Porce elánu z porcelánu. Za tajemstvím čínské keramiky aneb jak se z granátového jablka stal cibulák

8. březen 2019

Ve výstavní síni Muzea Náchodska je do konce března k vidění krásná výstava věnovaná porcelánu. Jmenuje se Z formy na stůl aneb jak se odlil porcelánový hrnek. Autorka této pozoruhodné expozice, kurátorka sbírek a restaurátorka Veronika Kumstová, je dnes hostem ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové. 

Strhl se teď tady takový běh do našich skříněk, všechno jsme vytahali, veškeré hrníčky, protože vy jste mi říkala, že to, co mám na stole a piji z toho, že není porcelán. Já myslel, že je.
Není to porcelán, to vás musím zklamat. Ta bílá barva vás možná mate, ale není to porcelán.

Veronika Kumstová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

To jste mě zklamala. Ale rychle jsme letěli do všech našich skříněk a přeci jen jsme něco našli. Toto je porcelán?
Ano, to je porcelán.

Já na to zaťukám.
Nevím, jestli to poznáte přímo takto, ale podle vizuálního vzhledu určitě. Porcelán bude vždy jemnější, protože ona hmota nám dovoluje vytvořit krásné, elegantní a jemné tvary.

Cibulák je zdobení. A došlo tam k mýlce. Díky stylizaci vypadá jako cibule, ale na čínských originálech to bylo granátové jablko.
Veronika Kumstová, autorka výstavy Z formy na stůl aneb jak se odlil porcelánový hrnek

Vaše výstava je k dispozici zájemcům ve výstavní síni Muzea Náchodská až do konce března.
Ano, už od února mohou návštěvníci chodit a obdivovat sbírky i přímo technologii, jak takový hrnek vzniká.

Co na to lidé říkají? Například, toto jsme měli doma nebo z toho jsme jedli v neděli polévku u babičky?
Ano. Lidé chodí dokonce i na komentované prohlídky a přinášejí porcelán se svou značkou a ptají se, jak je porcelán starý a která porcelánka ho vyrobila.

Ve výstavní síni Muzea Náchodska je k vidění krásná výstava věnovaná porcelánu

Jak je tedy vůbec obecně porcelán starý a kde se vzal? Kdo na něj přišel?
Na našem území se vyrábí přes 200 let, ale první porcelán byl vyroben v Číně, kde měli přímo zeminu, kterou jen vytěžili, drobně upravili a mohli z něj vyrábět porcelánové výrobky. Na našem území a v celé Evropě to bylo samozřejmě ztížené, protože onu hmotu bylo zapotřebí připravit. První zmínky o porcelánu přinesl italský cestovatel Marko Polo ze své pouti do Asie na konci 13. století. A porcelán tenkrát vzbudil velký obdiv a každý ho chtěl mít.

Když se zastavíme u té technologie. V Číně tedy měli ony jíly v přírodní podobě?
Ano, základní složkou je kaolin a potom se ještě přidává živec a křemen. A to v Číně měli. U nás v Evropě je zapotřebí tuto hmotu namíchat ve správném poměru.

Proces výroby porcelánu

Také to jistě chvilku trvalo, než se to Evropané naučili správně udělat.
Ano a ještě u nás máme specialitu, že máme tvrdý porcelán, který se pálí na vyšší teplotu.

Když se řekne porcelán, tak si asi každý hned vybaví Míšeň a Německo.
Ano, v Míšni byla první evropská porcelánka. Tam právě přišli na tu správnou výrobu. Ale tuto technologii a surovinové složení si samozřejmě pečlivě střežili a tajili. Tedy u nás to opět bylo o jisté alchymii a přijít na to, z čeho se porcelán skládá.

Ve výstavní síni Muzea Náchodska je k vidění krásná výstava věnovaná porcelánu

A první porcelánka u nás byla kde?
V Horním Slavkově v roce 1792. Je to u Karlových Varů.

Co se tam z porcelánu tenkrát začalo vyrábět?
Nejprve se napodobovaly samozřejmě výrobky z Číny, hlavně dekorem. A potom se napodobovaly vzory míšenské a vídeňské, převážně to bylo stolní nádobí. Takže šálky, podšálky, kde je typický slavkovský šálek s převýšeným uchem.

Veroniko, vy jste tedy vystudovaná keramička.
Ano, studovala jsem keramickou školu v Bechyni. Takže k porcelánu mám vlastně už jen krůček.

Proces výroby porcelánu

Vždycky vás přitahovala a lákala keramika? Od malička jste se plácala v hlíně?
Opravdu je to tak, už od malička jsem si hrála s hlínou a dělala různé hrnečky.

Můžeme popsat, co všechno na té vaší výstavě lidé uvidí, když se přijdou podívat? Klasické cibuláky tam také máte?
Ano, máme tam klasický cibulák. Firma z Dubí, která jako jediná v České republice vyrábí originální pravý cibulový dekor, nám zapůjčila už od prvotních surovin i sádrové formy, do kterých se tvarují výrobky.

Proces výroby porcelánu

Já jsem nevzdělaný v tomto směru, protože jsem si vždy myslel, že cibulák je nádoba ve tvaru cibule. Ale ne, cibulák je ono zdobení. Ty cibulky.
Cibulák je zdobení. A tam ještě došlo k mýlce. I když díky stylizaci to vypadá jako cibule, ovšem cibule to není, je to granátové jablko.

Cibulové zdobení, to je klasicky modré. Ale když se zdobí, tak ona barva není modrá, ta vznikne až tím výpalem?
Ano, na originální cibulák se používá kobaltový prášek, který má velice tmavou až černou barvu. Ta se nanese a po přeglazování vyleze ona krásná kobaltová modrá barva.

Z formy na stůl aneb jak se odlil porcelánový hrnek

Na výstavě máte prý i růžový porcelán z porcelánky z Louček?
Ano, porcelánka Loučka je jediná, která v současné době vyrábí porcelán přímo probarvením této hmoty. A po závěrečném výpalu je opět vidět typická růžová barva.

Vy jste mi také říkala, že kdybych rozbil hrnek, že porcelán krásně pozná na tom střepu.
Ano, ale nemusíte ho rozbíjet. Můžete se podívat i na nožku, která se otírá před výpalem, a tam je dole vidět buď značku, nebo nožku, která bude buď bílá, nebo béžová. A béžové bývají většinou napodobeniny.

Kolik máte vůbec v Muzeu Náchodska porcelánových věcí ve sbírkách? A jak se k nim dostáváte?
Sbírky pochází většinou z pozůstalosti nebo darů. Teď je ve sbírce spousta porcelánu, máme jich něco kolem 3000. Ale ne všechny jsou značené. Ovšem porcelán se nachází i na nábytku, třeba některé úchytky, nebo i vypínače, jsou porcelánové.

Čtěte takéMuzeum Náchodska

Tak se určitě na tu krásu přijeďte do Náchoda podívat. Do konce března je výstava k vidění. A čeká vás i jedna komentovaná prohlídka a ještě také jedna dílna, kde se lidé přímo učí vyrábět porcelán. Tak kdy to bude?
Ano, dílna Dekor na glazuru bude v sobotu 16. března a komentovaná prohlídka potom 26. března, kde si ukážeme technologii. Budete si moct zkusit přenést obtisky a odlít vlastní hrneček.

Vyrobit i něco namalovat?
Namalovat si můžete 16. března ve Staré radnici v Náchodě vlastní porcelánový hrneček.

Veronika Kumstová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

Tak všechny zveme. Věřím, že se krásný porcelán bude opět vracet do módy, protože by si to tento unikátní materiál zasloužil. Díky, mějte se moc hezky, na shledanou.
Také děkuji, na shledanou.

autoři: Jakub Schmidt , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...