Čarodějky Karin Babinské: Každý v sobě neseme světlo i tmu. Záleží na nás, kterou cestou se vydáme

6. prosinec 2024

Do rozhlasové kavárny v Hradci Králové pozvala Lada Klokočníková tentokrát talentovanou a úspěšnou režisérku a spisovatelku Karin Krajčo Babinskou spolu s její novou knihou Čarodějky.

Režisérka a spisovatelka Karin Krajčo Babinská se v roce 2007 uvedla prvním celovečerním hraným filmem Pusinky, v roce 2014 pak režírovala film Křídla Vánoc, k tomuto filmu také napsala scénář. Je autorkou nejúspěšnějších klipů kapely Kryštof a režíruje i jejich koncertní vystoupení.

Lada Klokočníková a Karin Babinská v rozhlasové kavárně

A co se týče psaní, tak v roce 2016 začala psát úspěšný blog Kecy, kecy, kecičky, který v roce 2017 vydala i knižně. Velkou popularitu si získaly její romány Za sny, Hvězdy na cestě a Tsunami. Letos potěšila své fanoušky další krásnou knihou Čarodějky.

Filmařina je hodně o penězích. Psaní mi přináší daleko větší svobodu a radost, k filmování se teď momentálně nechci vracet.
Karin Babinská

„Když začínám psát, tak vytáhnu vždy jeden ze svých notesů. Já je totiž sbírám, já je miluju, mám jimi narvané šuplíky. Jakmile někde vidím hezký notýsek, musím si ho okamžitě pořídit, ale potom mám až takový ostych, jak já říkám, odpanit jej. Takže mám většinu poměrně neposkvrněných notýsků a potom zvažuji, který z nich použiji na své zápisky k další knížce.

Čtěte také

Proč jste se po režírování filmů pustila do psaní?
Jako malá holka jsem psala a účastnila se různých literárních soutěží. Vlastně pro mne bylo velmi jednoduché něco napsat. Nebyla to taková výzva, takže mi svým způsobem přišlo samozřejmé psát. Asi i proto jsem se pak rozhodla studovat režii, to byli náročnější, byla výzva se vůbec na tu školu dostat, pak ji vystudovat a opravdu začít dělat filmy.

Ale v určitém životním období jsem zjistila, že mě to přestává naplňovat. Celá filmařina je o shánění peněz, o ústupcích a kompromisech, vyhazování věcí ze scénářů, protože na to nejsou finance atd. Tím jsem se opravdu trápila, když mi zrušili natáčení jednoho filmu právě kvůli financím.

Přiznám se, že když někdo řekne, že jsem režisérka a scenáristka, tak už se trošku kroutím, mám raději oslovení spisovatelka. Myslím, že jsem tu profesi asi definitivně vyměnila, psaní mě začalo natolik naplňovat a bavit, našla jsem v něm velkou tvůrčí svobodu. Takže nemám vůbec tendenci se k filmařině vracet.

Vím, že člověk nemá nikdy říkat nikdy, protože potom se to někdy otočí, ale v tento moment mám pocit, že se k ní vracet nechci. Ani když přijde Richard a řekne: natoč nám krásný videoklip.

Čtěte také

A tak mě Richard jednou oslovil a řekl, co kdybys začala psát? Začalo mi to vrtat v hlavě, přemýšlela jsem, nevěděla, co bych měla psát. Ale pak jsem přišla za Richardem a řekla, že začnu psát blogy. A on na to, o čem budeš psát? Já mu odpověděla, že o nás! To už se moc nesmál, ale říkal, že si asi budu něco vymýšlet. Ale já na to, že si nebudu nic vymýšlet, že budu psát pravdu a nic než pravdu. A to jsem začala dělat.

Tak vznikl blog Kecy, kecy, kecičky, který byl v té době poměrně populární. A na základě toho mě oslovila Hanka Hozová, jestli bych to nechtěla vydat knižně. Takže se to přetavilo v knížku, dala jsem k tomu fotografie, napsala ještě zvlášť blogy pro knihu a tak začala má spisovatelská dráha.

Čtěte také

Teď mnoho čtenářů potěšila vaše nová knížka Čarodějky. V čem vidíte její hlavní kouzlo?
Ta knížka je pro mě velmi osobní. Z toho důvodu, že jsem se hodně rozepsala o věcech mezi nebem a zemí, o různých alternativních směrech a světech, ve kterých se já osobně pohybuji přes 25 let. Tedy je to prostředí, které je mi nesmírně blízké. Myslím, že doba dospěla do momentu, kdy lidé touží po návratu k přírodě.

Často vnímáme náš uspěchaný způsob života. A třeba i ve způsobech léčby zapomínáme na to, že naše těla jsou moudrá. Říkám, když nás pánbůh stvořil dokonalé, tak i každá nemoc, která je nám daná, musí mít lék. A ten lék se často nachází v přírodě. Nebo v naší psychice, když si uvědomíme, proč k nám ta daná nemoc přišla a co nám vlastně chce říci.

Ale to jsem odbočila od knížky. V té mluvím opravdu o světech léčitelek, bylinkářek, čarodějek, o šesti generacích žen, které tohle mají v rodě. Jsou tam také kartářky a potom samozřejmě jsou tam i ženy, které se nevydaly třeba cestou světla. Protože ta knížka je i o tom, že každý z nás v sobě nosíme světlo i tmu. A záleží jen na nás, kterou cestu si vybereme.

Lada Klokočníková a Karin Babinská v rozhlasové kavárně

Karin Krajčo Babinská a její manžel, frontman kapely Kryštof, Richard Krajčo také koupili před několika lety kostel v Chotěvicích v Podkrkonoší. Objekt se rekonstruuje a renovujete, už nyní je naplněn úžasnou energií.

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s Karin Babinskou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související