Ať to ve vás krásně žije! Hummus a kimči aneb tajemství zdravých potravin. Nebojte se a vyzkoušejte

5. červen 2024

Vezmeme vás do kuchyně, ale bude to kuchyně neobyčejná a zdravá. Naším hostem je Kamila Lhotáková, spolumajitelka firem I love Hummus a Beavia. Řeč bude o hummusu, potažmo o cizrně, což je luštěnina a jeho hlavní surovina. A určitě nezapomeneme ani na proslavené kimči.

Hummus aneb pasta z cizrny. Jaké bychom mohli jmenovat benefity?
Já bych u ciziny zdůraznila, že je to velký zdroj vlákniny, kterou naše tělo potřebuje, aby dobře vyživilo zoologickou zahradu ve střevech. Protože imunita se tvoří ve střevech a dnešní populace lidí obecně konzumuje málo vlákniny.

Hummus dokáže velice dobře zasytit, je to bezlepková potravina a navíc chuťově skvělá. Také skvělý zdroj bílkovin pro vegetariány.
Kamila Lhotáková, spolumajitelka firem I love Hummus a Beavia

S tím souvisí i to, že hummus dokáže velice dobře zasytit, a to samozřejmě chceme, aby nás jídlo zasytilo. Je to také skvělý zdroj bílkovin pro vegetariány. Využít ho můžeme i kvůli zasycení při redukční dietě, je to také bezlepková potravina, takže má spoustu benefitů.

Kamila Lhotáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hummus nás tedy dobře zasytí, ale jak je na tom kaloricky? Kde se pohybují jeho výživové hodnoty?
Nejsem výživový poradce, tedy trošku bych odpověděla tím, co chceme jídlem dosáhnout. Za mě je to o tom, že ráno chci výživnou snídani, aby mě zasytila na celý den. A právě hummus má nízký glykemický index, takže nám neskáče krevní cukr, což je skvělé. Zasytí a patří mezi nejpřirozenější potravu pro naše těla.

Čtěte také

Navíc není humus vysoce průmyslově zpracovaná potravina. A chceme samozřejmě jíst i něco, co nám chutná. A hummus je naprosto chuťově skvělý.

Cizrna je jeho hlavní součástí. Co dalšího by měl pravý hummus obsahovat?
Do klasického hummusu kromě cizrny patří cizrnová pasta, dále citronová šťáva, extra panenský olivový olej, voda a mořská sůl. To je klasik hummus. Ale určitě bych zdůraznila posluchačům, co do něj nepatří. Protože v obchodních řetězcích často najdou hummus obsahující různé konzervanty a škroby nebo řepkový olej. Nejlepší je vyhledávat hummusy úplně přírodní.

Jaká je trvanlivost hummusu, jak dlouho nám vydrží?
Z hummusu můžete připravit skvělou večeři i snídani, takže věřím, že ho velmi rychle sníte a nebudete muset řešit otázku trvanlivosti. Ale pokud byste si ho náhodou udělali více, tak doma vydrží zhruba 1 až 3 dny. Co je důležité, určitě nejíst vidličkou nebo lžičkou přímo z misky, kde ho máme potom v ledničce. Abychom do něj nezanášeli bakterie.

Čtěte také

Jak ho vůbec správně podávat a jíst?
Já jsem zastánce jednoduchého primárního použití. Byla jsem v Izraeli a tam jej servírují do kulatých mističek, ideálně s falafelem a chlebem. Krásně si to rozetřete a můžete si ho i vyzdobit, protože hummus jíme i očima. Takže já si na něj třeba na jaře dávám sedmikrásky nebo sladkou papriku. Můžete ho zakápnout i olivovým olejem, aby se vám to pěkně lesklo.

Potom to dipujete se zeleninou, to je taková zdravější a příjemná varianta. Do letních teplých dnů můžete hummus namazat na pečivo, které máte rádi. A mohu prozradit, co si my děláme doma. Když si chceme udělat hummus trošku jinak, tak jej hodím na pánev a ohřeji jako cizrnovou kaši. Jíme ho pak za tepla. K tomu si dáme kimči a vajíčka, to je úplně top kombinace.

U kimči bych vyzdvihla primárně probiotické kultury, které harmonizují trávení a ladí náš střevní mikrobiom, kde vzniká imunita.
Kamila Lhotáková, spolumajitelka firem I love Hummus a Beavia

Kimči, to je další naše téma. A vůbec fermentované potraviny či kvašená zelenina.
Kimči je korejské národní jídlo a je to vlastně zkvěšený zeleninový salát, který obsahuje probiotika a laktobacily. Tím je velice zdravý a obsahuje mnoho druhů zeleniny, tím pádem i spoustu vitamínů.

Čtěte také

Co všechno tedy patří do pravého kimči?
Hlavní součást kimči tvoří pekingské zelí, potom tam patří bílá ředkev, mrkvička a jarní cibulka, to je zeleninový základ. Ten se marinuje v pastě, která se vaří z rýžové mouky a sójové omáčky se spoustou koření jako je například zázvor, česnek, cibule. Už jen z toho výčtu cítíte, kolik tam je zdravých věcí. Kimči bylo proto zařazeno mezi 10 nejzdravějších potravin světa.

Kvašená zelenina asi dělá velmi dobře naší střevní mikroflóře.
Přesně tak. Já bych vyzdvihla primárně probiotické kultury, které harmonizují trávení a ladí náš střevní mikrobiom, kde vzniká imunita. Vědci už také prokázali úzký vztah mezi naším střevem a mozkem. To, jak nám žije ve střevech, ovlivňuje i naši náladu.

Tady bych také zdůraznila pravidelnost v užívání. Opravdu si ke každému jídlu dát trošičku. Teď přichází období grilovaček a kimči je skvělé také do burgerů nebo ke grilovanému masu. Máme spoustu zajímavých receptů na našem webu www.beavia.com, kde se můžete inspirovat. A všem přeji, ať to v nich opravdu krásně žije.

Kamila Lhotáková a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu o zdravých, kvašených a fermentovaných potravinách s Kamilou Lhotákovou, spolumajitelkou firem I love Hummus a Beavia, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související