Vidět a být viděn! Valentýnské srdce s BESIPEM aneb bezpečí chodců a cyklistů v silničním provozu

9. únor 2022

Valentýnské srdce s BESIPEM je akce zaměřená na viditelnost chodců i cyklistů, která je načasována právě na zimní období. Na různých místech v obcích v Královéhradeckém kraji se při projektu rozdávají nejen reflexní srdíčka, ale i další reflexní materiály, které jsou důležitým bezpečnostním prvkem v tmavých ránech, večerech i nocích. 

Krajský koordinátor BESIP Lada Kocianová hovoří v naší radioporadně nejen o projektu Valentýnské srdce s BESIPEM.

Součástí silniční dopravy jsou lidé různého věku a každý věk má v silniční dopravě svá specifika.

Čtěte také

Děti (do 11 až 12 let) jsou nebezpečné samy sobě i okolí pro svou nezkušenost a nepozornost, pubescenti a adolescenti (od 11 či 12 let až do 20 let) pro pocit nedotknutelnosti a jistoty, lidé produktivního věku (20-65 let) roztržitostí a nesoustředěností.

A senioři? Ti prošli přes všechny tyto fáze a z každé si něco odnesli. Je třeba si uvědomit, že nehledě na vitalitu začíná z hlediska biologického i psychologického seniorský věk již 65 rokem. Dbát na bezpečnost vlastní či bezpečnost okolí však není otázka vitality ani věku, ale zodpovědnosti.

Každý si nepochybně při mírné sebekritice přizná, že od určitého věku je na silnici méně pozorný. Jistě se spoléhá na za léta vybudované instinkty a zkušenosti z dopravního provozu, a tak je možné, že se někdy chová na silniční komunikaci nebezpečně, ať již v roli řidiče, či chodce.

Čtěte také

Stáří je obtížné v mnoha směrech - kromě problémů osobních se začínají přidávat i problémy zdravotní. Zhoršuje se zrak, chůze, pozornost, stabilita, sluch, tedy vše nezbytné k existenci v současné extrémně zrychlené dopravě. Seniorům proto nezbývá než se s těmito s věkem přibývajícími negativy vypořádat i v momentě, anebo právě v momentě, kdy se stávají účastníky silničního provozu.

Mohli byste namítnout, že o dopravě toho již víte dostatek, a další vzdělávání v této oblasti proto považujete za zbytečné. Ale pravidla silničního provozu se stále mění, mění se také způsob dopravy, technika řízení i dopravní prostředky.

Lada Kocianová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

A jste si natolik jisti, že vše nové znáte natolik, abyste ochotně neriskovali své zdraví, anebo dokonce život? Nebo snad zdraví a život někoho jiného?

Celý rozhovor Lady Klokočníkové s Ladou Kocianovou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související