Komenského Škola hrou je geniální. Univerzitní knihovna v Hradci Králové to chce naplňovat

5. říjen 2017

V knihovnách po celé České republice se koná již 21. ročník akce Týden knihoven. Akci vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků. Letošní ročník je věnován především práci knihoven s předškolními dětmi a jejich rodinami a zaměřuje se na podporu čtenářství. Stal se také úvodem k plánovanému zahájení celorepublikového projektu Bookstart v březnu 2018.

Knihovny chystají pro své čtenáře a nejen pro ně spoustu zajímavých akcí. Na čtvrtek 5. října toho hodně také připravila i Univerzitní knihovna Univerzity Hradec Králové.

Vítám ve studiu paní ředitelku Marii Otavovou. Nejdřív bychom možná měli trošku specifikovat a upřesnit, které knohovně vy to šéfujete?
Univerzitní knihovna v Hradci Králové se nachází jen několik málo desítek metrů od Studijní a vědecké knihovny. Obě knihovny ale mají zcela svébytné postavení. Vznik Univerzitní knihovny Univerzity Hradce Králové velmi těsně souvisí s historií vysokoškolského vzdělávání v Hradci Králové.

Takže vás najdeme v té hlavní univerzitní budově na soutoku v Hradci Králové?
Přesně tak.

Univerzitní knihovna v Hradci Králové

Hlavním posláním univerzitní knihovny je asi především podpora studentů a vysokoškolských pedagogů v jejich studiu. A samozřejmě další přenášení těch vědomostí, je to tak?
Přesně tak. To je vůbec nejzásadnější a nejhlavnější poslání univerzitní knihovny. A je zajímavé to, že ne každý ví, že univerzitní knihovna je přesto otevřena i pro širokou veřejnost.

Hradecká univerzita je vlastně docela mladou univerzitou. Jak je to tedy s tou univerzitní knihovnou?
Dá se říci, že univerzitní knihovna v Hradci Králové vznikla v roce 1959 v souvislosti se vznikem Pedagogického institutu. A jak postupně rostl význam vysokoškolského vzdělávání a univerzity, tak se vlastně Pedagogický institut přeměnil v pedagogickou fakultu, potom Vysokou školu pedagogickou. A postupně rostl i počet fakult. Takže k původní jedné fakultě postupně přibyly tři další fakulty a v roce 2000 vznikla Univerzita Hradec Králové jako velmi moderní univerzita, která ovšem navazovala na mnohem starší tradici vysokoškolského vzdělávání. A již v roce 2019 oslaví neuvěřitelné půl století.

Za ty roky muselo projít vaší univerzitní knihovnou hodně učených hlav, to se asi nedá ani spočítat kolik.
Myslím, že bychom se dobrali k opravdu velmi závratným číslům. Ale docela zajímavé je to, že v současné době má univerzitní knihovna více než čtvrt milionu dokumentů, tedy 278 tisíc a více. A ročně ji navštíví kolem 35 tisíc návštěvníků.

Marie Otavová, ředitelka Univerzitní knihovny v Hradci Králové

Když se řekne univerzitní knihovna, tak si představím hlavně velké a tiché studovny, kde svítí jen malé lampičky a všichni tam sedí, mlčí a čtou. Je to tak i u vás?
Naše univerzitní knihovna je myslím velmi převratným a stále moderním zařízením. Když se v roce 1997 přemístila do budovy na soutoku, do té ústřední budovy objektu společné výuky, tak byla koncipována jako velmi moderní nadčasové zařízení, které má převratně velký volný výběr knih. Naši uživatelé mají to velké štěstí, že nemusejí čekat, až se jim knihy doručí z depozitárních prostor, ale mohou si velké množství knih přímo sami vybrat. Snažíme se, aby tam měli takovou atmosféru, aby u nás proces vzdělávání probíhal krásně.

