Trávník potřebuje kvalitní podloží a „dýchat“. Pak dobře povede živiny i vlhkost a hluboko zakoření
Hostem naší radioporadny je Jaroslav Pokštefl, který se zabývá úpravou a péčí o trávníky tak, abychom to měli na zahradě ještě hezčí, než to máme. Tak se pokusíme zjistit, co pro to všechno musíme udělat.
Teď budu citovat z vašeho webu, kde píšete: Trávník je pro mě především zábava, radost a velké odreagování od všedního života. Trávníky sice nejsou má primární práce, ale jsou mé dlouholeté hobby. Jak jste se tedy k péči o trávníky dostal?
Primární myšlenkou bylo zlepšit trávník na vlastní zahradě a najít způsob, jak to udělat nejoptimálněji. Ze začátku to byl styl pokus omyl, protože dostupné edukace a zkušeností bylo velmi málo. Tak jsem postupoval způsoby, které doporučovaly třeba zahraniční weby nebo diskuzní fóra. Tak jsem začal svůj trávník zlepšovat.
A potom se to začalo nabalovat, přišli se sousedé zeptat, jak to dělám, co používám, proč tam provádím ony mechanické zásahy a podobně. Následně začali chodit sousedé sousedů, pak úplně neznámí lidé, a vyptávali se přes plot. Zajímalo je to. Tedy takovým způsobem to přerostlo až v globální službu poradenství ohledně trávníků.
Přišli se sousedé zeptat, jak to dělám. Pak začali chodit neznámí lidé a přerostlo to v globální službu poradenství ohledně trávníků.
Jaroslav Pokštefl, odborník na úpravu a péči o trávníky
Na webu Supertravnik.cz jste dal všechny rady dohromady. Tak pojďme začít úplně od podlahy. Když si někdo pořídí nový domeček, kolem je neupravená zemina po stavbě, jak to upravit, zarovnat, co navést za hlínu? Čím začít?
Optimální by určitě bylo, aby ten stavebník, onen trávníkář, měl nějaký návrh zahrady. Přeci jen ten trávník je až jednou z posledních etap tvorby zahrady. Aby si člověk nezaložil hezký trávník a potom tam nenajel technikou a nesázel zeleň a znovu nepřetěžoval onu plochu.
Čtěte také
Tedy pokud máte nějaký svůj architektonický návrh zahrady, tak zapracovat samozřejmě zeleň, zapracovat zpevněné plochy, obrubníky, pochozí chodníky atd. Případně těžší práce, jako bazény, zahradní domky a pergoly. Potom poslední etapou je samotný trávník.
Aby byl trávník zdravý, tak úplně nezáleží, zda chcete mít sportovní, golfový nebo jen prostě okrasný trávník. Všechny trávníky mají společné, že potřebují mít kvalitní podloží. To znamená podloží, které bude odlehčené, bude takzvaně dýchat. A díky tomu bude vést i živiny, vlhkost a tím bude hluboko kořenit. To je základ.
Záleží i na tom, co je to za zeminu. Okolo staveb většinou bývá spíše jílovité, těžší podloží. Tedy je dobré ho odlehčit nějakým praným pískem, který nabízí de facto každá pískovna. Je důležité, aby ten písek byl vypraný, protože pak je zbaven jílů a lepivých částic.
Trávníky dělíme na tři základní skupiny. Okrasný trávník, sportovní a golfový trávník. A takto vzestupně se to týká i náročnosti údržby.
Jaroslav Pokštefl, odborník na úpravu a péči o trávníky
Tedy důležité je si to podloží odlehčit. Ať už jedna k jedné, tedy na 5 cm zeminy 5 cm písku, nebo i v rámci 2/3 zeminy a 1/3 písku. To platí u těch kvalitnějších zemin. Ale zkrátka základ dobrého a zdravého trávníku je kvalitně připravené a vyrovnané podloží.
Čtěte také
A teď k osivu. Můžeme zajít někam do hobbymarketu a koupit, co nám přijde pod ruku. Nebo o tom více přemýšlet. Co byste doporučil, jak postupovat?
Tady je vždy důležité si říci, jaký trávník zákazník požaduje. Protože mezi trávníky jsou rozdíly, ať už v tom, jak rychle rostou, nebo v tom, jak jsou náročné na údržbu. Obecně se dají trávníky rozdělit na tři základní skupiny. Je to okrasný trávník, sportovní trávník nebo golfový trávník. A takto vzestupně se to týká i náročnosti údržby.
Okrasné trávníky jsou nejméně náročné na údržbu. Také jsou jedny z nejpomaleji rostoucích, ale vyžadují určitá specifika, zejména relativně dost stínu. Sportovní trávníky, jak je známe ze hřišť, jsou dobré pro zatěžované plochy, rostou velmi rychle a potřebují poměrně dost vody. Ale nejsou náročné na mechanickou údržbu. Jsou náročnější na sekání vlivem toho, že rostou rychle.
A golfové trávníky, které se skládají z jemných směsí, kostřav a podobně. Tam je náročnější údržba, preventivní údržba mechanická, jako je vertikutace, vyčesání a další.
Čtěte také
A samozřejmě mají i relativně velkou spotřebu živin, takže tam je potřeba na začátku znát specifikaci, co si zákazník představuje, a podle toho se potom volí osivo, které se sází.
Já třeba používám takový dotazník, který zákazníkovi zasílám a ve kterém je uvedeno, jak často chcete sekat a kolik na to má prostoru. Samozřejmě jak velká je to plocha, také jestli máte domácí mazlíčky je důležité. A tímto způsobem se dopracujeme k tomu, jaké zvolíme osivo.
Téměř každý zákazník bych chtěl mít hezký golfový trávník, ovšem nemá prostor na to ho udržovat. Například pro golfové trávník není vhodné použít robotické sekačky, protože ten trávník je natolik hustý, že by s ním měly velký problém. A touto selekcí se dostaneme ve finále k certifikovanému osivu. Předpřipravené směsi od jednotlivých výrobců.
Co potom dál s osivem? I to se dozvíte při poslechu radioporadny s Jaroslavem Pokšteflem, odborníkem na úpravu a péči o trávníky.
Související
-
Mozaikové sečení travnatých ploch podporuje v Hradci Králové biodiverzitu a zadržování vody
Pracovníci Technických služeb v Hradci Králové letos podruhé upravili travnaté plochy ve městě mozaikovou sečí. To znamená, že část porostu zůstane neposečena.
-
Sečení trávy na louce nebo zahradě je celkem běžná věc. Ve Vrchlabí se ale rozhodli posekat rybník
Plavce v přírodním koupališti Vejsplachy ve Vrchlabí na chvíli vystřídala sekačka na trávu. Rybník tady opakovaně zarůstá a volná vodní hladina se zmenšuje.
-
I rostliny mohou v létě trpět úpalem nebo úžehem. Posekanou trávu nevyhazujte, nastelte ji na záhony
Zahradní rádce František Hlubocký hovoří v naší radioporadně na téma: co nás čeká na zahradě v srpnu, prořezávání angreštů a rybízů, výsadba nových sazenic jahodníku
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka