Vladimír Burjánek: Blatník
Dnes je Světový den životního prostředí. Dáváme mu na celé zeměkouli ještě pořád dost na frak. To aby prase vydrželo, říkala vždycky moje babička, když se na ni řítil jeden problém a nervák za druhým. Prostředí kolem nás ničíme ve vodě, na vzduchu, hluboko dole i vysoko nahoře.
Čtěte také
Dnešní pohled na šroubující se ceny ve stavebnictví, obchodech, u řemeslníků i zemědělců, vlastně téměř všude - budiž pro nás velikým poučením. Možná i v jednom, nezanedbatelném počínání. Ještě nedávno bylo všechno spotřební zboží. Zažil jsem to sám.
Vnuk si loni odmontoval zadní blatník od kola. Byl uchycen na trubku sedla důmyslným systémem. Protože chtěl kolo prodat, hledal blatník. Našel ho i s úchytem, u kterého ovšem chyběla drobnost - obdélníková kovová sponka.
Čtěte také
Navštívil jsem pět cykloprodejen. Sponka ani náhodou, ale nebyl ani celý systém upevnění.
Dovoz z Číny vázne a raději si kupte blatník nový, radili. Ve třetím obchodu už mi to nedalo a poznamenal jsem. To je ono, všechno bylo dlouho spotřební zboží, téměř se neopravovalo. Vyhodit, koupit nové. Ono nás to ale začíná mrzet a najednou poznáváme, co je to šetřit, opravovat a nevyhazovat. Nechovat se konečně podle hesla jedna sirky na dvakrát, litr piva na jednou.
Související
-
Vladimír Burjánek: Dobroty
Moje babička byla výborná kuchařka. Když se mě tehdy na svatbě zeptala paní, co vařila, jak mi chutnala svíčková, odpověděl jsem hned. Naše babička vaří lepší.
-
Vladimír Burjánek: Počasí
Už třetí léto zažíváme mimořádně teplé počasí. Lidé se vždy zajímali o to, v jakých klimatických podmínkách žijí a díky některým máme záznamy o počasí stovky let zpátky.
-
Vladimír Burjánek: Nákupy
Šmejdi prý mají další taktiku. Přes internet nabízejí zboží se značnými slevami. Míří do seniorských řad a prý jim to dost vychází. Ono ale nemusí jít vždy jen o šmejdy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.