Na kole z Broumova kolem světa s cestovatelem Martinem Stillerem aneb Cyklistika jako řemen!

Jestli někdo u nás skoro žije na kole, pak to je cyklocestovatel Martin Stiller. Rodák z Broumova považuje kupodivu tenhle kopcovitý odlehlý kout východních Čech za region pro kola zaslíbený. Na tom jsme se třeba u mikrofonu v dalším pokračování pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” zrovna neshodli. 

Pro mne jako cyklistu “svátečního” byly vždycky přátelštější roviny kolem Úpy u Ratibořic nebo Třeboně a chápu habaděj cyklistů kdekoli kolem Hradce Králové nebo Pardubic. Že zrovna podobné “placky” nemá vášnivý cyklista Martin Stiller rád, protože paradoxně miluje rakouské Alpy a je ve svém živlu kdekoli na horách, také o tom je naše rozhlasové cestování…

O zvonku i elektrokolech

Čtěte také

Pro natáčení s cyklocestovatelem nemohl v mém kufříku chybět typický zvuk vydávající zvonek na kolo. Ale Martinu Stillerovi jsem nezapomněl připomenout ani jeho rodný Broumov.

Mimochodem o tom zvonku a cyklistech jsme si povídali také. Stejně jako jsem si neodpustil otázku na vztah cyklisty, který už na má v nohách mnoho desítek tisíc kilometrů po celém světě, k elektrokolům. A pokud si nás poslechnete, dovíte se navíc i to, jestli cyklistický nadšenec Martin Stiller někdy v horách z kola i sesedne.

Ze sedla na festival

Čtěte také

Mezititulek není úplně přesný - pro mého hosta v pořadu “Na cestách” jsou i festivaly “Cyklocestování” (ten o prvním lednovém víkendu v Hradci Králové už po šestnácté) to vlastně přesedání není. Martin Stiller je “na kole” vlastně stále.

Unikátní festivaly nejen pořádá, ale také na nich aktivně prezentuje svoje cestovatelské zážitky a zkušenosti. Má jich neuvěřitelně mnoho - jak ostatně uslyšíte - nejen od nás, ale i z Rakouska, Austrálie, Francie, Kanady, Srí Lanky a mohl bych dlouho ve výčtu pokračovat. Zkrátka je to na rozhlasových vlnách s Martinem Stillerem skutečně pestré cestování světem na kole.

Z Broumova do Afriky, z Vídně do Broumova

Čtěte také

Cyklistické výpravy dlouhé jak kilometrově, tak také časově, to je pro Martina Stillera charakteristické. Není u nás mnoho podobných nadšenců, kteří se vydají šest měsíců putovat na kole trasou Kuba - Mexiko - jihozápad USA, ne každý by byl schopen šlapat do pedálů Austrálií, podél rakouských řek atd.

Zajímal jsem se pochopitelně o to, co na takové hodně nezvyklé projekty říkaly partnerky Martina Stillera a uslyšíte, že třeba Martinova manželka se s ním pustila na cestu dlouhou 7 tisíc kilometrů bez toho, aby před tím nějak víc jezdila na kole. Jak to lze zvládat - i to uslyšíte v pořadu “Na cestách”.

Cyklistické dítě

Pokud máte dojem, že po narození dcery Martin Stiller a jeho žena v cyklistických aktivitách “ubrali”, opak je pravdou. A tak si povídáme také o tom, jak cestovat na kole s dětmi.

Malá Stellinka už se s rodiči vydala na cyklostezky a trasy kolem řeky Inn v cyklovozíku. Pak už následovalo odrážedlo a za ním hned dětské kolo. Děti nejsou podle zkušeného milovníka cyklistiky Martina Stillera pro cestování na kole překážkou.

Cyklostezky a k moři na kole

Čtěte také

V zahraničí se cyklostezky staví, u nás se značí - to je zkušenost muže, který na kole projel skoro celý svět. Také to je téma našeho rozhovoru. Martin Stiller není velkým příznivcem malování cyklotras na městských ulicích, tak jako jízdy na kole v městském provozu.

Nakolik si cyklocestovatelské zážitky neodpustí ani při rodinném plánování dovolené u moře vám povíme ve vysílání a dovíte se, že manželka s dcerou se k mořským vlnám vydala autem. A Martin Stiller na kole. Zkrátka uslyšíte ve vysílání cyklistu jak se patří.

Foglarovky, Vinnetou a igelitový pytlík

Čtěte také

Témat jsme za necelou hodinku probrali spoustu, dovíte se, co v mládí můj host u mikrofonu četl i proč jsem měl v kufříku igelitový pytlík nebo figurky zebry a lva s odkazem na Afriku. Navíc uslyšíte i jedno zajímavé motto Martina Stillera - “Jezdit na kole po světě je levnější než žít v Česku”.

Stačí si naladit Český rozhlas Hradec Králové nebo Český rozhlas Pardubice jako obvykle v pondělí po 18:00. Nebo si nás najít v audio archivu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.