Střevní mikrobiom ovlivňuje imunitu a psychiku. Slouží jako „tréninkový tábor“ pro imunitní buňky

4. prosinec 2024

Radioporadna věnovaná naší stravě a také tomu, jak vše funguje v našem těle. Vše rozebereme s Ing. Hanou Stříteckou z Ústavu Preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také ředitelkou spolku Fér potravina. Jako hlavní téma jsme zvolili střevní mikrobiom a to, jak dokáže ovlivňovat naši imunitu a psychiku.

Střevní mikrobiom tvoří velkou část celkového mikrobiomu člověka. Je to soubor bilionů mikroorganismů žijících v našem trávicím traktu a hraje klíčovou roli pro správné fungování lidského těla. Tato symbiotická populace mikroorganismů, zahrnující bakterie, viry, kvasinky a další, má komplexní vztah s hostitelem - tedy člověkem.

Hana Střítecká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Tento komplexní ekosystém nejen že podporuje obranyschopnost organismu, ale také ovlivňuje naši náladu a psychické zdraví.

Střeva jsou jedním z největších imunitních orgánů v těle. Střevní mikrobiom pomáhá tělu rozpoznávat patogeny a rozlišovat mezi „neškodnými" a „škodlivými" mikroorganismy. Pokud je střevní mikrobiom v rovnováze, podporuje správnou imunitní odpověď a brání vzniku zánětlivých onemocnění.

Čtěte také

Střevní mikrobiom slouží jako "tréninkový tábor" pro imunitní buňky, kde se učí rozpoznávat a eliminovat patogeny. Přibližně 70 procent všech imunitních buněk se totiž nachází právě ve střevech.

Zároveň mikrobiom vytváří fyzickou a chemickou bariéru, která brání škodlivým mikroorganismům proniknout do těla a také produkuje antimikrobiální látky, které pomáhají neutralizovat toxiny a patogeny, nebo snižují zánět.

Příkladem mohou být mastné kyseliny s krátkým řetězce (SCFA), zejména butyrát (kyselina máselná) vznikající při fermentací vlákniny především bakteriemi rodu Firmicutes, jako jsou Clostridia.

SCFA jsou hlavní zdroj energie pro buňky střevního epitelu (enterocyty), tím podporují jejich regeneraci a udržení integrity střevní bariery a to brání průniku škodlivých látek z trávicího traktu do krevního oběhu (syndrom zvýšené střevní propustnosti).

Čtěte také

Mají i protizánětlivé účiny, potlačují produkci zánětlivých cytokinů (molekuly způsobující zánět) - tedy pomáhají chránit proti střevním zánětlivým onemocněním, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida a zároveň tím snižují i systémový zánět, který je spojován s chronickými onemocněními, jako je cukrovka, obezita nebo kardiovaskulární choroby.

Snižují i zánět v mozku, tedy zasahuje do rozvoje a progrese neurodegenerativních onemocnění. Zároveň podporují programovou smrt (apoptózu) rakovinových buněk a potlačuje jejich růst, tedy přispívají i k prevenci vzniku nádorů. Butyrát pak ovlivňuje i metabolismus cukrů a tuků a tím přispívá ke snížení inzulinové resistence.

Podílí se i na tvorbě neurotransmiterů jako je serotonin či dopamin, což ovlivňuje naši náladu. 90-95% serotoninu je tvořeno právě v GIT (gastro intersticiálním traktu).

Čtěte také

Ten pak ovlivňuje vnímání bolesti, peristaltiku střev a zejména prostřednictvím osy střevo - mozek (komunikace prostřednictvím nervových drah, zejména bloudivého nervu) ovlivňuje náladu, chuť k jídlu a kognitivní funkce. Jeho nedostatečná tvorba může vést k depresím. Dopamin nám pak mimo jiné ovlivňuje učení - vytváření paměťových stop, emoce a opět nedostatek může vést k rozvoji depresí.

Dalším neurotransmiterem může být GABA (gama máselná kyselina), která opět ovlivňuje GIT (motilitu a sekreci) a reguluje emoce (strach, úzkost).

Lidé s depresí mají často odlišné složení mikrobiomu ve srovnání se zdravými jedinci.

Narušení mikrobiomu, například vlivem antibiotik, špatné stravy, stresu, nedostatku spánku může vést k tzv. dysbióze. Dysbióza je spojována se zvýšeným rizikem jak autoimunitních onemocnění, jako je celiakie, Crohnova nemoc nebo revmatoidní artritida, tak i zvýšením náchylnost k infekcím, protože slizniční bariéra střeva je oslabena, což umožňuje patogenům snadnější průnik do organismu.

Snažme se o náš mikrobiom dobře starat

Nejen o mikrobiomu, ale i o dalších aspektech zdravého životního stylu vznikl na Ústavu preventivního lékařství, Lékařské fakulty UK v Hradci Králové cyklus „Zdravě žít". Přináší originální pohled na zdraví a prevenci, založený na nejnovějších vědeckých poznatcích a odborných doporučeních.

Čtěte také

Hosty podcastů jsou špičkoví odborníci, kteří nejenže předávají své profesní znalosti, ale také se podělí o osobní zkušenosti a hodnoty, které je ovlivňují v pracovním i soukromém životě. V každém dílu se objeví i osobnosti, které řeší aktuální společenské problémy s dopadem na zdraví.

Dynamiku rozhovorů obohacují autentické výpovědi lidí, kterých se téma osobně dotýká.

Životní styl jako takový, dietologická omezení nebo chyby - Gluten Free, FODMAP, vysoce zpracované potraviny, omezená konzumace ovoce a zeleniny, fermentovaných výrobků s vysokým podílem jednoduchých cukrů a tuků může mikrobiom výrazně poškozovat a tedy i naše zdraví a psychickou pohodu. Není to zas tak složité.

Klíčem k udržení zdravého mikrobiomu je pestrá a vyvážená strava.

Příklady některých prospěšných rodů (kmenů) bakterií a jejich účinek:

Kmen Firmicutes
přes 200 rodů - Clostridium, Streptococcus, Lactobacillus…
Eubacterium - přeměna žlučových kyselin, produkce butyrátu
Lactobacillus - tvoří kyselé prostředí na povrchu sliznice tlustého střeva, brání tak přemnožení patogenních bakterií. Podílí se na produkci vitaminů B, zvyšuje absorpci železa, vápníku, snižuje krevní tlak, zvyšuje serotonin.
Roseburia - zvyšuje produkci střevních peptidů, které mají antibakteriální účinky, mohou působit proti patogenním bakteriím, mohou zlepšovat funkci a produkci T lymfocytů. Podílí se na zlepšení střevní bariéry.

Hana Střítecká ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kmen Bacterodietes
rody Bacteroides a Prevotella
Bacteroides tvoří velkou část populace střevního mikrobiomu, je schopen spotřebovat polysacharidy prostřednictvím fermentace a vyrábět SCFA. Dokáže vytvořit mnoho druhů enzymů, protizánětlivý účinek. Při přemnožení se ale mohou objevit záněty, obezita, infekce, lokální zánět.
Prevotella - významný producent SCFA, produkuje vit. B1. Při přemnožení (vysoký podíl rostlinné stravy a zároveň příjemu jednoduchých cukrů) může vést ke vzniku autoimunitních onemocnění (revmatoidní artritida).

Celou radioporadnu s Ing. Hanou Stříteckou z Ústavu Preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a také ředitelkou spolku Fér potravina si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související