Poctivá kroupová polévka s fazolemi. Chutný a vydatný pokrm, kterým lze nahradit i hlavní jídlo

Poctivá polévka, vhodná zejména pro zimní období, dovede dobře prohřát. Ať už ji nazveme kroupovou s fazolemi nebo fazolovou s kroupami, jde o chutnou a vydatnou polévku, kterou lze nahradit hlavní jídlo.

Dnes si připravíme tzv. „obědovou polévku". Tak většinou doma říkáme hustým polévkám, které směle s kouskem pečiva nahradí vydatný oběd. Mezi nejoblíbenější patří například gulášová, fazolová, dýňová, rajčatová a třeba i čočková.

Ingredience
  • 250 g krup
  • 250 g suchých fazolí
  • 2 bobkové listy
  • nové koření
  • celý pepř
  • 1 větší cibule
  • 200 g kořenové zeleniny
  • 100 g šunky nebo uzeného masa
  • 2 l vývaru
  • 4 stroužky česneku
  • mletý pepř
  • mletá paprika
  • majoránka
  • sůl

V průběhu let se změnily názory odborníků na spoustu potravin. Některé dříve doporučované jsou dnes diskutabilní a naopak. S vědeckým výzkumem se také zpřesnily hodnoty zastoupení vitamínů a minerálů v různých potravinách. Ovšem jedním z mála jídel, které dříve i dnes vévodí zdravému jídelníčku, zůstávají polévky.

Nakonec i naše babičky a prababičky dobře věděly - že „polévka je grunt“. Dobře to věděly, často to říkaly a my tuhle větu říkáme často také. Je to totiž pravda - dobrá polévka je prostě základ! Naši předkové to věděli lépe než my, a tak si polévku dopřávali každý den.

Možná to bylo také tím, že byla levným jídlem, zároveň ale vydatným a zdravým. Proto se přinášela často na stůl již ráno, aby dodala na dlouho energii mužům, ženám i dětem, kteří se pak vydávali pracovat celý den na pole.

Postup:
Fazole přes noc namočíme. Pak k nim přidáme bobkový list, koření a uvaříme je. Solíme, až když jsou měkké.
Kroupy uvaříme zvlášť v osolené vodě.
Očištěnou a na kousky nakrájenou cibuli a zeleninu dusíme do měkka a pak ji rozmixujeme na kaši.
V hrnci přivedeme do varu cca 1 ½ - 2 litry vývaru, který můžeme připravit i z bujónu.
Do vroucího vývaru vložíme uvařené kroupy a měkké fazole, osolíme, opeříme, přidáme podle chuti mletou papriku a zahustíme rozmixovanou zeleninou, která dá polévce mimořádně dobrou chuť.
Polévku povaříme cca 10 minut. Na závěr ji ochutíme utřeným česnekem a majoránkou.
Před podáváním každou porci posypeme nakrájenou šunkou nebo uzeným masem.

Složení polévky procházelo obměnami po celý rok. Zatímco na podzim a v zimě to byly spíše hutnější polévky luštěninové a zeleninové, v jarních měsících, kdy už zásoby docházely, se do polévek přidávaly první jarní bylinky a planě rostoucí zelené natě, které zároveň doplňovaly vitamíny a minerály, které člověk po zimě potřebuje.

Jak polévka pomáhá tělu

Makrobiotici, kteří mají polévku ve svém každodenním jídelníčku, ji velmi cení pro to, že organizmus zahřívá, uvolní, dodá mu potřebnou energii a cenné minerální látky i vitamíny na celý den. I oni ji nejednou servírují na svůj stůl již zrána jako zdravou a dobrou snídani.

Fazolová polévka Pavly Šulcové

Dalším pozitivním přínosem je, že organizmus zavodní a snědené množství polévky se započítává do celkového denního pitného režimu.

Lidské tělo ocení na polévce i to, že je teplá. Organismus lépe tráví potraviny, které nejsou studené.

Dobrou chuť!

autor: KAB

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka