Petr Voldán: Těšení proti odmítačům

Už jen hodiny počítáme do Štědrého dne a děti dobře vědí, že už se jen jednou vyspí a přijde kouzelný večer u stromečku a s dárky. Naproti tomu jsou ale i lidé, kteří vánoční svátky tzv. “neřeší”. O tom všem a také o nové zajímavé tradici je dnešní glosa Petra Voldána.

Děti se nemohou dočkat - těší se na dárky. A my dospělí? Někdo by měl svátky už nejraději za sebou, jiný se těší také jak děcko, ale ani ne tak na dárky jako na pohodu, další mají vánoční dny jako čas prožitků a zážitků, po mnohé z nás je to příležitost k setkání s těmi, které jinak vídáme málo nebo v docela jiné atmosféře.

Vánoce jsou specifické

A já se přiznám, že nemám rád hlasy tak trochu frajersky přezíravě tvrdící - vánoce nemusím, vánoce mi nic neříkají, my neslavíme ani nepečeme cukroví a tak podobně.

Adventní čas a vánoce

Dovedu pochopit něčí složitou osobní situaci, momentální krizi, ale těm, kteří jsou naladěni protivánočně s jakýmsi opovržlivým výrazem a módní pózou, odmítající trochu sentimentu, nostalgie a jiného naladění než jindy v roce, těm nevěřím.

Mám takový přístup za ochuzení

Zážitky a prožitky k životu patří a určitě ho dělají příjemnějším a plnějším. A myslím, že je dobře, když se snažíme tradice a pohodovou atmosféru přenášet už na děti, když je do ní vtahujeme.

Čtěte také

Tak jako v některých městech - a je jich stále víc - dávají školákům příležitost vyzdobit ulice, náměstí i parky vánočně nazdobenými stromečky. Kromě těch oficiálních, velkých, kterými se města trumfují, kdo má strom větší, svítivější, blikavější, barevnější, jsou ty malé tak nějak přívětivější, malebnější a mnohdy nápaditější.

Je zajímavé vidět, čím vším a jak je možné zkrášlit stromečky. Vyhrávají nápady - papír, různé lesní plody, ovoce, drobné hračky, překvapují barevné kombinace. Stranou jsou všechny ty komerčně podsouvané trendy a barvy. Vánoce v dětské fantazii jsou opravdické a navíc i soutěživé mezi třídami.

Nápad, který žije i v našem regionu

Třeba Českou Skalici zdobí 23 stromečků s nápady dětí mateřské a základní školy a letos nově i Střediska volného času Bájo. Možná mezi dětmi tak bude v dospělosti méně těch negativně naladěných, co hlavně řeší, proč jsou svátky zase bez sněhu a mrazu.

Adventní čas a vánoce

Jistě, byly by hezčí a příjemnější. Ale na druhou stranu - po včerejším začátku slunovratu se pomaličku prodlužuje den. Další důvod k lepší náladě a pohodě v předvečer Štědrého dne.

Tak vám přeju šťastné, veselé a pohodové!

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

  • Petr Voldán: Prosinec

    O víkendu začal advent i poslední měsíc roku. Má název prosinec něco společného s častějšími prosbami o štědrost při pomoci potřebným v tomto období nebo ne?

  • Petr Voldán: Vánoční dárkobraní

    Nejen děti našly včera večer pod stromečkem toužebně očekávané dárky. Snad každém z nás udělá radost i jen maličkost, která je důkazem, že na nás někdo myslel. 

  • Petr Voldán: Čistá stránka

    Rok 2019 zatím počítáme jen na hodiny a minuty. A tak jen těžko odhadovat, jaký bude. Čistou stránku má před sebou i autor první letošní glosy Petr Voldán. 

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.