V Hradci Králové je asi 100 krytů civilní obrany. Ty nejzajímavější ukázal Lukáš Rybka ve svém filmu
Představíme vám Lukáše Rybku, mladého filmaře z Hradce Králové, pro kterého je filmování zálibou už od dětství. Do světa filmu ho prý zasvětil dědeček, který měl doma plno kamer, a tak měl Lukáš vždy něco po ruce na všech rodinných akcích a výletech. A před časem natočil i dokument o krytech civilní obrany v Hradci Králové.
Jak se lidem váš film o krytech civilní obrany líbil?
Premiéra se určitě povedla perfektně, ani jsem to nečekal. Vybíral jsem nějakých 7 000 korun, abych si mohl pronajmout kino, a tahle částka byla vybrána ve Startovači během 24 hodin. Nakonec tam bylo 16 000, takže se mi vrátily i nějaké náklady na film. Na premiéru přijela spousta lidí z dálky, fanoušci, kteří filmu fandili už dřív nebo mi pomáhali, hledali různé kryty. Takže to bylo fajn setkání, zejména po pandemii, že se vůbec mohla uskutečnit taková akce.
Nejzajímavější kryt je pod jednou nejmenovanou firmou. Jako muzeum, úplně zachovalý. V Hradci Králové je takový jediný, co jsem našel.
Lukáš Rybka, mladý a talentovaný filmař
Co vám diváci říkali?
Chválili film. Celkově měl snímek dobré ohlasy přímo na premiéře a dnes už je film přístupný zdarma na YouTube, a tam sklízí také dobré ohlasy, má už teď 6 000 zhlédnutí.
Jak vás to vůbec napadlo, zmapovat kryty civilní obrany v Hradci Králové?
Mě obecně zajímají témata, která nejsou až tolik známá. O těch krytech tady nikdo nevěděl, a vzhledem k tomu, že moje babička bydlí na Gočárově třídě a tam se kryty nachází, tak mi o tom tenkrát vyprávěl taťka. Nadchlo mne to a potom jsem o tom začal točit film.
Byl jste se v tom krytu na Gočárovce také podívat?
Přímo tam jsem byl, ano. Ale bohužel jen v jednom domě, v tom druhém mě už tam nepustili.
Musel jste při natáčení jistě takových krytů po Hradci navštívit mnohem víc.
Ano, tady v Hradci Králové je asi stovka krytů, aspoň co jsem našel v evidenci. Já jsem jich navštívil zhruba 15, přesně ani nevím. Soustředil jsme se na ty, o kterých jsem si myslel, že budou nejzajímavější. Většina krytů je stejných, moc se neliší. Ale velitelské úkryty jsou zajímavější, takže jsem se snažil dát do filmu to nejzajímavější, co tady v Hradci máme.
Čtěte také
Kdy se vlastně začaly tyto kryty pod městy budovat?
Začínaly se budovat hned po druhé světové válce, respektive už při druhé světové válce se v Hradci Králové dělaly nějaké kryty, ale to bylo pro německé občany a nebyly tlakově odolné. A hned po druhé světové válce se kvůli jaderným zbraním začaly budovat kryty civilní obrany. Vznikaly do nějakých 70. až 80. let minulého století. Potom se od toho postupně ustupovalo a nakonec to úplně skončilo po Sametové revoluci.
Který kryt je pro vás tedy v Hradci Králové nejzajímavější?
Tady v Hradci byl asi pro mě nejzajímavější kryt pod jednou nejmenovanou firmou. Jsme domluveni, že nebudu říkat, kde se nachází. A nejzajímavější byl proto, že byl v podstatě úplně zachovalý. Všechno tam zůstalo, nic nebylo zničené, úplně vše bylo na místě. Spousta těch krytů je dnes vyrabovaných nebo rozkradených a jsou prázdné. Některé jsou ještě jakžtakž zachovalé, ale také tam není všechno. Tento kryt byl v podstatě jako muzeum, úplně zachovalý, a to už moc... V Hradci Králové je takový jediný, co jsem tady našel.
Jak jste se k tomu natáčení filmů dostal? Opravdu byl základ v rodině, že děda měl kameru?
