Petr Voldán: Nadšení s příchutí obav

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Nesvačil junior, Kladruby nad Labem

Úspěch může někdy paradoxně přinést i dost starostí. Jeden z poměrně čerstvých příkladů máme i z východočeského regionu. Dostat se na prestižní celosvětový seznam památek nebo dědictví předků - tedy být na seznamu UNESCO a zařadit se mezi místa, která rozhodně stojí za návštěvu, to se nepovede každému. Od letošního roku už mezi takové cíle patří i areál hřebčína v Kladrubech na Pardubicku. Některá úskalí zvýšené popularity připomíná v glose Petr Voldán.

Roky to trvá, než se zájemcům o místo na seznamu dědictví lidstva a unikátních památek povede přesvědčit příslušné komise a jsou přijati do VIP společnosti. Aby si vás mohli vyhledávat turisti ze všech koutů světa, musíte splnit hromadu podmínek, respektovat bezpočet pravidel. A ani tak se vám to nemusí podařit. O to větší je radost, když se z naší malé zemičky uprostřed Evropy na seznam UNESCO dostane někdo další. Letos jsme mohli k úspěchu blahopřát do Kladrub..., kde mohou počítat se zvýšeným zájmem především zahraničních turistů.

Pokud snad někdo teď pochybuje, že být na seznamu UNESCO má tak velký efekt, trochu se plete. U nás sice možná nemá mezi lidmi takovou váhu a jen postupně ho turistiky a památek či pozoruhodných aktivit milovníci berou jako doporučení jistoty výjimečného zážitku. V mnoha zemích světa ale takové doporučení má váhu velkou a jsou dokonce cestovní kanceláře například v asijských zemích, které nabízejí přímo speciální trasy po evropských místech ze seznamu UNESCO. I proto se s takovými zápisy mnohé země chlubí a lákají na ně cestovatele - a tím si i vylepšují příjmy nejen do pokladen státních, ale i místních podnikatelů.

Ale teď si vezměme ten protiklad - v Benátkách jsou z přívalů turistů nešťastní, leckde v horách regulují davy, mířící na vrcholky v počtech neúnosných a přírodu devastujících. Situaci u nás - v Adršpachu nebo Prachovských skalách, kde chodí lidé často v průvodech a parkoviště praskají ve švech, známe také dobře. Kdežto takové Pardubice jsou zase naopak na chvostu zájmu i celostátních statistik počtu turistů.

Prachovské skály

Jak ven ze začarovaného kruhu a co teď čeká ve zmíněných souvislostech i Kladrubskou lokalitu? Udrží se tam poklid pro unikátní chov koní, neporuší se ráz krajiny i architektury aby se nakonec nedostal region zpět "do křížku" s komisemi UNESCO, hlídajícími dodržování pravidel? Aby přitom ze zápisu do prestižního seznamu také region dokázal i něco získat - protože je známo nemálo příkladů, kdy došlo v seznamech po nějakém čase naopak ke škrtání.

Ale teď už úspěšný pátek a pohodový víkend.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související