V létě trénujeme víc než v zimě! Tereza Beranová je od 3 let na běžkách a těší se na olympiádu 2026
I letos se v Trutnově na začátku června udělovaly sportovní ceny města a hlavní ocenění za rok 2022 získala běžkyně na lyžích Tereza Beranová, která byla dvacátá na zimní olympiádě v Pekingu. Tereza je hostem Českého rozhlasu Hradec Králové.
Jak si užíváte léta? Tedy období, kdy není sníh? Asi ale máte nějakou letní přípravu.
Sníh nám nechybí, máme ho zařazený do programu, jezdíme do Oberhofu, do tunelu, kde je 2,5kilometrový okruh, takže sníh nevynecháváme ani přes léto. A samotná letní příprava je ve znamení těžkých tréninků a velkých objemů. Takže v létě trénujeme mnohem víc než v zimě.
Co jste říkala na ocenění města Trutnova, kterého se vám dostalo za rok 2022?
Byla jsem překvapená. V Trutnově už nežiji, ale stále na něj vzpomínám. Chodila jsem tam na střední školu, žila jsem tam nějakých 5 nebo 6 let, na školu jsem tedy chodila jen 4 roky, naštěstí jsem to zvládla. Byla jsem tam na internátu dlouhou dobu, takže Trutnov je má srdcovka. Měla jsem tři tréninky denně, takže jsem moc do školy nechodila, což byl kámen úrazu pro učitele i pro mě. Na konci jsem to spočítala, měla jsem asi 2,5 tisíce zameškaných hodin. Ale samozřejmě řádně omluvených.
Osobní život nemám skoro žádný, spíše se partner přizpůsobuje mně. Ale rozhodla jsem se dělat tento sport, tak ho budu dělat pořádně.
Tereza Beranová, běžkyně na lyžích
Jak se vám letos dařilo na lyžích? Byla to jedna ze sezón, na které jste pyšná?
Letošní sezóna byla hodně solidní. Viděli jsme, že to jde dobrým směrem a že to směřuje správně k Zimní olympiádě, která bude v roce 2026 v Itálii, ve Val di Fiemme. Takže italské espresso, si myslím, určitě proběhne.
Jak jste se dostala k lyžování a běžkám?
Pocházím z Jablonce nad Nisou a celá má rodina lyžuje. Rodiče nás od tří let s bratrem a sestrou dali na lyžování, ale vydržela jsem to jen já. Ve třech letech mne postavili na lyže a ještě jsem z nich neslezla.
Čtěte také
Co to všechno obnáší, být vrcholovým sportovcem na tak vysoké úrovni, jako jste vy? Co všechno tomu musí člověk obětovat a podřídit?
Asi úplně všechno. Třeba na nějaké diskotéce jsem nikdy nebyla. Ale ani to popravdě nepotřebuji. Je to hodně svázaný život, osobní život tam není skoro žádný, spíše se partner přizpůsobuje mně, což je neobvyklé, a někdo to prostě nedá. A je to vlastně i sobecké, ale tak to prostě je. Rozhodla jsem se dělat tento sport, tak ho budu dělat pořádně.
A co se týče třeba jídla, můžete si dát řízek?
Samozřejmě, ráda si dám řízek. Svíčkovou, tu si dám také, teď přes léto je to volnější, ale pak už musíte prostě vědět, kdy už si řízek dát nemůžete.
Čtěte také
Kolik času tedy věnujete sportu?
Každý celý den. To je 24hodinová práce. Jsme profesionální sportovci, takže se to odvíjí už od spánku, přes jídlo, prostě připravenost musí být vždy stoprocentní. Když jsem na tréninku, tam mě nic nesmí v hlavě rušit. Až potom si jdu odpočinout, uklidnit se, třeba jdu prostě sázet kytky. Potřebujete nějaký relax a já třeba hrozně ráda vařím a uklízím.
Co považujete za svůj největší dosavadní úspěch? V roce 2022 jste byla na olympiádě v Pekingu dvacátá.
Ale to určitě můj největší úspěch není. Spíše za svůj dosavadní nejlepší úspěch považuji to, že jsem ještě součástí běžeckého lyžování. A čekám na úspěchy, které přijdou. Loňský rok byl úspěšný, bylo třikrát šesté místo ve sprintu ve finálových jízdách, což se nám dlouho nepodařilo.
Lyže rozhodují. Musí být dobře namazáno a hlavně musejí být samy o sobě ty lyže dobré hned od prvopočátku. Vosk jim jen pomůže.
Tereza Beranová, běžkyně na lyžích
A co třeba kolečkové lyže? Také na nich jezdíte?
Kolečkové lyže jezdíme hodně přes léto. Ovšem je to něco naprosto jiného, lidé si myslí, že to je stejné, jako na klasických běžkách, ale je to jiný druh sportu, bych řekla. Není to stejné, já to na kolečkových lyžích tolik neumím.
Čtěte také
Co všechno rozhoduje o tom, jestli vyhrajete závod?
Hlavně právě lyže rozhodují. Musí být dobře namazáno a hlavně musejí být samy o sobě ty lyže dobré. Když je dostaneme z fabriky, tak musí být opravdu dobré hned od prvopočátku. Vosk jim jen pomůže.
Jaké tratě jezdíte? Ty rychlejší, sprinty?
Sprinty, ale určitě bych chtěla jezdit i desetikilometrové tratě. Když mám ráno tréninkovou fázi, tak najedu třeba i 60 km. A odpoledne, když jdu běhat, tak je to 20 nebo 30 kilometrů. Takže určitě jednou padne i Jizerská padesátka.
Co je teď před vámi? Máte dobře našlápnuto na zimní olympiádu v roce 2026 v Itálii, tak co pro to musíte ještě udělat?
Doufám, že se nám příští sezóna podaří, že aspoň jedny stupně vítězů padnou. Máme také mistrovství světa v norském Trondheimu v roce 2024, to je další takový pomyslný vrchol, kde by finálová jízda mohla padnout. A určitě bych si chtěla zajet finále olympijských her ve sprintu.
Tak vám budeme držet palce, ať se vám všechny sny splní. Tereza Beranová, úspěšná běžkyně na lyžích, byla naším hostem.
Související
-
Standa Henych, legenda běžeckého lyžování, nedá dopustit na hašlerky. A teď pořádá lízátkové závody
Na běžky teď vyrazíme s člověkem, který toho na nich hodně zažil. Rodák z Jilemnice, který v 70. letech minulého století závodil v barvách Československa, Stanislav Henych.
-
Jako žák porazil Bodieho Millera, teď už je David Kubeš v seniorské reprezentaci alpského lyžování
Alpský lyžař David Kubeš žije v Živanicích kousek od Pardubic, v krajském městě studuje na sportovním gymnáziu, ale nejlépe se cítí ve zcela jiných nadmořských výškách.
-
Historické lyžování na jasankách je vášeň, zábava, návrat v čase i přehlídka úžasných garderob
Ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové to bude dnes o lyžování, ale nikoliv o tom současném, nýbrž o historickém. Naším hostem je Michal Martinek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.