Královéhradečtí neurologové vymýšlí unikátní způsob vyhodnocování lidské chůze. Chtějí ho patentovat
![](https://hradec.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_16x9_tablet/public/uploader/oldrich_vysata_221128-093055_zuj.jpg?itok=2OnZo8Cn)
Královéhradečtí neurologové vymýšlejí unikátní způsob vyhodnocování lidské chůze
Stačí pár kroků a malá krabička přilepená zezadu na krk detailně nasnímá chůzi. Údaje pak dokáže vyhodnotit vyvíjená mobilní aplikace královéhradeckých neurologů. Co díky tomu zjistí a jak to může pomoct jejich pacientům? I nepatrné odchylky totiž můžou hodně napovědět o zdravotním stavu lidí s roztroušenou sklerózou nebo s Parkinsonovou chorobou.
Vědci se svojí prací uspěli v soutěži Czech DIGI@MED Award, která oceňuje české inovátory v medicíně.
Čtěte také
Malá černá krabička o velikosti zhruba třikrát dva centimetry. „To je pohybové čidlo,“ vysvětluje Oldřich Vyšata, neurolog z Fakultní nemocnice Hradec Králové. Čidlo mi přiložil zezadu na krk. „Teď můžeme zahájit snímání.“
Stačí jen pár kroků na chodbě a na mobilu už vidíme výsledky toho, jak na tom jsem. „Máte výchylky v normě.“ I nepatrné odchylky v chůzi, pouhým okem téměř nepozorovatelné, mohou lékařům hodně napovědět.
„Nejčastější neurologická onemocnění, jako je například roztroušená skleróza, mají poruchy chůze u více než 85 procent pacientů. Je to také významný indikátor zlepšování nebo zhoršování stavu.“
Oldřich Vyšata není v uvozovkách jen neurolog. Má také doktorát z technické kybernetiky. Na této metodě vyhodnocování chůze pracuje se svými studenty z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze a s kolegy z hradecké nemocnice. „Máme přesnost 95 až 95 procent u Parkinsonovy choroby a roztroušené sklerózy. Ale teď testujeme širokou škálu neurologických onemocnění. A testovat budeme do června.“
Čtěte také
„Chůze s otevřenýma očima.“ Tohle je ukázka pokynů, které budou v teď vyvíjené mobilní aplikaci. Jednou by tak mohla sloužit i pacientům přímo doma.
„Na diplomu vidíte, že jsme vyhráli kategorii pro sběr a analýzu dat,“ říká Jiří Mošna z Centra transferu biomedicínských technologií královéhradecké fakultní nemocnice.
V ruce drží veliký diplom ze soutěže Czech DIGI@MED Award, ve které tuto analýzu chůze ocenila odborná porota. „Máme na to podánu i celosvětovou patentovou přihlášku. A čekáme, že zřejmě ty algoritmy, které jsou schovány za touto technologií, budou patentovány.“
Před vědci je ale ještě spousta úkolů
Aktuálně stále sbírají data a také hledají komerčního partnera, který by pomohl s certifikací metody, aby mohla sloužit jak zdravotnický prostředek. Podle odhadů by to mohlo být hotové do dvou let.
Související
-
Vývoj léků je práce týmu lidí. Každý má jiné nápady a když se je podaří skloubit, přináší to ovoce
Prof. PharmDr. Kamil Musílek, Ph.D., proděkan Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové, hledá léky na závažné nemoci a za své vědecké práce už získal řadu ocenění.
-
Následovník profesora Holého. Mladá vědkyně je na stopě nejúčinnějšího léku proti pikornavirům
Ivana Mejdrová pochází z Bříšťan v Podkrkonoší. Se svými kolegy vyvinula doposud nejúčinnější látky na světě proti pikornavirům, tedy proti rýmě, encefalitidě i hepatitidě.
-
Novičok, sarin, yperit. Obranu proti bojovým chemickým látkám vyvíjí laboratoř v Hradci Králové
Český rozhlas Hradec Králové vám dnes představí a připomeneme práci špičkových vědců, kteří pracují v Hradci Králové. Naším hostem je plk. doc. PharmDr. Daniel Jun, Ph.D.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Prokop: Není to o vyhazování úředníků. Nezkoumáme efektivitu systémů, kde tečou stovky miliard ročně
-
ONLINE: Zelenskyj je diktátor bez voleb, napsal Trump. ‚Ukrajině nemusí zbýt nic,‘ dodal
-
‚Určitě to ještě bude vlhké.‘ Lidé zasažení povodněmi stále nevysušili své domy, čekají na jarní slunce
-
Trump najel na ruskou linku, Moskvu vyviňuje. Těžko si teď představit dobrý mír, míní Pondělíček