Petr Voldán: Šimrání sankcemi aneb Opět o nich bez nich
Nazvat mohutnou vojenskou akci “Pramen míru” už samo o sobě zní zvláštně. Tím spíš, když turecká letadla i tanky útočí na donedávna ještě spojence v boji proti celosvětové hrozbě Islámskému státu. Hlasy odsuzující mohutnou tureckou ofenzívu na severu Sýrie sice sílí, nicméně autor Petr Voldán přesto opatřil dnešní glosu skeptickým titulkem.
Pět let nasazovali Syrští Kurdové životy prakticky i za Evropu a celý svět v bojích s obávaným Islámským státem. A jejich hlavní spojenci z Ameriky jim nejen poklepávali na ramena. Silně vojensky pomáhali, jak to ostatně většinou spojenci dělávají. Jenže naivní Kurdové pozapomněli, že v politice často pravidla ani sliby neplatí. Tím spíš, když v čele Spojených státu stojí tak nevyzpytatelný muž, jako je Donald Trump s ústřední myšlenkou - Amerika na prvním místě.
To, že teď vyzývá Turecko ke zdrženlivosti a dělá “bu bu bu” možnými sankcemi, to je jen alibismus, protože pro invazi proti ještě včerejším spojencům Kurdům umetl Turecku cestičku. Stažením amerických vojáků z oblasti vzkázal - máte volné pole. Normálně se tomu říká zrada. Stejně tak na akci muselo tiše přitakat i NATO, jehož je Turecko s devátou nejsilnější armádou světa důležitým členem.
To všechno jen jako připomínka, jak vnímat zdánlivé kroky na obranu Kurdů v situaci, kdy se světové veřejnosti moc nelíbí, jak se k nim politici evropských zemí i Ameriky zachovali. Ani jedenácti tisíci obětí v bojích s Islámským státem, hrozbou pro celý svět, si Kurdové nevysloužili respekt a slušnost - naopak, bojují o holé životy a houfně prchají před vojsky Turecka.
Kontroverzní diktátor Erdogan v jeho čele už dávno ví, že strašení mezinárodního společenství mu neublíží.
A halasně vyhlašované přerušení dodávek zbraní Turecku z Německa, Francie nebo Nizozemska? Turecko jich má dost - jen Berlín jich tam prodal v roce minulém skoro za 250 milionů eur a letos stihl další dodávky za víc než 180 milionů eur. A Německo navíc něco dělat musí - sedí na sudu s prachem, žijí tam kromě Turků i tisíce Kurdů. Bohužel si spolupachatelé současné invaze na severu Sýrie neuvědomují, jaké argumenty dávají do ruky i Rusku, které také prý hájilo své zájmy na Krymu, jako teď Turecko.
Ironicky znějící asijsky pompézní název vojenské invaze “Pramen míru” a šimrání Turecka údajnými sankcemi jsou zkrátka jen dalším příkladem politiky “o nich bez nich”, kterou jsme poznali i my. A tak už klidné pondělí i celý týden.
Související
-
Petr Voldán: Nadšení s příchutí obav
Úspěch může někdy paradoxně přinést i dost starostí. Jeden z poměrně čerstvých příkladů máme i z východočeského regionu. Být na seznamu UNESCO se nepovede každému.
-
Petr Voldán: Nedochází co dochází
Gastronomie, to není lehké podnikání. Občas se něco nepovede, což lze pochopit. Ale jak se říká, když je něčeho moc, může být i příliš.
-
Petr Voldán: Reprezentace
Reprezentace může být různá a také může mít různé výsledky. Dnešní téma pro autora ranní glosy Petra Voldána.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.