Petr Voldán: Z čeho jsem vyrostl

Do dalšího roku jsme vkročili už v noci z úterý na středu, ale možná ještě pořád tak nějak promýšlíte, jak si s tím rokem 2020 co nejlépe poradit. Právě o tom je i dnešní glosa Petra Voldána, který téma uchopil opět s trochou nadsázky.

Už jen ty dvojky vypadají zajímavě, až magicky. A dovedu si představit, jaký navíc nastane mazec, až se v kalendáři přiblíží přímo okouzlující kombinace 2.2.2020, 20.2.2020 a nebo nejpřitažlivější 22.2.2020. Tyto únorové termíny bezpochyby přivodí mnoha lidem stavy omamné, až hysterické.

Ale o ty kouzelné dvojky mi dnes až tak úplně nejde

Jde o start do tak číselně sice pozoruhodného, ale jinak jen v pořadí dalšího roku, který nás čeká. Jako pokaždé o tom všichni tak trochu přemýšlíme. A k tomu se na nás sypou odevšad rady. Dobře míněné - bylo by dobré něco shodit, trošku větší přesnosti by také neškodilo, v dílně i v garáži to maličko uspořádat už potřebuje.

Čtěte také

A pak jsou rady svým způsobem agresivnější, často podsouvané reklamou. Bez členství v našem fit centru se neobejdete, když koupíte náš letní zájezd už při silvestrovském ohňostroji, uděláte „kauf“ roku, odstartujte nový rok s naším mega důkladným kartáčkem na zuby a nebo - nezapomeňte si na celý rok zajistit tu nej - nej - nejlevnější energii, bleskový internet a nejplynovatější plyn.

Leckdo si určitě poradit nechá, je to jednodušší, než vzít rozum do hrsti. Vlastně ho raději roztočit v hlavě. Dovedu to pochopit. Na druhé straně jsem ale už z lecčeho vyrostl.

Nějaké to kilo by vážně neškodilo ztratit a v dílně sem tam také tápu. Ale zatím nic podobného jsem nevyřešil tím, že jsem si to odsouhlasil u posledního doušku sektu a zařekl se, že například letos už fakticky ten plot dodělám.

Matematika a zlomky (ilustrační foto)

Ovšem, když jsem - klidně i v březnu - pochopil, že bez dřeva objednaného včas nebude v krbovkách hořet, tak dřevo bylo. A to se týká i jiných rozhodnutí, představ nebo snů. Včetně těch vznešených, až státotvorných.

I tady platí slova údajně Pythagorova

Jeho věta matematická nebyla z mých oblíbených, ale ta, kterou jsem četl od řeckého učence včera mi mluví z duše. “Vzdělávejte děti a nebudete pak muset trestat dospělé”. To je panečku předsevzetí, co říkáte? Lepší, než ta, ze kterých jsem už vyrostl.

A teď už úspěšné vykročení do toho pěkně zakulaceného roku 2020.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.