Petr Voldán: Kam až? Kam pustíme
Někdy se opravdu divíme, s čím dokáží výrobci a prodejci ještě přijít. Třeba v různých příchutích jinak tradičních pokrmů nebo nápojů. Letní cestování nabízí ještě větší možnost se s takovými výstřelky setkávat. Jsou takové inovace dobré nebo jde jen o marketingová lákadla? Odpověď není jednoznačná, soudí v dnešní prázdninové glose autor Petr Voldán.
Ovocný jogurt, který ovoce nikdy nepotkal. Podobně nápoje nebo kosmetické výrobky, nabízející tak roztodivné chuťové či voňavé, případně zázračně účinné kombinace. Kdyby všechny ty tuny rakytníků, růží, ale i uzeného a dalších ingrediencí měly skutečně vyrůst nebo mít reálný původ, nevešla by se nejen na naše pole ona kvanta řepky nebo kukuřice.
A uzené by muselo rovnou běhat živé ve výbězích, aby zvládlo ochutit ty miliony pytlíků chipsů, ale i čaje nebo piva.
Islandští pivní specialisté přišli dokonce s příchutí uzených varlat plejtváků. Kdo snad raději zajímavou zmrzlinu, klidně - je i čabajková, s chutí kremžské hořčice nebo štrúdlu.
A tady se zastavím
I do zmrzlinářské branže vtrhla chemie a leckde olizujeme kornoutky s výrobky z prášků s příchutěmi - řekněme přírodě trochu daleko. Ale ne všude. Máme rádi experimenty a tak se nedivme zmrzlinářským kouzelníkům, že nás “utáhnou” i na makovou, slanou nebo zrovna tu čabajkovou. A ze surovin, kterými se v názvu chlubí. Narozdíl od některých zmíněných jogurtů, kde kupříkladu jahody představuje mimo jiné i něco, co neumím skoro vyslovit, natož si představit - třeba trinatriumcitrát nebo difosforečnan vápenatý.
Ono se stačí zamyslet - když všude číhá vanilka - z colových nápojů, jídel i kosmetiky a uvědomíme si, jak je jí málo a je prý dražší než stříbro, kdo by ji tak vehementně do všeho pěchoval.
A tak je vanilky z přírody ve výrobcích s touto příchutí jen jedno jediné procento. Náhražky jsou dvacetkrát levnější a o peníze jde.
Ale zpátky ke zmrzlině a dalším potravinám a nápojům
Je to konkurenční boj. U té zmrzliny se nechám k experimentu zlákat, i když zrovna čabajkovou nebo s hořčicí ne, to jsou pro mne až moc výstřelky. Nikomu ale zájem neberu.
Tak jako asi jsou přívrženci arašídů s příchutí bramboráku - osobně si rád obojí, ale zvlášť. Jenže kdyby zájem nebyl, nebylo by například tolik vod s příchutěmi.
Kam až výrobci s krkolomnými a hlavně těmi umělými náhražkami půjdou, je vlastně na nás. Kam je od vanilkové a čokoládové zmrzliny, vody s obyčejnými bublinkami a brambůrky z brambor vlastně pustíme. A teď už pohodové prázdninové pondělí i celý týden.
Související
-
Petr Voldán: Knihovnami jsme světoví aneb Od zvířete k člověku
Často trpíme pocitem, že jsme až moc malou součástí velkého světa. Zrovna na dnešek ale připadá výročí, které pomohlo k naší světovosti v oboru, kde byste to asi nečekali.
-
Petr Voldán: Vystřelím tě na Měsíc
Měsíc je aktuálně jedním z nejfrekventovanějších témat. Připomínáme si přece padesát let od okamžiku, kdy poprvé člověk vstoupil na Měsíc.
-
Petr Voldán: Dovolme si lelkovat
Daří se vám o dovolené odpočívat? Nebo jste i o tomto čase připoutáni ke spoustě údajných nutných povinností nebo alespoň k mobilním informacím a internetu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.