Ano, respektive děda byl vždy fanoušek filmování a on mě k tomu přivedl. Když jsem byl malý, tak mi kamery půjčoval a mě to natáčení bavilo. Měl jsem takový sen točit profesionálně filmy, ale ten jsem potom rychle opustil, říkal jsem si, že to je nereálné. Tak jsem se soustředil na IT, což mě taky bavilo a dodnes moc baví. A stejně postupem času jsem se zase nějak automaticky k filmu dostal, přihlásil jsem se na vysokou a film mě neopustil.
Čtěte také
Takže jste šel na nějakou školu pro filmaře?
Studuji na Slezské univerzitě v Opavě Multimediální techniky. Není to přímo umělecký obor, ale v podstatě tam děláme také umění. Ten obor je dělaný tak, že bychom měli popularizovat vědu, a jsme spíš zaměřeni na televizi jako televizní filmaři. Což mi přijde strašně fajn, že si tam můžu dělat svoje, přesně to, co mě baví.
Tam se naučíte řemeslo a potom do budoucna můžete dělat to, co vás bude bavit.
Přesně tak. Hlavně tam máme k dispozici veškerou profesionální techniku. Byla sranda, když jsme natáčeli bakalářský film, tak vedle nás přijela točit i jedna nejmenovaná soukromá televize a měla horší techniku a kamery než my. Tedy musím říct, že máme na škole opravdu kvalitní věci a užívám si to.
Vás tedy baví natáčet především dokumenty?
Ano. Když jsem s filmováním začínal, tak jsme si s kamarády natočili i nějaké hrané filmy, ale mě nejvíc baví dokumenty. Teď to byly Kryty CO, baví mě odhalovat něco, co není tak moc veřejnosti známé. Proto když chci natáčel dokument, tak vždy sháním taková témata.
Čtěte také
Musí to být prostě něco tajemného i pro vás samotného.
Určitě, i u těch krytů civilní obrany se to potvrdilo. Protože jsem nečekal, že to bude mít takový ohlas. Lidi to zajímalo právě proto, že to je něco tajného, přitom to mají doma ve městě.
Na čem pracujete teď?
Momentálně dělám bakalářskou práci. Musíme na škole natočit film, to je naše výstupní dokumentární práce. Takže aktuálně dělám dokument o československo-polských sporech. Když byla v roce 1919 československo-polská válka na Těšínsku, potom v roce 1938 okupace a nyní je to smlouva o konečném vytyčení hranic, protože Česká republika má vracet Polsku kus území. Mají se posouvat hranice a to si myslím, že moc lidí neví. Tenkrát se válčilo, dnes se vše řeší diplomaticky a připadá mi to jako zajímavé téma právě proto, že není příliš známé.
Takže kdy váš nový film uvidíme?
Bakalářskou práci musíme mít hotovou do května nebo června. Ale kdy to bude potom zveřejněno, to netuším. Ale předpokládám, že minimálně na podzim příštího roku určitě ano.
Mladý a nadějný filmař z Hradce Králové Lukáš Rybka byl dnes naším hostem. Moc děkujeme za rozhovor.
Související
-
Pojďte se podívat do nepřístupných chodeb pod hrad Potštejn, které v minulosti vykopal hrabě Chamaré
Legendy mluví o tom, že podzemí hradů a zámků často skrývá doslova labyrinty tajných chodeb. Jsou i pod zříceninou hradu Potštejn na Rychnovsku.
-
VIDEO: Podzemní chodby vojenské pohraniční pevnosti Dobrošov na Náchodsku prozkoumali roboti
Minulost se spojila s nejmodernější dobou plnou robotů. Podzemní chodby vojenské pevnosti Dobrošov na Náchodsku totiž prozkoumala moderní technologie.
-
Podzemí kolowratského zámku v Rychnově nad Kněžnou skrývá netradiční prostor. Protiatomový kryt
Hrady a zámky mají téměř vždy nějaká skrytá zákoutí, která zůstávají pro veřejnost uzavřená. A na kolowratském zámku v Rychnově nad Kněžnou mají opravdu netradiční podzemí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.