Vladimír Burjánek: Kůže

10. duben 2022

Můj dědeček byl řezník. Na vesnici s přibližně 800 obyvateli, ve které se uživila řeznictví dvě, tři obchody se smíšeným zbožím, dvě hospody, čtyři zahradnictví a další služby. Jako kluk jsem doma nejen pozoroval, jak vypadá snažení malého živnostníka, ale i pomáhal.

Čtěte také

Třeba když děda brousil nože na pískovcovém kotouči, někdy jsem pomáhal babičce v krámě. Když přešla moc do rukou lidu, živnostníkům všechno znárodnili a mohli být rádi, že některé začlenili do Lidového spotřebního družstva Jednota. Pekaře, řezníky, cukráře, obchodníky i hospodské a další.

Potichu se tehdy říkalo Jednota - žebrota. Z časů, kdy dědeček ještě řezničil, jsem si pamatoval, nevím proč, kůžičkáře pana France. Červenolícího pána, přijíždějícího na kole, ověšeném králíčími, kozími i ovčími kůžemi, které vykoupil po vesnici a něco mu prodal i náš děda.

Čtěte také

Za mnoho let jezdilo po vsi křížem krážem auto a zpěvavým hlasem oznamovalo Kara vykupuje kůže. Nějaký čas nejezdil nikdo a kůže králíkáři asi vyhazovali. Dneska už opět křižuje vesnici motorizovaný kůžičkář, který vždycky fascinoval našeho nejmladšího vnoučka.

Jakmile se ozvala ryčná hudba a potom oznamovací hlas kůůůůže, vykupujeme kůůže. Klučík pokaždé vykulil oči a nadšeně jásal: hrací auto! Běhal vytrvale z jedné strany na druhou po zahradě i dvoře, aby auto jezdícího modernizovaného kůžičkáře jen několikrát zahlédl.

A já vzpomínal na rudolícího pana France a jeho kolo, ověnčené kůžemi všeho druhu.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Stavebniny

    V 70. letech jsem, jako mnozí další ve vsi, přistavoval patro na náš domek. Okresní úřad mi s povolením dal i materiálový list, na který jsem měl nárok čerpat materiál.

  • Vladimír Burjánek: Pošta

    Už mě nikdy nepřekvapí zpráva, že Česká pošta zdražuje. Pravda, lidé posílají dopisy a pohledy stále méně, přeci jen internet dělá své. 

  • Vladimír Burjánek: Srozumitelnost

    Nestalo se nám to jednou a nebyla to výjimka. Když se doma díváme na nejeden z novějších filmů, najednou jsme se po sobě se ženou začali nechápavě koukat. Slyšíš to dobře?

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.