Na cestách s Petrem Voldánem. K vrakům lodí až na dno moří s hlubinným potápěčem Jindřichem Böhmem

Potápěl se k vraku trajektu Estonia, má rád panenské vraky a vysvětlí nám, které to jsou, noří se do hlubin moří nikoli z touhy po dobrodružství, ale za příběhy, které ale hledá i v archivech. Pod vodou i filmuje, v čemž mu prý často “překážejí” vodní živočichové. Občas měl ve vodních hlubinách i trable.

Podle mého dost zajímavých témat, kterých jsem se chtěl v dalším pokračování pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem alespoň dotknout. Proto jsem Jindřicha Böhma, se kterým se už pěkných pár let známe, rád pozval k rozhlasovému mikrofonu.

Pochopitelně nechyběl ani můj cestovatelský kufřík s několika předměty, kterými jsem chtěl mezinárodně respektovaného hlubinného potápěče inspirovat. Nebo sem tam i k některým tématům nasměrovat.

V Chorvatsku za rybkami

Pobřeží u Chorvatska - to bylo místo, kde se Jindřich Böhm začal potápět do mořských vod.

Čtěte také

Tehdy sice chtěl původně vidět podmořský rybí svět. Ale protože tam spatřil svůj první potopený lodní vrak, bylo o jeho potápěčském směřování rozhodnuto. Jeho budoucnost otevřel “Titanic Jadranu”. Cílem se mu nestaly poklady, ale příběhy lodí a jejich posádek a pasažérů.

Mimochodem i na ten proslavený Titanic v rozhovoru došlo. Protože jsem měl před lety možnost navštívit místa, kde legendární plavidlo postavili, nemohl jsem se s potápěčem, který se noří do hlubin k lodním vrakům, vyhnout ani ztroskotání lodě, vyrobené v Belfastu.

Do vod Baltu, u břehů Anglie i Norska

Tentokrát cestujeme skutečně hodně na lodích - tedy vlastně spíš pod vodou za vraky lodí. Jindřich Böhm nás vezme pod mořskou hladinu na Baltu, ale nejraději prý má potápění u západního pobřeží Anglie nebo u břehů Norska.

Ve svém živlu

Obě tyto destinace jsou prý pro něj doslova rájem, protože tam je lodních vraků spousta. Většina jich je na dně jako němá připomínka bojů s druhé světové války...

Co bylo za potopením Estonie

Čtěte také

Pochopitelně velkou část rozhlasového “cestování” s hlubinným potápěčem Jindřichem Böhmem věnujeme asi nejznámější námořní katastrofě, kterou se s týmem dalších specialistů snažil objasnit ve vodách mezi hlavním městem Estonska Tallinem a Stockholmem. Trajekt Estonia se potopil v noci na 28. září 1994 a ve vodách Baltu našlo smrt 852 osob - včetně posádky.

Jak říká můj host u mikrofonu, oficiální verze o technické závadě jako příčině potopení trajektu má mnoho trhlin. Potápěči tvrdí, že za tragédii mohl výbuch. Jindřich Böhm je jedním z těch, kteří viděli vrak na vlastní oči a k této verzi se - jak uslyšíte - přiklání také.

Proč Malý princ?

Odpověď na otázku, proč jsem měl v cestovatelském kufříku i knihu Malý princ vysvětlujeme v pořadu “Na cestách” také. Jindřich Böhm se totiž potápěl i u Marseille ve Francii, protože právě tam se účastnil pátrání po vraku letadla spisovatele Antoine de Saint-Exupéryho.

Ale Jindřich Böhm se jen nepotápí. Cestuje po světě i za jinými příběhy než jsou jen tajemství lodních vraků.

Teplice nad Metují i Afrika

Letos potkali hlubinného potápěče i návštěvníci Mezinárodního horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují.

Čtěte také

Nejen potápěč a podvodní filmař, ale i fotograf a milovník hor byl členem poroty prestižní akce. Cílem jeho cest je často také třeba Afrika.

Jezdí prý rád do míst, kam moc lidí nemíří, do regionů, které postupně mění vpády moderní civilizace a která - jak se obává - tu v původní podobě už dlouho nebudou. A tak má zážitky například i z Amazonie. Mimochodem, naším tématem byly také záhady, a tak jsme se dostali až do Skotska za “Lochneskou”.

Zvědavý sběratel příběhů

To je Jindřich Böhm - ve většině jsou jeho příběhy schované pod vodou. A právě tam vás zveme v pokračovaní pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem” v pondělí 6. listopadu jako obvykle po 18. hodině na stanicích Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice. Nebo si nás najděte v audio archivu pořadu.

Petr Voldán
Milan Baják

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související