První tři šlápnutí mám hezké, směje se Tomáš Mužík, mistr světa kategorie Masters v týmovém sprintu
Skvělý úspěch oslavila Česká republika na Mistrovství světa v dráhové cyklistice v kategorii Masters. Tomáš Mužík z Hradce Králové se totiž stal mistrem světa v týmovém sprintu v kategorii 35 až 44 let. Spolu s ním tento ohromný úspěch prožili také jeho kolegové z týmu Denis Špička, Marek Volf a Pavel Vitouš, když ve Francii v napínavém finále porazili řecký tým.
A zajistili si nejen světový titul, ale dokonce i nejrychlejší čas celého šampionátu. Tomáš Mužík se mnoho let věnoval také judu a v roce 2002 se stal i judistou roku.
Gratuluji k mistrovskému titulu.
Moc děkuji.
V judu jste byl někdy mistrem světa?
V judu jsem byl třetí na mistrovství světa juniorů.
Na závody jsme se chystali dlouhou dobu. Ale poslední noc před startem nám hrály nervy. Hlavně jsem to klukům nechtěl pokazit.
Tomáš Mužík, dráhový cyklista, mistr světa v kategorii Masters
Jak jste prožíval letošní mistrovství světa v dráhové cyklistice ve francouzském Roubaix?
Tam je historický velodrom a vedle postavený nový. A na tom novém krytém velodromu se mistrovství světa konalo. Přinesl jsem vám ukázat duhový dres, který jsme přivezli do Čech. A kombinézu, ve které jsem jel závod. Ještě není praná, na zádech jsou ještě autentická startovací čísla.
Čtěte také
A bude se prát?
Zatím ne. Nemám to v plánu.
Jak jste prožíval tamní atmosféru?
Musím říct, že jsme se na ty závody chystali dlouhou dobu. Ale pár dní před závodem jsme byli asi všichni hodně nervózní, protože jsme měli strach, aby se nám všechno povedlo, nic se na kole nepokazilo a neprasklo a tak dál. Takže poslední noc před závodem nám hrály hodně nervy. A ještě navíc Denis Špička den byl předtím ve sprintu mistr světa, takže jsme i na něj čekali s gratulací, pak jsme teprve šli spát. Soustředil jsem se opravdu na to, abych to klukům nepokazil.
Judo je víceméně individuální sport, tento závod ale týmová záležitost. Proto jsou asi i ty nervy a zodpovědnost, aby to člověk svému týmu nepokazil.
Je tam hodně zodpovědnosti, protože to klukům rozjíždím ze startovacího bloku. Musím vystartovat přesně a to se musí hodně dobře nacvičit, nesmí se to podcenit. A nesmí se to ani urychlit, což se naštěstí jak v rozjížďkách, tak ve finálové jízdě povedlo. Opravdu jsme hezky odstartovali a šli pěkně za sebe. Jsme čtyři na soupisce, ale tým sprint se jezdí ve třech, můžete mít jednoho borce navíc jako náhradníka. Takže v rozjížďce jel na dvojce Marek Volf a na trojce Pavel Vitouš, ve finále jsem jel já, Denis Špička a Pavel Vitouš na trojce.
Klukům týmové sprinty rozjíždím, jsem dynamický typ. Dokážu hezky vystartovat, nikde se na kole neklepu, prostě jedu přímou stopu.
Tomáš Mužík, dráhový cyklista, mistr světa v kategorii Masters
Jaký to byl pocit, když jste dojeli a věděli, že to je doma, že jste mistři světa?
Řvali jsme všichni radostí. Prostě jsme skákali... Co si budeme povídat, byli jsme fakt hodně naměkko, konkrétně já, když jsem volal domů manželce.
To jsem se chtěl zeptat, kdo měl doma z vašeho úspěchu největší radost, kdo je vaším největším fanouškem v rodině?
Já doufám, že celá rodina. Manželka to se mnou má vážně těžké, dá se říci, že mistryně světa v čekání, protože jak trénuji na judu děti a zároveň jsem pořád někde na kole, tak to se mnou asi není vůbec jednoduché. Takže to poděkování patří určitě i jí.
