Prsa se rozhlížejí! Pohybová specialistka Jolana Novotná a její doporučení k umění zdravé chůze

9. květen 2023

Budeme se učit chodit. Naším hostem je Jolana Novotná, učitelka pohybu, lektorka cvičení pilates a mnoha dalších. Povíme si zásady zdravé a správné chůze, protože to je pro nás nejpřirozenější a nejdokonalejší pohyb.

Nepůjde asi úplně o to, jestli uděláme o nějaké kroky více nebo méně, ale spíše o to, abychom je provedli správně a udělali dobře našemu tělu.

Čtěte také

Je to přesně tak, nebudeme se bavit o výkonnosti, ale o kvalitě chůze, aby ta byla pro naše tělo prospěšná. Protože mým heslem je, aby bylo tělo z chůze šťastné, aby ploténky byly v pohodě, aby se páteř napřimovala, aby byly klouby funkční a hezky se hýbaly. Aby to v našem těle hezky fungovalo i s pánevním dnem a v souladu s břišní stěnou.

To znamená, když chodíme správně, tak opravdu zapojujeme snad úplně všechno v našem těle. Já miluji chůzi, je to opravdu nejdokonalejší a nejjednodušší pohyb a je jedno, jestli jde o pár kroků když jdete po bytě, přesouváte se z místa na místo, nebo když jdete ven na delší procházku. Samozřejmě venku to je mnohem lepší, protože tam je čerstvý vzduch, příroda a spousta terénních nerovností, které jsou pro nás inspirativní. Ale i běžné přecházení po bytě je báječné.

Držte se za prsa a rozejděte se. Kráčíme a vnímáme, že se nám prsa houpou ze strany na stranu, rozhlížejí se a dech v těle nádherně proudí.
Jolana Novotná, učitelka pohybu a lektorka cvičení pilates

Jak vy osobně ráda chodíte venku? Máte raději rychlou nebo spíše pomalejší chůzi, střídáte tempa?

Já to střídám. Miluji pomalou chůzi, kdy jdu a mám čas vnímat okolí. Mám to jako takovou meditaci, vnímám, jak se pohyb odvíjí z chodidel, jak tělo začíná rotovat, jak se páteř napřimuje a dech se rozvíjí. A pak zase za chvíli mě třeba baví trošku zrychlit tempo a zjistím, že se to vše proměnilo. A má to opravdu blahodárné účinky.

Pohyb s láskou a úsměvem

Jak tedy na to? Na co si máme dávat pozor?
Mohla bych se zeptat, když jdete, co si hlídáte, abych měla zpětnou vazbu.

Hlídám si ramena, abych měla rovně záda, hlídám si břicho, abych ho měla hezky zpevněné, a hlídám si krok, abych cítila, že mi zabírají stehna.

Tak to jste na výborné cestě. Protože spousta lidí to rozhodně takto má a je fajn, když to slyší i z té druhé strany, nejenom jako poučení, jak by se to mělo dělat. Když si uvědomíme, jak vlastně naše tělo funguje. Spousta lidí to pozapomněla nebo se tím ani nikdy nezabývali.

Čtěte také

Ale tak příroda vlastně žije, roste a staví se. Stromy rostou do spirály směrem nahoru. Do spirály, protože ta spirála nás postaví. Když si uděláte jednoduchý test, srolujete si ručník a čím víc ho budete šroubovat a postavíte, tak on bude držet, nebude padat. Když ho necháte volně, tak prostě spadne, nedrží pohromadě. Takže my v našem těle potřebujeme tu spirálu také mít. I naše kosti rostou do spirály.

Je nějaká zásadní rada nebo doporučení rovnou pro procházku na dnešní odpoledne?

Tak pojďme na procházku, vydejme se ven a rozpohybujme hrudník. Uděláme to jednoduše. Než se pustíte do prvního kroku, tak se na chvilku v klidu zastavte. Představte si, že v hrudníku máte míček a ten se s každým nádechem otevírá úplně do všech stran. Ideální bude, když položíte ruce na prsa a krásně se rozdýcháte.

Čtěte také

A výdechem se volně vše vyfouklo z našeho těla, máme ruce na prsou a všímáme si, že se právě i ta prsa dostávají do většího prostoru, prsa máme muži i ženy, tak je to úplně jedno. Opravdu se za ta prsa držte a teď se rozejděte. Začneme kráčet a začneme vnímat, že se nám prsa houpou ze strany na stranu, jak se rozhlíží a pořád dech v našem těle nádherně proudí, krásně naplňuje tělo.

Vy kráčíte a vaše prsa se rozhlíží, nos se kouká dopředu, oči sledují prostředí, které je před vámi, kam kráčíte. Tak můžete začít rázovat dokonce i rychle, ale stále vnímáte i pod rukama, že hrudník s vámi tančí a rozhlíží se ze strany na stranu. A to už je základní a důležitý předpoklad k tomu, abyste přidali rotaci hrudníku a protirotaci pánve, a páteř se vám začala snadněji napřimovat.

Dělá se prostor pro plotýnky, začne se břišní stěna scelovat, začne vám dobře fungovat i pánevní dno. To vše je možné.

Celý rozhovor s Jolanou Novotnou o zdravé chůzi si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související