Vladimír Burjánek: Přátelství

18. prosinec 2022

V adventním čase se obvykle ohlížím zpátky za končícím rokem, co dal i vzal. Uprostřed léta odešel člověk, kterého jsem v e-mailové poště oslovoval - příteli, mému srdci blízký. Malíř, architekt a nesmírně pilný a vnímavý člověk Michail Ščigol. 

Čtěte také

Jeho život od zrození v Čeljabinsku, přes prázdninové pobyty s rodiči a sourozenci v Oděse až po umělecké začátky v Kyjevě byl plný neskutečných příběhů životních i uměleckých. Po tragické smrti manželky zůstal sám s postiženým synem. Hledal pomoc, kterou našel až v tehdejší proslulé léčebně v Železnici na Jičínsku.

Zavřel ateliér a vydal se z Ukrajiny do Čech. V Železnici koupil ruinu domu, ze kterého za pár let udělal krásný ateliér i domov. V Čechách se usadil, získal občanství a našel tu spoustu přátel jako třeba malíře Vladimíra Komárka. Michail překypoval energií i nápady.

Měl jsem možnost podílet se na části jeho úspěšné umělecké cesty a zažít s ním radost z tvorby i lidské spokojenosti, když se mu dařilo. Na tom měla veliký podíl i jeho žena Olga, kterou si našel v Čechách.

Čtěte také

Vzpomínám na vzácné chvíle v jeho ateliéru, onom paláci, kde sny přetvářel ve skutečnost, kde kulminoval zázrak stvoření, okamžik, ve kterém hotové dílo opouští tvůrce a stává se součástí světa. Michail Ščigol vytvořil spoustu obrazů i řadu obrazových cyklů.

Obdivoval jsem hlavně ty, které vycházely z českého prostředí a musel témata nejdříve nastudovat. Například cyklus o Valdštejnovi či Kafakovi. Na závěr své umělecké cesty působil v Praze, kde měl i ateliér a pořádal další výstavy.

Český sen malíře původem z Ukrajiny, romantického expresionisty a obětavého člověka se letos náhle uzavřel.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Promítání

    Lidské myšlenkové pochody jsou mnohdy nevyzpytatelné. Spustí se najednou a jedou. Říkám tomu soukromý krátkometrážní vzpomínkový biograf. Začne nenadále, z ničeho nic.

  • Vladimír Burjánek: Emil

    Před ročním pobytem v zeleném vojenském  stejnokroji jsem tehdy nastoupil neplánovaně na tehdejší Dům osvěty v okresním městě. Věděl jsem, že to je jen dočasné řešení. 

  • Vladimír Burjánek: Čeština

    K prvním krokům v roce, který ještě voní novotou a možná i nese stopy silvestrovského veselí, nepatří filozofování. Tak vás možná potěší hold vtipnosti českého jazyka.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?