Čtěte také
Jaká byla vaše cesta ke sportu? Jako malý kluk jste už přišel na tatami?
Přesně tak. Asi někdy v první třídě táta nevěděl, co s námi s bratrem. Tak nás prostě odvedl na judo a říkal, tam od vás bude pokoj a tak se také stalo. Začali jsme dělat s bráchou judo a dařilo se nám, měli jsme super trenéry, skvělé zázemí v Hradci Králové, takže vděčím svým trenérům za ty výsledky. A letos 30. listopadu slavíme 80 let hradeckého juda. Má být velká oslava v sobotu od pěti hodin na Sokole a od 20 hodin potom v Adalu. Všichni, co kdy působili v našem oddíle nebo s ním mají něco společného, tak jsou zváni.
Co vaše největší judistické úspěchy?
Třetí místo na Mistrovství světa juniorů v roce 2002 se mi povedlo získat. To je asi nejcennější medaile. Měl jsem tenkrát i myšlenky na olympiádu, ale nepovedlo se mi se tam nikdy dostat. Byl jsem tedy v řeckých Aténách na olympiádě s Andreou Pažoutovou, dnes Pokornou, jako sparing. Ale sám jsem na olympiádě nikdy nestartoval. Atmosféru jsem ovšem zažil.
Čtěte také
Teď mi řekněte, jak se judista dostane k cyklistice?
Když jsem končil s judem. Mně se vždy líbila cyklistika, sprinty na dráze. A tak nějak náhodou, když jsem končíval s judem, jezdil jsem na kole a potkal kluky z Rafkarny, kteří mě pozvali na trénink. Vstoupil jsem do toho týmu a zeptali se mě, jestli s nimi nechci jezdit na vyjížďky, na tréninky. Tak jsem začal, načež Ondra Rybín z Rafkarny mi řekl, někdy v roce 2020, že mi půjde dráhová cyklistika. Máš to tam domluvené, jeď na KOVO Praha na Třebešín, tam ti půjčí kolo a budeš závodit. Tak jsem tam vyrazil s batůžkem a s helmou na první závody A povedlo se mi ty závody vyhrát.
Dají se nějaké dovednosti a zkušenosti z juda uplatnit i v cyklistice?
Klukům ty týmové sprinty rozjíždím, jsem dynamický typ, takže starty mi vcelku jdou. Dokážu moc hezky vystartovat. Nikde se na kole neklepu, prostě jedu přímou stopu a tak dál. Takže je tam určitá síla celého těla. Protože musíte opravdu vystřelit z toho startovacího bloku. Prostě kluci cyklisti říkají, že první tři, čtyři šlápnutí mám opravdu hezké.
Tak titul mistra světa máte doma. A co máte v plánu teď dál? Jaké jsou sny a ambice na kole?
Chceme jet další mistrovství světa, to jsme se s ostatními kluky předběžně domluvili. 14. prosince má být další závod, kde chceme startovat ve sprintu v té sestavě, jak jsme jeli teď. Chceme se tam ukázat v duhovém dresu. Ale teď asi nejvíc chystáme zmíněné oslavy 80 let hradeckého juda.
Všestranný sportovec Tomáš Mužík byl dnes naším hostem. Ještě jednou gratuluji k úspěchu a děkuji za rozhovor.
Související
-
Profesionál Jan Hruška: Málokteré město má tak krásné okolí hodící se pro cyklistiku jako Hradec
Junior Cup Hradce Králové, to je cyklistický závod pro děti. Jeho 3. ročník se pojede v neděli 22. srpna v královéhradeckých Šimkových sadech. Patronem akce je Jan Hruška.
-
Judo učí rozvaze, to se hodí potom i v letadle. Říká nositel černého pásku, pilot Maxmilián Politzer
Proletíme se a představíme vám pilota, cestovatele, pedagoga a také držitele černého pásku v judo Maxmiliána Politzera z Hořic.
-
Na kole z Broumova kolem světa s cestovatelem Martinem Stillerem aneb Cyklistika jako řemen!
Jestli někdo u nás skoro žije na kole, pak to je cestovatel Martin Stiller. Rodák z Broumova považuje tento kopcovitý kout východních Čech za region pro kola zaslíbený.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.