Vladimír Burjánek: Voda

13. říjen 2013
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02911749.jpeg
0:00
/
0:00

To se to dnešním dětem popíjí. Nepřeberné množství šťáv, sirupů všemožných chutí a barev. Plejáda džusových nápojů, minerálních vod a minerálek dalších chutí, kolová a kofolová lákadla, energetické nabídky a dokonce i šampaňské nealko ke slavnostním příležitostem.

Jak chudá byla nabídka v době našeho dětství třeba před šesti desítkami let. Žlutá limonáda v hospodách jako to nejbáječnější pití. Ve skleněné láhvi, uzávěr s gumičkou a skleněnou čepičkou, který po zatřepání s lahví a povolení patentu krásně bouchnul, vystřelený bublinkami z limonády. Voda z domácí studny, nebo ze studánky v lese, chladná a báječně vonící. Kdo měl štěstí, tomu maminka vyrobila doma malinovou, nebo jinou šťávu z dostupných plodů, sirupy v obchodech teprve začínaly a jejich chuti, zatím vzácné, jsme teprve sporadicky přivykali. Vzpomínám si, jak nám báječně chutnala grenadýna, podávaná v restauraci, kam jsme jezdili na chatu. Do té chvíle, než byla porucha ve studni a když odkryli betonový poklop, plavalo tam v používané vodě několik větších myší. Při výčtu popíjených lahůdek dětství nesmím zapomenou na šumáky, Čtvercové kostičky, jedna bílá a druhá hnědooranžová, to bylo dost nechutné pití, to následující šumáky se už daly s chutí pít i lízat. Dnes si můžete koupit i vodu z ledovce, propagují tu kohoutkovou. Žádná ale nebude mít stejnou chuť, jako ta naše z mládí - ze studní a studánek.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.