Kouzlo práce tkví v detailu. Životní motto manželů Tesaříkových, výrobce nožů a umělecké rytečky
Hosty Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně byli manželé Tesaříkovi. Richard je jedním z nejlepších výrobců unikátních nožů u nás a Veronika Tesaříková je umělecká rytečka kovů, její práce je uznávaná po celém světě.
Richard Tesařík vyrábí zavírací nože zdobené neobvyklými materiály, jako jsou například mamutí kly nebo zuby, jeho žena Veronika Tesaříková zdobí precizními rytinami šperky, drahé hodinky i nože svého manžela.
Čtěte také
Každý kus, který v jejich dílně vznikne, představuje stovky hodin práce, ale každý je úžasný originál.
Richard Tesařík jako malý rozhodně nepatřil mezi klidné děti. Ve škole se jeho temperament snažili ubrzdit jakoukoliv činností. „Díky tomu jsem se dostal snad ke všem výtvarným technikám. Rád jsem si kreslil, zkoušel jsem třeba keramiku, dokonce i vyšívání. Tady se možná začal formovat můj pohled na estetiku a získal jsem i manuální zručnost.“
Nože ho provázely odjakživa, ale to pravé zaujetí přišlo mnohem později. „Dlouho jsem si myslel že můj život bude navždy spojen s hudbou. Také jsem se věnoval tvorbě šperků, mezi šperky jsem strávil dvacet let.“
Postupně ale začaly nože do jeho života pronikat víc a víc. Dokonce si koupil nůž od Buddyho Westona a nosil ho stále u sebe . „To jsem ještě netušil, že se za několik let stane Buddy mým učitelem a rádcem,“ usmívá se Richard.
Zásadní přelom přišel v době, kdy byla jeho manželka Veronika na mateřské dovolené. Richard ji intenzivně přesvědčoval, aby se vrátila ke své rytecké profesi a oslovila přitom i nožíře. Tak si skoro ani nevšiml, že se rodí jeho nová posedlost. Posedlost tak silná, že při níž přestává vnímat čas. A rozhodl se věnovat nožům naplno.
Čtěte také
Tvorba takového nože zabere mnoho desítek hodin a za rok vznikne pouze několik kousků. Na otázku, co pro něj proces tvorby znamená, Richard odpovídá: „Asi hledání výtvarné formy a prostoru, ve kterém se člověk cítí svobodný. A který odráží mé vnímání krásy jako takové. Spojení estetiky, preciznosti a funkčnosti.
Veronika Tesaříková se světě nožů pohybuje přes 20 let. Spolupracuje s českými i zahraničními nožíři. „ Jediné, co pro svou práci potřebuji je kovová nezakalená plocha bez povrchových úprav. Takže jsem za svou profesionální éru gravírovala např. zapalovače, šperky, tabatěrky, spony na peníze, spoušť na fotoaparát, víko nádrže na motorku atd.“
„Nyní nejčastěji zdobím rytinou šperky, nože a hodinky. Na rytectví mě baví celý ten proces. Hledání se zákazníkem, jaké má představy, co je pro něho to „pravé, ořechové“. A je to dobrodružství, kdy se potopím do své kreativity a kreslím, gumuji, překresluji nebo vyhazuji, znovu začínám, zkrátka hledám to, co cítím, že by mohlo být ono.“
„Motto mé práce zní: Kouzlo tkví v detailu. Další součástí mé práce jsou i individuální rytecké kurzy, které mám moc ráda. Individuální proto, že v tom vidím jediný smyl. Kurz tak mohu nastavit přesně na míru každému zájemci, tedy jak laikovi, tak i zkušenému rytci. K dispozici mají celou mou, profesionálně vybavenou, ryteckou dílnu a také mou plnou pozornost a dlouholeté zkušenosti v oboru,“ usmívá se Veronika Tesaříková.
Celý rozhovor Lady Klokočníkové s manželi Tesaříkovými si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Pravěký „steakový“ nůž aneb Mohli si lidé v době ledové pochutnat na mamutovi s koprovou omáčkou?
Pozveme vás na akci, kterou Muzeum východních Čech v Hradci Králové oslaví Mezinárodní den archeologie. V sobotu 19. října pořádá akci Archeologie prochází žaludkem i dál.
-
Kovářský valčík mezi kovadlinou a výhní má Zdeněk Krejza ve své dílně přesně na tři kroky
V třebechovickém muzeu betlémů je aktuálně k vidění poutavá výstava uměleckého kováře, šperkaře a restaurátora historických zbraní Zdeňka Krejzy.
-
Umělecký kovář Zdeněk Grausam při práci využívá představivost i zkušenosti z platnéřství
Zdeněk Grausam už od dětství miloval oheň. Ke své vysněné profesi kováře se ale dostal díky několika pracovním odbočkám, které dnes plně zúročil.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.