Vladimír Burjánek: Tloušťka

4. květen 2024

Můj kamarád má přes 150 kilogramů živé váhy. Nedávno přišel od doktora uražený, protože ten mu řekl, že je morbidně tlustý. No řekni, rozčiloval se, jak tady ještě dlouho budu a že bych se nenajedl? Proč? Se svou hmotností měl už řadu problémů. Miluje třeba tobogány a jednou vlezl na takový, kde při dojezdu projel celým bazénem a skončil na písku. 

Čtěte také

Rád cestuje a v letadle mu nestačí bezpečnostní pás, a proto mu dávají nástavec. Jak on jako správný sedlák říká, že dostává „přípřah.“ Chudáci ti, kdož sedí vedle něho. Je dobře, že se dnes většinou jídlo ve vzduchu nepodává, to by musel jíst na směny.

Jako téměř každý tlouštík, občas se na sebe naštve a zkouší všemožné diety. Nejhůř dopadl loni s hruškovou dietou. Nacpal se jich požehnaně, potom ho kamarádi pozvali na pivo a nedoběhl.

V létě, když jeho žena odjíždí na chalupu, hlídat vnuky, vaří si sám. Vlastně moc nevaří.

Čtěte také

Brambory vůbec, ty by musel škrábat, tak jí ke všemu jen chleba. Loni si koupil výborná uzená žebírka. Nějak je zapomněl vypnout a uvařil to tak, že kosti byly tak měkké, že je snědl. Pro změnu měl proti hruškám hroznou zácpu a myslel, že umře.

Letos zase zkoušel experiment s očistou těla a na jaře se nabaštil čerstvých kopřiv. Nespařil je a osypal se jak dítě při neštovicích. Nedávno si liboval jak hubne kilo za den, než zjistil, že ve váze je zapotřebí vyměnit baterky. Kdyby ještě žil náš strýček, měl by z mého kamaráda, jako jeden z mála, radost. Když viděl tlouštíka, pokaždé s uspokojením konstatoval. Ten hoch je pěknej, on určitě není línej, se najíst.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.