Petr Voldán: Komu fandíme aneb Divná logika

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Měření rychlosti (ilustrační foto)

Kvůli tomu, že začala městská policie z Dubí měřit rychlost v blízké obci dřív, než stanovila smlouva, padají postihy a neukázněným řidičům mají být vráceny pokuty. Jako kdyby k porušení povolené rychlosti vlastně nedošlo. Kauza má spoustu nejednoznačných komentářů. Další přidává autor dnešní glosy Petr Voldán.

Čtěte také

Nějak rychle a hlasitě byla překryta podstata celé kauzy o vracení peněz neukázněným řidičům. A tou je, jestli se nepletu, porušení pravidel o rychlosti v obci a překročení povolené padesátky o deset až dvacet kilometrů. Ta padesátka je v obcích stanovena v zájmu bezpečnosti obyvatel. Leckde v civilizovaném světě musíte jezdit ještě pomaleji. Pokutu dostali neukáznění řidiči za překročení povolené rychlosti - byť papírově neoprávněně - o čemž asi není sporu.

Ale co je to za lavinou názorů, že měření rychlosti v obcích je loupežnictví úřadů, snaha plnit kasy obcí a měst a podobnými výkřiky? Pravidla jsou snad proto, aby to nevypadalo konkrétně na silnicích ještě hůř, než vypadá. Není divné bojovníkům za osobní práva a svobodu řidičů, že za krátkou dobu kontroly nerespektovalo pravidla 98 řidičů, že máme stále až moc nehod, mrtvých na přechodech, na železničních přejezdech?

Čtěte také

Napadá mě, jestli se někdo ptal obyvatel obce, jak oni vidí piráty silnic, kteří se i jinde prohánějí - navzdory byť jen informačním tabulím s naměřenou rychlosti - jako na závodech?

Mimochodem, k tzv. “rejžování” peněz z kapes chudáků neukázněných řidičů. Nemyslí si jejich obránci, že by nebylo čím pokladnám přilepšit, kdyby řidiči jezdili jak mají? Připadá mi to poněkud zvrácená logika - straní se těm, kteří ohrožují druhé. I oficiálně - třeba antiradary v jiných zemích zakázané u nás zákonodárci povolují. A na rozhlasových vlnách se veřejně varuje před dopravními kontrolami.

Nepleteme si pojmy, když snaze o dodržování pravidel říkáme šikana a buzerace?

To jsou úvahy nad případem, který asi skončí vracením pokut a vymazáním trestných bodů neukázněným řidičům. Vzkaz - když vás nikdo nevidí, dělejte si co chcete. Také slyšíte komentáře pachatelů rychlé jízdy - to vám to nevyšlo, co?

Měření rychlosti (ilustrační foto)

Je jasné, že pravidla musí striktně dodržovat policie městská i státní. Pochybení je pochybení a právníci poškozených by si smlsli. Ale nezapomínejme, že pravidla nás mají chránit. Kdo to nechce pochopit, měl by nést následky. Příklady bez skuliny k vysmeknutí - třeba poměrové měření, jasně ukazují, že si drtivá většina řidičů rozmyslí, jestli být hulvátem bez nějaké té tisícovky nebo neohrožovat ostatní.

A teď už klidný pátek i celý víkend.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související