůnu František Ferdinand de Este. Moc dlouho však na něj nehrál - dar od pana Petrofa dostal totiž k 50. výročí firmy, tedy v roce 1914, kdy na něj byl v Sarajevu spáchán atentát.

V roce 2017 bylo přímo v areálu továrny Petrof otevřeno obchodní a kulturní centrum PETROF Gallery. Nové místo pro vaše setkávání vzniklo rekonstrukcí staré výrobní haly, jejíchž součástí byly v minulosti například intonérské kabiny a donedávna sloužila především jako skladový prostor.

Nalezte zde jeden z největších a nejmodernějších pianosalonů ve střední Evropě, prostornou víceúčelovou halu se špičkovou akustikou a hudební kavárnu se samohrajícím klavírem, která zajišťuje skvělou atmosféru a dokonalé pohodlí každého hosta.

Celý rozhovor Zuzany Ceralové Petrofové s Ladou Klokočníkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

Spustit audio

Související