Vladimír Burjánek: Krmivo

21. květen 2023

Ačkoliv moji předkové z otcovy strany byli sedláci, lásku  k rodné hroudě jsem po nich nezdědil. Ba co víc, jakékoliv činění spojené s půdou, je mi na hony vzdálené. Pravým opakem je moje žena, která se pokaždé těší na jaro. Na chvíle, kdy se vrhne do zahrady a začne, láskyplně po zimě vyčerpanou zem obracet, kypřit, čistit, zbavovat plevelu a připravovat na výsev všeho možného. 

Čtěte také

Potom okopává, protrhává, zalévá a těší se na úrodu. Zeleniny, jahod i ovoce. V té době obvykle zahajuji svoji rybářskou sezónu. Podstrojuji rybám různé pochutiny do krmítka i na háček. Míchám šrot s rozpuštěnými granulemi pro slepice, přidávám vanilkový cukr, strouhanku i zakoupené vonící ingredience. Ještě složitější a pestřejší je, co nabídnout na háček.

Vanilkové, česnekové, jahodové a další kuličky, nebo návnadu živočišnou - žížaly, větší rousnice či červíky.

Čtěte také

Když jsem se chystal na první výpravu k vodě, koupil jsem si žížaly. Žena zrovna přišla ze zahrady a začala mi vyprávět, kolik vyryla krásných rousnic i malých žížal. Tak to mi nevypravuj, zastavil jsem ji.

Víš, kolik stoji krabička žížal? Čtyřicet korun malé, sedmdesát rousnice. Deset kusů. Proč mi je nesbíráš? A víš ty, jak krásně pracují v zemi a kypří zem? Proto je pouštím, vysvětlila mi.

Spustit audio

Související

  • Vladimír Burjánek: Přátelství

    V adventním čase se obvykle ohlížím zpátky za končícím rokem, co dal i vzal. Uprostřed léta odešel člověk, kterého jsem oslovoval - příteli, mému srdci blízký.

  • Vladimír Burjánek: Čekárna

    Koncem léta jsem seděl v čekárně lékařské pohotovosti. Obvykle je tam ticho, každý spořádaně čeká, až na něho přijde řada.

  • Vladimír Burjánek: Lidé

    Lidé jsou různé a jiné, říkal obvykle starý mládenec Jiříček, když v naší místní osvěžovně, která byla jeho druhým domovem, konzumoval páté pivo.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...