Svatý Vavřinec - první podzimec, říká pranostika. Konají se poutě, zasvěcena je mu i kaple na Sněžce
Ochránce a patron Krkonoš byl v nejvyšších českých horách vždycky jedním z nejpopulárnějších světců - ať už jako český Vavřinec, nebo německý Lorenz. O jeho svátku, který připadá na 10. srpna, se konají tradiční vavřinecké poutě a zasvěcena je mu i kaple na Sněžce. Je tak dobrý čas na letní svatovavřinecký výlet - na Sněžku, do Vrchlabí a také do Jilemnice.
Krásně opravený interiér, včetně fresek, na oltáři Marie s Ježíšem a klanící se andělé, mramorová podlaha a dobře očištěné staré zdivo kaple na vrcholu Čech, roku 1681 zasvěcené patronu lidí v nouzi a využívané v minulosti také jako útulek pro pocestné. 10. srpna se tu konají slavné poutě.
Čtěte také
A zase na vrchol, tentokrát vrchlabského děkanského chrámu svatého Vavřince, s historikem Jiřím Loudou. Tady na zvonové stolici je ještě docela zánovní lesklá deska. „To je taková jmenovka největšího zvonu, pod kterým stojíme. Je to Svatý Vavřinec a je tam i nápis: Pokoj lidem dobré vůle. I jméno zvonaře: Lil Manoušek - Praha - Zbraslav.“
Náměstí ve Vrchlabí a dům číslo popisné 189 s krásným svatým Vavřincem ve štítě. Bílá komže, červená tunika a za sebou drží docela nenápadně rošt. Takže patron kuchařů i knihovníků. „A pivovarníků.“
Miroslav Klepl si dal dost práce, aby svatého Vavřince zachoval. „Nechal jsem ho restaurovat. Nakonec ta soška skončila v depozitáři v muzeu. A tuhle kopii vyřezal jeden pán z Jizerských hor. Ta stojí v tomto výklenku.“
Čtěte také
Připomeňme, že svatý Vavřinec je i patronem města Vrchlabí. Také všech horolezců a krkonošských hor. Tak není divu, že i v Jilemnici, další bráně do Krkonoš, mají kostel svatého Vavřince.
„Dlouhá svatovavřinecká tradice tady v Jilemnici sahá až do 14. století. Už někdy kolem roku 1360 tady stával kostel zasvěcený svatému Vavřinci,“ říká historik Jan Luštinec.
Společně obdivujeme do šířky rozkročené baroko. „Jan Jiří Achbauer tady vytvořil kostel, který patří, alespoň jistě co se týče interiéru, k těm nejkrásnějším v celých Krkonoších. A vyniká také úžasnou akustikou,“ doplňuje Jan Luštinec.
Související
-
Svatá Anna, nejen chladna z rána. Na její svátek se konávaly po celých Čechách slavné anenské poutě
Pro málokteré místo u nás měla svatá Anna ((též svatá Anna Samodruhá, či svatá Anna Samotřetí) takový význam, jako pro Vrchlabí, tedy město vnímané jako brána Krkonoš.
-
Znáte Porcinkuli? Souvisí s kapucínským klášterem. Všude, kam...
Porcinkule je tradiční akce plná atrakcí, prodejních stánků a občerstvení. Pouť Porcinkule je významnou a oblíbenou událostí pro Opočno i jeho okolí. Během Porcinku...
-
Spolek mladých lidí chce na Broumovsko vracet lidové tradice. Jednou z akcí je Svatojiřská pouť
Na Broumovsku vzniká spolek na obnovu starých tradic. Patří ty patří také Svatojiřská pouť, která před desítkami let bývala jednou z nejvýznamnějších akcí v regionu.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nemá trestat politické odpůrce, ale lidi s úmyslem poškodit Česko, říká šéfžalobce Stříž k lex Krtek
-
K americkým soudům došly první žaloby na Trumpova nařízení. Podaly je desítky států
-
Většině Čechů sněmovní obstrukce vadí. Nejvíce voličům Pirátů a vládních stran, ale i SPD
-
Dohoda s Izraelem? Taktické vítězství Hamásu, Gaza bude jeho základnou i nadále, tvrdí komentátor