Vladimír Burjánek: Počítače

9. květen 2021

Naše děti a vnoučata velmi často u počítačů streamují, tweetují, chatují, laikují. Pro ně to jsou běžná slova, u kterých si v záplavě anglických výrazů ani neuvědomují, že nenápadně opouštějí rodný jazyk. Na jedné straně je dobré, že si osvojují a poznávají další řeč. Pro některé se nakonec stane zábava povoláním. 

Na straně druhé se plynule ochuzují o košatost rodné mluvy. Důsledkem pak velmi často bývá, že se neumějí pořádně vyjádřit Bez berliček a všemožných slovních plevelů nedají mnozí dohromady ani větu rozvitou. Šero pokojíků ozářených světlem počítačů místo sluncem je láká víc, než jít za stejně starými vrstevníky.

Čtěte také

Proč někam chodit, když se můžou propojit linkami počítačů a vidět kamarády na obrazovkách? Ti starší dělají dokonce počítačové mejdany, kdy každý sedí doma u svého přístroje, popíjí a je ve slovním a obrazovém spojení se spolustolovníky, tedy spolupočítačovníky.

Počítačový mor obrátil i výchovu. Jestliže pro rodiče i prarodiče byl největším trestem zákaz jít ven, dnešní adolescenti rádi vysedávají doma a hrozbou nejvyšší je počítačový zákaz. Dnešní děti čtou také místo knih víc elektronicky a čerpají informace mnohdy zkratkovitě.

Ani jsem se nedivil, když v televizní vědomostní soutěži maturant neznal odpověď na otázku, co pekla babička na Starém Bělidle, když dělala Boží dar?

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Hříchy mládí

    Řadu let bydlel pod naší zahrádkou v domku blízko vody zvláštní soused. Vášnivý čtenář, věčně usazený s knížkou mezi vchodovými dveřmi, opřený o futra. 

  • Vladimír Burjánek: Být in

    Kdysi se tomu říkalo jít s dobou. V módě, výrazových prostředcích, účesu, chalupě, novém autu, prostě ve všem. Dnes být in, znamená daleko širší spektrum.

  • Vladimír Burjánek: Telefon

    Dnešní mladí majitelé chytrých telefonů si jen těžko mohou představit dobu našeho dětství, kdy ve vsi byly třeba jen dva telefony. Byly to takové místní tiskové kanceláře.