Petr Voldán: Není déčko jako déčko

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Dron

Podzim s sebou přináší i jinou zábavu, než jsou některé letní hrátky. A protože víc fouká, začali se na obloze objevovat i papíroví draci. Ale časy se mění a tak nejsou nad našimi hlavami sami. Víc už ale Petr Voldán v následující glose.

A není ani pouštění jako pouštění. Namísto draků leckde brázdí nebe nad loukami a kopečky drony. Déčko střídá déčko - papír moderní materiály a dálkové ovládání.

Čtěte také

Oni už ani draci nejsou dávno jen z papíru a označení drak muže fungovat obecně pro ptáky i jiné objekty z různých lehkých materiálů, které se už ani ne na šňůrách, ale na silonových strunách snaží využívat podzimní větrné poryvy.

Mělo to sice svoje kouzlo, když se do výšky povedlo dostat draka, z papíru vystřiženého a na modelářské laťky nebo špejle nalepeného. Když vítr nabral sílu, špagátek se začal zadírat do dlaně, ale ten pocit, vidět, jak drak divoce brázdí nebe nad hlavou. A dala se mu posílat po provázku i psaníčka, která vítr spolehlivě vysoukal až za drakem.

Jenomže tak jak pomalu odcházely časy lodiček dlabaných ze silné borové kůry, aby místo nich na hladinu potoků a rybníků zamířily plastové lodičky s motorkem, draků přece jen ubylo. Ale nad hlavami dětí - vlastně spíš tátů, protože pro nás jsou chvíle draků, tak jako třeba i vláčků vítanou příležitostí vrátit si roky mládí - prázdno nezůstalo. Draky střídají drony. Déčko za déčko.

Už to není sice tak poetické, ale moderní doba si žádá moderní hry

A vyprovokovat kluky, aby se zvedli od mobilních telefonů nebo počítačů a vyrazili na kopec s papírovým drakem je bezpochyby těžší, než je odlepit od přístrojů a zaujmout jinou technikou. Dron je i víc než jeho předchůdci vrtulníčky a podobná vznášedla. Tím spíš, že kluci dobře registrují jejich všeobecné rozšíření. Ani je, ani tatínky zatím neodrazují pravidla pro užívání dronů, která budou asi stále přísnější.

Létání draka zabaví děti na hodně dlouhou dobu, vyrobte jim vlastnoručního letce

A tak mají draci tvrdou konkurenci. Možná jim bude nahrávat právě ta rostoucí přísnější regulace a také možná cena. I třeba obliba retro zážitků. Kdo ví. Každopádně by byla škoda, kdyby jedno dečko - draky - vymazala z nebe nad hlavou - déčka dálkově ovládaná. Na rozdíl od dronů jsou draci, byť jen papíroví, s námi tak nějak těsněji spojení. I tím špagátkem.

Ale teď už příjemný pátek i celý víkend.

Spustit audio
autoři: Petr Voldán , baj

Odebírat podcast

Související