Petr Voldán: Dovolme si lelkovat

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Radost ze života (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Daří se vám o dovolené odpočívat? Nebo jste i o tomto čase připoutáni ke spoustě údajných nutných povinností nebo alespoň k mobilním informacím a internetu? Autor páteční prázdninové glosy Petr Voldán je přesvědčen, že bychom se měli pokusit alespoň trochu - v uvozovkách - vypnout.

Lelkovat je pohodové slovo, velice trefně vystihující náš stav. Nechávat oči jen tak klouzat po okolí, uvolnit se, zapomenout na telefon, tablet, počítač, ale i auto a volant, na to, co chybí v lednici. A člověk se najednou diví, že ptáci skoro řvou, že to co navečer ve vsi štěká není pes ale srnci, že sice podle odborníků motýlů ubývá, ale pořád nějaký sem tam přeletí a nebo se usadí třeba na zídce.

Mám rád podobné situace, rozpoložení, za které jako kdybychom se styděli a málem omlouvali, že jsme čas měli nějak lépe, snad smysluplně využít.

Letní dovolená a četba patří k sobě

Ale je lelkování málo smysluplné? Když přeplníme počítač daty, když nafoukneme diář k prasknutí úkoly, akcemi a schůzkami, když nám přestane stačit čtyřiadvacetihodinový den, co uděláme?

Pokud nás takové situace nedostanou do kolen nebo rovnou do nemocnice, musíme zastavit nebo zpomalit, počítač i diář pročistit. Lelkování je totéž - čištění hlavy, mazání nepodstatného, obnova cestiček k novým nápadům a aktivitám.

Nemusíme jen lelkovat

Stejně tak se dá i zevlovat. Také slůvko naprosto charakteristické, byť skoro zapomenuté, pro někoho až skoro nevhodně znějící. Nebo čučet, zírat - někdy k tomuto stavu vypnutí hlavy dodávají v případě dětí rodiče - zírat - s prominutím - „do blba".

Ale kdy jindy si to dopřát? I to slovo - když už je to dnes tak trochu o slovíčkách, která jsou za pocity a stavy mysli, tedy ta dovolená napovídá, že si to teď snad můžeme dovolit. Tak jako jen bloumat - nejen v myšlenkách, ale i ulicemi, kterými jindy proletíme jak motorové myši.

Letní dovolená (ilustrační foto)

A zjistíme, když začneme těkat očima, že domy mají i zajímavé fasády, nebo že se na venkově v trávě u cesty mihne i ještěrka. Nic z toho v trysku dnů nemáme šanci spatřit. Mimochodem i to slovo trysk je už pro mě jasnou charakteristikou chvatu.

A tak se přimlouvám za letní, dovolenkové zpomalení, pro které máme malebná, lenivá slovíčka lelkovat, zevlovat, zírat nebo bloumat. Dovolme si lelkovat. Pohodový pátek i celý víkend.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.