Reflexní páska zvýší vaši viditelnost. Policisté v Královéhradeckém kraji upozorňují cyklisty a chodce

11. listopad 2013

Nebýt viděn je hazard se životem. Tak se jmenuje kampaň dopravní policie v Královéhradeckém kraji. Do konce roku budou policisté dennodenně upozorňovat cyklisty a chodce na to, jak moc je důležité mít na sobě reflexní prvky. Ty totiž dokážou mnohonásobně zvýšit naši viditelnost a ranní cesta do práce nebo do školy je pak o dost bezpečnější.

Student Tomáš šel do školy podél silnice ještě za tmy. Na sobě měl tmavé oblečení. Řidiči ho tak mohli snadno přehlédnout. Od policistů proto dostal reflexní pásku na ruku. „Zdá se mi to zbytečné, protože jsem ještě nezažil, že by tady na mě někdo troubil,“ komentuje situaci Tomáš.

Mít na sobě reflexní prvky rozhodně zbytečné není. Podle koordinátora BESIPu pro Královéhradecký kraj Petra Hoška jsou dokonce nepostradatelné:

„Doporučil bych reflexní pásek, u cyklistů by byla vhodná třeba i výstražná vesta. Když mě řidič nasvítí, tak je tam daleko větší vzdálenost viditelnosti, než když jedu jen v tmavém oblečení. Vzdálenost se tam může pohybovat až kolem 200 metrů.“

Pokud má člověk na sobě například černou bundu, řidič ho ve tmě vidí jen z třiceti metrů. A to už může být mnohdy pozdě. Dopravní policie v Královéhradeckém kraji proto začala s kampaní Nebýt viděn je hazard se životem právě teď v listopadu, kdy jsou nejkratší dny. Chodci a cyklisté dostávají reflexní předměty.

„Hovoříme s nimi na téma dobré viditelnosti. Cyklista má i ze zákona povinnost používat přední a zadní světlo za snížené viditelnosti, obecně i odrazová světla. Chodec takovou povinnost ze zákona nemá a to je myslím riskantní. Proto se to lidem snažíme vysvětlit, aby pochopili a dbali své bezpečnosti,“ říká policista Jan Čížkovský.

Jen za první čtvrtletí letošního roku na silnicích v Královéhradeckém kraji zemřelo sedm chodců a dva cyklisté. Po celém Královéhradeckém kraji se na cyklisty a chodce do konce roku zaměří 30 policejních hlídek. V terénu budou hlavně ráno a navečer.

autor: ova
Spustit audio