Starosta se stará o to, aby obyvatelé města měli starostí co nejméně, směje se Zuzana Jungwirthová

3. srpen 2023

Čeká vás výlet k našemu východočeskému moři, tedy do České Skalice. Tam na podzim po komunálních volbách započala své druhé funkční období nezávislá starostka Zuzana Jungwirthová, kterou vítáme v našem rozhlasovém studiu.

Starostujete už téměř 5 let. Jaké to byly roky? Začala jste v rozbouřené době, protože přišel covid, pak válka na Ukrajině.
Bylo to divoké období. Když jsme se s paní místostarostkou rozkoukali, jsme si říkali, jdeme do těch akcí naplno. Začali jsme investiční akcí rekonstrukce náměstí za zhruba 50 milionů korun. Plánovali jsme ji na tři roky a přišel covid. Vše jsme nakonec zvládli, ale bylo to zvláštní období.

Čtěte také

Šlo především o empatii a pomoc pro naše obyvatele. Učili jsme se věci, které ani naši úředníci, kteří jsou již dlouho na úřadě, ještě neznali. Porady v rouškách, neměli jsme se jak scházet a posunovat věci dál, bylo to složité období. Nicméně oddechli jsme si a v tu chvíli přišla invaze a uprchlíci. Takže jsme hned navázali s ubytováváním uprchlíků, starostmi o děti, výuku češtiny. Říkám, že bych chtěla zažít, jak funguje starosta, když je normální čas. Ale přesto se nám podařilo, hlavně díky týmu a paní místostarostce, která je neuvěřitelný tahoun, vybudovat tolik investičních akcí, že se nemáme za co stydět.

Rekonstrukce náměstí už je ukončena nebo ještě pokračuje?
Stěžejní část je dokončena, to jsme otevřeli v prosinci loňského roku. Ale čekají nás ještě asi za zhruba 10 milionů opravy chodníků. Ale běžný návštěvník si toho už ani nevšimne. Jsou to prostě okrajové části chodníků. Ale samozřejmě musíme to řešit s památkáři, takže se to trošku prodraží.

Skončil koronavirus a začala válka na Ukrajině. Říkám, že bych chtěla zažít, jak funguje starosta, když je normální čas.
Zuzana Jungwirthová, starostka České Skalice (Sdružení nezávislých kandidátů pro město)

Vy jste hrdá patriotka a Českoskaličanka. Tuším v roce 2009 jste stála u zrodu vašeho Sdružení nezávislých kandidátů pro město. Tím to všechno začalo?
Tam to začalo. Začali jsme si říkat, možná i takovým ženským pohledem, co nám ve městě chybí. V tu dobu jsem byla na mateřské dovolené se svým nejmladším synem, takže jsem měla i trošku čas se po městě podívat. Když pak v roce 2018 za mnou vedení našeho Sdružení pro město přišlo, že bych měla být kandidátkou na starostku, tak jsem říkala, jsem taková bezejmenná, to nedopadne, ale udělám pro to vše, co půjde.

Čtěte také

A teď vás voliči už podruhé potvrdili, takže asi starostujete dobře, když to tak řeknu. Pochopila jste za těch pět let, co to znamená starostovat?
Starosta je od slova starat se a řešit starosti obyvatel města. Snažit se, aby měli těch starostí v životě co nejméně. To jsem pochopila. Samozřejmě nedá se úplně všem vyhovět tak, aby byli všichni spokojeni. Takže jsem i pochopila, že se nezavděčím všem. Přestože se obě s paní místostarostkou maximálně snažíme přicházet ke všem lidem empaticky a vnímat jejich problémy.

Jaké je u vás léto, jak si ho užíváte? Česká Skalice a okolí, to je populární turistické místo, hodně návštěvníků za vámi jezdí. Nejvíce asi za Boženou Němcovou do Ratibořic?
Za Boženou Němcovou, Ratibořice, samozřejmě i vodní nádrž Rozkoš. A teď už můžu říct, že i Muzeum Boženy Němcové, které jsme otevřeli jako centrum kultury v České Skalici. Pořádáme tam různé výstavy, koncerty i společenské akce. A také nové náměstí táhne.

Čtěte také

Snažíte se z onoho turismu co nejvíce vytěžit pro město?
Určitě podporujeme turismus a snažíme se, aby lidé, kteří k nám přijedou na pár dnů, měli možnost se podívat do Ratibořic, kde jsou pravidelně akce, dá se říct každý víkend. V muzeu pravidelně střídáme výstavy a chceme, aby i podnikatelé měli něco z turistiky, když přijdou návštěvníci do České Skalice. Je to přínos i pro ně, že si tam lidé dají oběd, něco dobrého na náměstí v cukrárně a tak dál.

Co autokemp na Rozkoši? Ten areál je už letitý a chátrá, vy se ho snažíte pronajmout, to se ale nedaří.
Bohužel, to vyhlášení koncesního řízení se zrovna potkalo s koronavirem, kde to cestovnímu ruchu vůbec nepřálo. Takže teď zkoušíme rozjet třetí nabídku na pronájem, a pak budeme řešit co dál. Je to naše bolavé místo, ale určitě se nevzdáváme. Chceme dál pro kemp udělat co nejvíce, ale když pak mám rozhodnout, jestli budeme investovat do nových chodníků, do vodovodu či kanalizace pro naše obyvatele, nebo dát 10 milionů do kempu, tak zatím ještě pořád volím naše obyvatele. Protože pro ně je ten kemp zbytná věc.

Snažíme se podporovat turismus. Také investic je po městě mnoho, stále ale máme víc plánů než peněz.
Zuzana Jungwirthová, starostka České Skalice (Sdružení nezávislých kandidátů pro město)

Jaké velké investice jste připravili pro nejbližší roky?
Právě za měsíc otvíráme jednu z velkých investic, která se nám podařila. To je velký sportovní areál za 24 milionů korun. Budou ho využívat jak veškeré sportovní spolky, tak i škola. Také hřiště pro veřejnost tam bude. Takže máme multifunkční hřiště, tartanovou dráhu, umělý trávník i živý trávník, bude to využitelné jak v létě, tak v zimě. A začínáme opravy velkých silnic a snažíme se dodělat vodovody a kanalizaci v okrajových částech města, jako je Zlič a Zájezd. Tyto investice jsou v řádech 10 milionů. Snažíme se, aby všichni měli nové veřejné osvětlení, což se snad podaří do konce října. V celé Skalici bude vyměněno veřejné osvětlení. Investic je mnoho, stále ale máme plánů víc než peněz.

Jakub Schmidt a Zuzana Jungwirthová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Kdybyste nás měla na závěr pozvat na nějakou zajímavou akci u vás?
19. srpna máme Barunčin Fler Jarmark, Dřevořezbaření, to je už druhý ročník akce. Od 15. do 19. srpna budou u nás řezbáři vytvářet dalších pět soch z pohádek Boženy Němcové. A pak 31. srpna začíná Balonová show, kde bude čtyři dny u nás létat 32 balonů. Budeme otvírat zmíněný stadionu a Jiřinkové slavnosti začínají od 8. září. Ty trvají až do konce října, kdy máme Jiřinkový ples atd. Vše je na našich webových stránkách. Je toho moc a snažíme se, aby toho bylo každý rok čím dál víc.

Tak všechny zveme do České Skalice. Naším hostem byla starostka tohoto krásného města Zuzana Jungwirthová. Ať se vám daří a přeji hezké léto.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související