Petr Voldán: Střelba a hrnky na kafe

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kolt

Jak souvisí střelba v Německu a hrnky, prodávané v Praze? Souvisí vůbec. Úvahy Petra Voldána o rostoucím rasismu a propagaci hitlerovských pohlavárů v dnešní glose.

Pachatel útoku v německém Hanau podle všeho jednal z xenofobních a rasistických pohnutek.

Rostoucí radikalizaci některých skupin ale můžeme vidět nejen v Německu. Také u nás společnost celkově hrubne, polarizuje se, střety názorových odpůrců jsou tvrdší. Příčin je určitě víc, ale nepodceňoval bych ani ty zdánlivě nenápadné vlivy.

Ostřejší výpady politiků, kteří leckdy ztrácejí soudnost a slušnost jako kdyby jim nic neříkala. Opojení mocí hlasatelů jednoduchých a radikálních, přitom ale většinou nereálných nebo rovnou diskriminačních až rasistických, každopádně populistických řešení.
 
A pak máme u nás případ, který zdánlivě a pro někoho možná vůbec s teroristickým útokem v sousedním Německu nesouvisí.

Jenomže - připomeňme si nejdřív informaci, podle které němečtí extrémisté údajně plánovali útoky na mešity a k tomu se snažili získat zbraně od českých radikálů. Což je zjištění německé policie.

Kávou proti hladu? I to je jeden z fíglů, jak se zbavit pocitu hladu (ilustrační foto)

A dejme si to do souvislosti s aktuálními diskusemi, jestli je nebo není normální, aby se v Praze prodávaly hrnky s portréty nacistických pohlavárů, včetně Hitlera. A proč je možné nabízet u nás antisemitskou knihu pro děti.

Že je nákup zbraní a nebo dokonce střelba na restaurace něco jiného, než hrnky na kafe, trička nebo knížky? Nemyslím si to. Je to podle mého propojené myšlenkou, vytvářením tolerantního prostředí pro radikalismus a jeho symboliku, která se v historii projevila v té nehrůznější podobě. 

Opravdu jsme tak benevolentní, až tak zásadně svobodu podnikání podporující, že když ten, kdo nabízí hrnky s Hitlerem, Heydrichem, Eichmanem i Stalinem, trička s nacistickými pohlaváry a nebo protižidovsky zaměřenou knížku pro děti, prohlásí, že chtěl “trochu povyrazit veřejnost” a nebo “že přece tady nejsme v Číně”, že je to přijatelné?

A proč to tolerujeme se slovy - údajně s ohledem na zákony - že jde jen o snahu mít zisk, tedy jen vydělat? Prodavači porno fotek také chtějí vydělat, dealeři drog také chtějí být v balíku?

Asi bychom se měli probrat

Já například jistou spojitost mezi hrnky s portréty masových vrahů a střelbou v Německém Hanau vidím.

Ale teď už klidný pátek i celý víkend.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související