Petr Voldán: Kozel s pistolí

Pistole
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pistole
0:00
/
0:00

Každá podobná událost, jako se stala v Ostravě, kde ozbrojený muž nelegálně drženou zbraní zabil sedm lidí a tři další zranil, vyvolává diskuse. Nad některými reakcemi ale podle autora dnešní glosy Petra Voldána asi nestačí jen zakroutit hlavou.

Je to všude stejné. Když dojde k podobné tragedii, jaká se odehrála ve zdravotnickém zařízení v Ostravě, zvedá se vlna reakcí. Od smysluplných po prapodivné, od uvážlivých po hodně emotivní. A také se rojí spousta úvah, co dělat, aby k něčemu takovému už pokud možno nedošlo.

Poslanec SPD Radek Koten.

Zdálo by se, že lidé, kteří mají nějaké kompetence v dané problematice, budou serioznější a budou minimálně logicky uvažovat. A ne si dokonce říkat o pochybné politické body. Co si ale například myslet o komentáři k ostravské střelbě v čekárně ambulance, se kterým přišel předseda sněmovního Bezpečnostního výboru.

Slušný ozbrojený člověk prý mohl pachatele eliminovat

Nejdřív jsem měl dojem, že jsem se přeslechl. Ale názor pana poslance Kotena jsem našel i v písemné citaci. No nazdar - byla první reakce. Nikoli ale na názor, který hrubě nesdílím, jako asi většina normálně uvažujících lidí.
 
Zaskočilo mne, že se takto vyjádří předseda sněmovního Bezpečnostního výboru.

K asociaci s okřídleným kozlem, co ho udělali zahradníkem, jsem neměl daleko.

Člověk, který má vliv na poslanecká rozhodnutí o bezpečnostních aspektech našeho života v podstatě volá po větší vyzbrojenosti veřejnosti, která by měla řešit sama konflikty? Včetně událostí jako byla naprosto nepředvídatelná, promyšlená střelba v Ostravě, drtivou většinou skutečných expertů označená za akci, kterým prakticky nelze předejít?
 
Jsem rád za okamžité reakce lidí, kteří jsou očividně lepšími odborníky, byť mají, bohužel i většinou menší pravomoci, než politik ze strany s extrémními názory, která těží z podobných populistických nápadů.

Slušně ozbrojený člověk snad asi minimálně v každé nemocniční čekárně?

Je to holý nesmysl - stačí asi konstatovat a nikoli debatovat, jak rychle se dalo reagovat, jaká mohla vzniknout přestřelka, jak jsou držitelé legálních zbraní všichni zkušení. Nevím, jestli hlava poslanců Bezpečnostního výboru nosí s sebou zbraň nebo ji vůbec vlastní.

Pistole od České zbrojovky (ilustrační foto)

Ale každopádně bych panu poslanci nepřál, aby se někdy nacházel v situaci, jako účastníci útoku v Ostravě - i kdyby měl zbraň v kapse.
 
A to rčení kozel zahradníkem bych pro tentokrát poupravil na kozel s pistolí. V daném případě mi to připadá stejné. A teď už klidný pátek třináctého i celý víkend.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související