Knihovnice roku v kraji Petra Landsmannová a mladý, aktivní a rozumný knihovník roku Jaroslav Beran
Představíme vám dva oceněné knihovníky z Knihovny města Hradec Králové. Oba si ocenění přebírali ve středu 16. října na slavnostním setkání knihovníků ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové. V kategorii knihovnice/knihovník veřejné knihovny cenu získala Petra Landsmannová a cenu Mark si odnesl Jaroslav Beran.
Blahopřejeme k ocenění, určitě vám oběma udělala radost.
Petra Landsmannová: Děkujeme. Ano, udělalo nám to velkou.
Jaroslav Beran: I já jsem si to užíval.
V knihovně pracuji už 33 let. Je to můj životní osud. Vystřídala jsem spoustu různých oddělení a povolání, takže mě práce pořád baví.
Petra Landsmannová, knihovnice
Vy jste měl i děkovnou řeč. Připravoval jste si ji?
Jaroslav Beran: Moc ne. Řekl jsem, že samozřejmě děkuji všem, děkuji mamince za to, že jsem. A následně jsem řekl i takový vtípek, že v komisi, která hodnotila Marky, byla kolegyně z naší knihovny, ovšem rozhodně nebylo nic podplaceného.
Petra Landsmannová: Já jsem kolegyním také poděkovala, ale na rozdíl od Jardy jsem si to příliš neužívala. Protože nemám tyto formality moc ráda.
Čtěte také
Můžeme vysvětlit, co to je onen Mark?
Jaroslav Beran: Je to vlastně zkratka. On si to každý interpretuje, jak chce, ale mělo by to být něco jako mladý, aktivní, případně atraktivní a rozumný knihovník
Jaroslave, pojďme se zastavit nejdříve u vás. Co všechno v knihovně děláte?
Jaroslav Beran: Oficiálně jsem odborným knihovníkem v Referenčním centru Knihovny města Hradce Králové, což pravděpodobně vůbec nic nikomu neřekne o tom, co dělám. A zároveň ještě působím v informačním středisku Europe Direct, kde pořádáme různé akce. Do toho se starám o sociální sítě, především informačního střediska, občas se nachomýtnu i do PR knihovny. A pak se snažím provádět lidi po Hradci a vyprávět jim o tom, jaké literární osobnosti zde působily.
Čtěte také
Která z hradeckých osobností vás zaujala nejvíc? Četl jsem Literárního průvodce po Hradci Králové od pana Pěty, bývalého ředitele knihovny, a tam jsem se dozvěděl spoustu zajímavých informací. Například v místě, kde stojí dnes Hotel U Královny Elišky, bydlel kdysi u své babičky gymnazista Karel Čapek.
Jaroslav Beran: Je to tak. Ale těch osobností je tady opravdu spousta. A právě v tom literárním průvodci zjistíte, že téměř skoro každý dům je s někým spjatý. Ale za mě, já si vždy nejvíce užívám povídání o Janu Hostivítu Pospíšilovi, který měl v Hradci své nakladatelství a tiskárnu. A pak o Vlastě Pittnerové, která tady žila jen chvíli, ale měla velice smutný život. Byla to taková tragikomická osoba. A na přelomu 19. a 20. století, ke konci života, ji přijelo auto. Což v té době byla docela rarita.
Čtěte také
Teď musíme, paní Landsmannová, představit i vás. Vím, že vy už pracujete v knihovně spoustu let.
Petra Landsmannová: Ano, 33 let. Je to můj životní osud. Vystřídala jsem spoustu různých oddělení a povolání, takže mě práce pořád baví. Teď jsem v současné době spolu s Jardou na referenčním centru knihovny, což znamená, že poskytujeme různé informace, pomáháme studentům hledat literaturu a zároveň představujeme historii Hradce Králové. Proto i vydáváme například zmíněného literárního průvodce i jiné knížky o historii města. A zároveň máme domácí i evropské informační středisko Europe Direct Hradec Králové. Máme grant přímo od Evropské komise a naším úkolem je představovat evropská témata v Hradci Králové a pomáhat lidem získat dostatek informací. Máme různé publikace a děláme spoustu akcí. Snažíme se je organizovat tak, aby byla zábava, nikoliv nuda.
Studoval jsem na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové, ale hledal jsem nějaké místo v kultuře. Protože ta mě zajímala odmala.
Jaroslav Beran, knihovník
Jaká vůbec byla vaše cesta do knihovny?
Petra Landsmannová: To byla velká náhoda. Já jsem chtěla pracovat jako ošetřovatel zvířat v zoologické zahradě, jako veterinářka. Děda mi domluvil stáž na veterině a tam jsem viděla operaci koně. A to mě tak vyděsilo, že můj sen skončil. Šla jsem na gymnázium, hodně jsem četla knížky o Řecku, Římu a Egyptu, chtěla jsem být archeoložka. Ale po maturitě jsem nemohla z rodinných důvodů jít dál studovat, tak jsem se rozhlížela, kam bych šla pracovat. Oslovili mě v knihovně a tam jsem zůstala dodnes. A co mě tam nejvíc baví, že mi umožnili, abych stále něco studovala. Vystudovala jsem několik škol a zaměstnavatel mě v tom podporoval.
Čtěte také
Jaroslave, co vás přivedlo ke knížkám?
Jaroslav Beran: Spíše do knihovny. Já jsem nebyl čtivé dítě už odmalička. Snažím se sice číst, každý rok si dávám předsevzetí, ale letos jsem zatím v půlce první knihy. Já jsem studoval na Pedagogické fakultě Univerzity v Hradci Králové, snažil jsem se být učitelem pro střední školy. Ale pak jsem si říkal, že tam budoucnost není pro mě, a hledal jsem nějaké místo v kultuře. Protože ta mě zajímala odmala. Až jsem objevil inzerát na zaměstnání do knihovny a už tam jsem nějakou dobu.
Příští rok bude Hradec Králové oslavovat 800. výročí od první písemné zmínky o městě. Poprvé Hradec zmiňuje listina krále Přemysla Otakara I. z roku 1225 a jde prý po Praze o druhé známé označení lokality v českých zemích za město. Tak co v knihovně chystáte na tyto oslavy? Vím, že Jaroslav nás provede hospodami.
Petra Landsmannová: Ano, Jaroslava pošleme po hradeckých hospodách. Bude to procházka, podobně jako jsou ty literární, tak po hospodách. A budou se představovat staré, historické hradecké hospody.
Našimi hosty byli letošní ocenění knihovníci z Hradce Králové. Knihovnice roku Královéhradeckého kraje Petr Landsmannová a mladý, aktivní a rozumný knihovník roku Královéhradeckého kraje Jaroslav Beran. Děkuji za rozhovor, ať se vám ve vaší práci dál daří.
Související
-
Knihovna 21. století, to je internet, čtečky, umělá inteligence. Člověk ale zůstává na prvním místě
Vezmeme vás na místo, které kultivuje, kde se můžeme setkávat, socializovat a vzdělávat. Mluvit budeme o knihovně 21. století, jak se v ní neztratit.
-
Knihovna města Hradec Králové získala cenu Bibliotheca inspirans za upevňování komunity mezi lidmi
Královéhradecká městská knihovna nepůjčuje pouze knížky, ale přidává k tomu i programy, které pomáhají ve městě upevňovat společné soužití lidí z různých sociálních skupin.
-
Komenského Škola hrou je geniální. Univerzitní knihovna v...
V knihovnách po celé České republice se koná již 21. ročník akce Týden knihoven. Akci vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Letošní ročník je věnován...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.