Takže studovna s tím klidem a tichem u vás také je. A vy nám ji i ukážete. Protože veřejnost se ve čtvrtek bude moci podívat do univerzitní knihovny a dokonce i do míst, která běžně přístupná nejsou.
Přesně tak. Návštěvníky čekají netradiční prohlídky univerzitní knihovny. A my budeme simulovat tak trochu situaci, kdy do knihovny přicházejí buďto zdravotně nebo tělesně postižení. Návštěvníci si budou moci s kompenzačními pomůckami vyzkoušet, jaké to je využívat služeb s takovým handicapem.

v Univerzitní knihovně v Hradci Králové

Vaši knihovnu tedy užívá i veřejnost. Co nejčastěji veřejnost hledá u vás v těch vašich materiálech? Co můžete lidem nabídnout výjimečného, oproti ostatním knihovnám?
Je to právě naše akce, kterou jsme tentokrát připravili v rámci Týdne knihoven. Naši návštěvníci se mohou těšit na více než tři desítky vystavovatelů, to znamená nakladatelství, vydavatelství, mimo jiné se bude prezentovat také univerzitní nakladatelství a samozřejmě návštěvníky čekají i přednášky, workshopy a videodokumenty.

Ale když já, jako obyčejný člověk, který nestuduje na univerzitě, k vám přijdu, tak co tam asi budu hledat? Je to tedy o té odborné literatuře?
Samozřejmě. Naši návštěvníci se stejně tak jako naši uživatelé z řad akademických pracovníků a studentů mohou těšit na opravdu oborově velice bohaté spektrum odborné literatury i populárně-naučné literatury. Knihovna je také pořadatelem přednášek, pořadatelem setkání s těmi, kdo se podílejí na vzniku tak unikátního díla, jakými jsou knihy. Iniverzitní knihovna se podílí také na Noci vědců, která proběhne na Univerzitě Hradec Králové hned další den, tedy 6. října v pátek.

Univerzitní knihovna v Hradci Králové

Tak to můžeme zájemce pozvat rovnou i na ten pátek.
I na této akci participuje, sice nepatrně, nádhernou přednáškou také univerzitní knihovna. Na to všechno se mohou naši uživatelé těšit.

Co se týká toho čtvrtka, slavnostní zahájení bude už v 9 hodin ráno, kdy také představíte jeden společný projekt pedagogické fakulty a Památníku národního písemnictví. Tak co to je?
To bych ještě pro naše návštěvníky nechala tak trochu zahalené pod rouškou tajemství. Ale mohu prozradit, že to, co představí Památník národního písemnictví vzniklo ve spolupráci s pedagogickou fakultou. A je to něco, co naplňuje koncept Jana Amose Komenského Škola hrou. Takže se určitě přijďte podívat. A já ještě prozradím, že kromě slavnostního křtu tohoto krásného produktu a konceptu, ještě proběhnou tři křty nádherných výpravných publikací, které byly vydány na půdě Univerzity Hradec Králové.

Pozvánka na Knižní veletrh 2017

I dlouholetý ředitel Knihovny města Hradec Králové pan Pěta bude přednášet. Autor Hradeckého literárního průvodce. To bude určitě velice zajímavé povídání a setkání.
Návštěvníci by ho určitě neměli vynechat, protože tam budou zaznívat velmi zvučná jména. Pan Pěta jich ve své publikaci představuje zhruba 220, ale my se budeme soustředit na zhruba 15 nejvýznamnějších. Určitě se přijďte podívat, dozvíte se mnoho o zajímavých peripetiích, o tom, jaký význam mělo město Hradec Králové v procesu vzdělávání i dalšího působení těchto osobností.

Nedávno vyšla i výpravná kniha Dějiny Hradce Králové a jedním z autorů je i docent Petr Grulich také z Univerzity Hradec Králové. Ta mapuje období pravěku a raného středověku, jsou tam kapitoly věnované druhé polovině 15. a zejména 16. století. Pan Grulich bude u vás také ve čtvrtek?
Určitě jako host. Ale nepřehlédnete inženýra Jiřího Slavíka, který představí urbanistické skvosty Hradce Králové. Návštěvníci se mohou těšit na jeho krásnou prezentaci. A stejně tak si myslím, že by neměli vynechat nádhernou přednášku magistry Veroniky Rollové z Památníku národního písemnictví, která představí soutěž Nejkrásnější české knihy.

A také samozřejmě knižní veletrh u vás bude. Která knížka vám právě teď leží na vašem nočním stolku?
Věřte mi, že v žádném případě nevynechávám publikace, které vznikají na půdě Univerzity Hradec Králové. Jejich vydavatelem je nakladatelství Gaudeamus. V těchto dnech by měl přijít do naší knihovny zbrusu nově katalog tohoto nakladatelství, kde se představí asi 60 titulů z množství asi 600 titulů, které jsou v současné nabídce.

autor: jak
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová