Petr Voldán: Šimrání sankcemi aneb Opět o nich bez nich

Turecký voják na hranici se Sýrií
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Turecký voják na hranici se Sýrií

Nazvat mohutnou vojenskou akci “Pramen míru” už samo o sobě zní zvláštně. Tím spíš, když turecká letadla i tanky útočí na donedávna ještě spojence v boji proti celosvětové hrozbě Islámskému státu. Hlasy odsuzující mohutnou tureckou ofenzívu na severu Sýrie sice sílí, nicméně autor Petr Voldán přesto opatřil dnešní glosu skeptickým titulkem.

Pět let nasazovali Syrští Kurdové životy prakticky i za Evropu a celý svět v bojích s obávaným Islámským státem. A jejich hlavní spojenci z Ameriky jim nejen poklepávali na ramena. Silně vojensky pomáhali, jak to ostatně většinou spojenci dělávají. Jenže naivní Kurdové pozapomněli, že v politice často pravidla ani sliby neplatí. Tím spíš, když v čele Spojených státu stojí tak nevyzpytatelný muž, jako je Donald Trump s ústřední myšlenkou - Amerika na prvním místě.

To, že teď vyzývá Turecko ke zdrženlivosti a dělá “bu bu bu” možnými sankcemi, to je jen alibismus, protože pro invazi proti ještě včerejším spojencům Kurdům umetl Turecku cestičku. Stažením amerických vojáků z oblasti vzkázal - máte volné pole. Normálně se tomu říká zrada. Stejně tak na akci muselo tiše přitakat i NATO, jehož je Turecko s devátou nejsilnější armádou světa důležitým členem.

Kurdská žena protestuje proti vojenské operaci Turecka

To všechno jen jako připomínka, jak vnímat zdánlivé kroky na obranu Kurdů v situaci, kdy se světové veřejnosti moc nelíbí, jak se k nim politici evropských zemí i Ameriky zachovali. Ani jedenácti tisíci obětí v bojích s Islámským státem, hrozbou pro celý svět, si Kurdové nevysloužili respekt a slušnost - naopak, bojují o holé životy a houfně prchají před vojsky Turecka.
Kontroverzní diktátor Erdogan v jeho čele už dávno ví, že strašení mezinárodního společenství mu neublíží.

A halasně vyhlašované přerušení dodávek zbraní Turecku z Německa, Francie nebo Nizozemska? Turecko jich má dost - jen Berlín jich tam prodal v roce minulém skoro za 250 milionů eur a letos stihl další dodávky za víc než 180 milionů eur. A Německo navíc něco dělat musí - sedí na sudu s prachem, žijí tam kromě Turků i tisíce Kurdů. Bohužel si spolupachatelé současné invaze na severu Sýrie neuvědomují, jaké argumenty dávají do ruky i Rusku, které také prý hájilo své zájmy na Krymu, jako teď Turecko.

Ironicky znějící asijsky pompézní název vojenské invaze “Pramen míru” a šimrání Turecka údajnými sankcemi jsou zkrátka jen dalším příkladem politiky “o nich bez nich”, kterou jsme poznali i my. A tak už klidné pondělí i celý týden.

Spustit audio

Související