Rada finančního poradce: Všechny své náklady si sepište. A potom v těch zbytných položkách škrtejte
Jak šetřit peníze doma, ale také v bance či v nějakém peněžním ústavu? Lidé hodně řeší jak ušetřit hlavně po tom, co téměř vše zdražilo, snaží se šetřit i při běžném nakupování. Člověk dříve skládal jídlo do nákupního košíku takřka bez rozmyslu. Teď už se víc rozmýšlí.
Finanční poradce a manažer SMS finance Radim Frolík hovoří v naší finanční radioporadně.
Finanční poradce Radim Frolík: Jsem mladý člověk z Hradce Králové, který má rád svoji práci. Dokážu se zasmát své vlastní hlouposti, každopádně mám do života jasnou vizi pro sebe, rodinu i klienty. Umím se nad věcmi do hloubky zamyslet. Vždy ode mne můžete očekávat upřímné jednání a praktický přístup.
Vysoká inflace a zdražování je téma, které hýbe celou společností.
Většinou to tak bývá, že lidé začnou řešit problémy až ve chvíli, kdy nastanou. Byť správný přístup je podle mne ten, problémům se snažit předcházet. Ale máme v současnosti potíže s vysokými cenami a zvyšujícími se náklady. Chtěl bych dát lidem základní rady. Všímám si, že hodně lidí čeká na to, že jim někdo pomůže nebo za ně tento problém vyřeší.
V rámci financí bychom měli zodpovědnost převzít sami za sebe. To je předpoklad toho, abychom měli své finanční zdraví v dobré kondici.
Radim Frolík, finanční poradce
To si myslím, že špatně. V rámci financí bychom měli zodpovědnost převzít sami za sebe, protože to je první předpoklad toho, abychom své finanční zdraví měli v dobré kondici. Tedy určitě bych nečekal na to, až vám vláda, minulá, současná nebo budoucí, hodí nějaké drobné, aby spravila vaše problémy.
Čtěte také
Protože ty problémy většinou nespočívají v tom, že by vám peníze chyběly. Ale prostě tečou někam, kam by téct neměly. A je třeba se nad svými náklady zamyslet. Tedy dobrá rada zní, přemýšlejte nad svými náklady. Doporučuji jednu takovou strategii, kterou dělám sám pro sebe, že si veškeré náklady sepíši na papír.
Kolik platíme za elektřinu, za jídlo, za nájem. Zkrátka všechny náklady. Když to sepíšete, tak se na to kouká lépe. A funguje potom i lépe rozhodování, do čeho peníze dávat a do čeho už nikoliv.
Jak se ale rozhodnout, na čem v současné době šetřit můžeme a na čem naopak nešetřit?
Čtěte také
Začal bych jednoduchou kategorizací výdajů. Zaprvé udělat nezbytné náklady, to budou právě peníze na topení, svícení, bydlení a jídlo. A potom jsou nějaké zbytné náklady. To jsou věci, za které nemusíme nutně utrácet. A v těchto kolonkách bych potom případně škrtal.
Nicméně lidé mají tendenci ve chvíli, když přijdou nějaké zvýšené náklady, škrtat ve třetí kolonce, která představuje investice. Tedy nějaké odkládání peněz. Tam se škrtá nejčastěji, protože to úplně nebolí. Ale postihuje to naše dlouhodobé cíle a výhledy, které bychom v rámci našeho finančního zdraví měli řešit.
Když si přestanu krátkodobě odkládat na penzi nebo si přestanu dávat peníze na spořící účet, tak je dříve nebo později zase utratím. A budu začínat zase od začátku. Vzhledem k tomu, že náš důchodový systém není úplně v kondici, tak bychom se měli chovat zodpovědně a na svoji budoucnost myslet sami.
Celou finanční radioporadnu s Radimem Frolíkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Kdo je to vlastně finanční poradce a kdo naopak není? A kdy jsou jeho rady zapotřebí? Poradíme vám
Pozná běžný člověk rozdíl, kdo je a kdo naopak není finanční poradce? Kdo se může stát finiančním poradcem? Například poslední dobou se přemnožili realitní makléři.
-
Nemůžete splácet hypotéku? Nepanikařte, řešení se nabízí hned několik. Ovšem samo se to nevyřeší
Jak se zachovat, když je splátka hypotéky při fixaci vyšší než si můžu dovolit? Jak si při nynějších sazbách nastavit délku fixace? Jak dlouho si počkáme na nízké sazby?
-
Je dobré majetek pojistit proti poškození, zničení nebo odcizení. Protože štěstí přeje připraveným
Pojištění majetku je souhrnné označení pro několik odvětví neživotního pojištění. Pojišťovna vám poskytne pojistnou ochranu majetku v nejrůznějších případech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka