Pěstitel Václav Koula: Růže jsou rozmanité svými květy, barvou i velikostí. A měly by i krásně vonět
Radioporadna o královně květin, o růži. Jaké růže vybrat, které jsou nejodolnější, jak tyto nádherné květiny pěstovat, jaké stanoviště pro ně na zahradě vybrat.
RNDr. Václav Koula, který organizuje každoroční soutěž růží v královéhradeckém rozáriu, hovoří v naší radioporadně na téma: správná péče o růže.
Proč se vlastně říká, že růže jsou královnami krásy?
To není úplně jednoduchá otázka, ale když přijdete do přírody a vidíte jen prostou planou růži českou v naší krajině, tak vidíte, že je krásná, milá a příjemná. Tak to je možná jeden důvod, že prostě má v sobě onu prostou krásu zakotvenu.
Moderní odrůdy růží se díky pokroku při šlechtění nemusejí proti houbovým chorobám prakticky stříkat žádnými fungicidy ani ničím jiným.
Václav Koula, pěstitel a znalec růží
A růže nás také provází kulturními dějiny lidstva od velmi starých dob. Památky na první růže byly nalezeny v Persii nějakých 500 let před naším letopočtem. Potom v antice jsou na freskách zobrazeny růže, jak se jimi zdobily tehdejší hostiny. Pak ve středověku se v klášterech zachovaly růže, dostaly se k nám nádherné damašské růže, a posledních 200 let se úžasně šlechtí.
Čtěte také
Příroda se na růžích doslova vyřádila v nekonečné škále barev, tvarů i velikostí. V Hradci Králové máme úžasné rozárium a také zahradu Farmaceutické fakulty, které nabízejí mnoho růží. Kolik jich máte vy na své zahradě?
V loňském roce jsem to počítal a je jich přibližně něco kolem 250 kusů. Ale někteří mí kolegové jich mají ještě násobně více.
Pamatujete si chvíli, kdy jste se do růží zamiloval?
Pamatuju si, že když jsem měl svoji první zahradu asi tak před 25 lety, tak jsem si tam tři růže zasadil. Tím to začalo, začaly se mi strašně líbit a úplně jsem jim propadnul.
Čtěte také
Co je největší odměnou při pěstování růží?
Na růžích je krásné, že vás provázejí celý rok. Některé začnou kvést už koncem května, další potom v červnu. A na rozdíl od jiných květin, které kvetou jen jednou, tak růže kvetou opakovaně. To je krása toho, co se podařilo za staletí šlechtění vytvořit, že kvetou znovu v létě, potom mají ještě hodně květů i na podzim. A kdo má růže, tak ví, že není problém, abyste viděli kvetoucí růži třeba i v listopadu.
Je pěstování růží snadné? Je to květina radost, ne pro starost?
Tady se budeme trošičku lišit v tom, jak to vidí běžní zahrádkáři a jak to vidím já. Já si myslím, že růže nejsou náročné, ale to si mnoho lidí nemyslí, ovšem je to škoda, protože ve skutečnosti jsou růže velmi nenáročné rostliny, ony hluboce koření, čili dokáží se dobře postarat o vodu. A jediné co jim musíme věnovat, tak je trošičku péče teď na jaře, aby byly zdravé a odolné.
Čtěte také
Podstatný je možná ale výběr správné odrůdy, aby byla choulostivá a my nemuseli řešit různé nemoci.
Ano, ale v tom se také hodně při šlechtění růží pokročilo. Vidím to za těch asi 20 let, co jsem v rozáriu, jak se růže vylepšují. Takovou metlou růží jsou různé houbové choroby, ale moderní odrůdy růží už tohle vůbec nemají a proti houbovým chorobám se prakticky nemusejí stříkat žádnými fungicidy ani ničím jiným.
Jak tedy vybrat ten správný kultivar?
Každý by se měl určitě řídit svým estetickým cítěním, lidé mají rádi různé barvy. Jedna růžová není nikdy stejná pro každého člověka. A potom záleží také na tom, jak máme velkou zahradu. Většina lidí si může pořídit jen menší růže, ale tahle květina je nesmírně rozmanitá nejen svými květy a barvami, ale také svou velikostí. Odhaduje se, že je vyšlechtěno něco kolem 30 000 druhů růží.
Čtěte také
Jak se v tom má obyčejný smrtelník zorientovat?
Všechny se však nezachovaly, takže zejména ty staré růže se dnes pěstují ve velmi omezené míře, protože skutečně nejsou často zdravé. Nekvetou opakovaně a nemají takovou barevnou škálu. Tedy zachovalo se jen několik těch nejkvalitnějších starých růží, tedy stále se pohybujeme spíše mezi moderními růžemi a tam je samozřejmě už to množství menší.
Co vy považujete za základ růže? Co dělá růži růží?
Je to určité charisma, kterou v sobě tato květina má. Každý, kdo si vezme růži do ruky, tak si k ní úplně samovolně přivoní. Myslím si, že by růže měla vonět, i když ne všechny voní. Ale vůně je na růži něco překrásného. A potom určitá měkkost na pohled i na dotyk.
Trny ale také patří k růžím.
Ne ke všem. A navíc trny patří nejen k růžím.
Celou růžovou radioporadnu s Václavem Koulou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Svátky růží na opočenském zámku. Interiér ozdobila tisícovka královských květin z celého světa
Opočenský zámek na Rychnovsku v těchto dnech oslavuje vznešenost a krásu růží. Tradiční svátek slaví už po dvanácté. V zámeckém interiéru jsou desítky květinových vazeb.
-
Kouzelné království růží můžete obdivovat v královéhradeckém soutěžním rozáriu v Kuklenách
Královéhradecké soutěžní rozárium v Kuklenách je pro veřejnost otevřené až do neděle 4. července. Obdivovat a hodnotit růže můžete od 9:00 do 17:00 hodin.
-
Na „růžovou“ neděli patří na stůl sladký hrách a „družbance“. I o Zlaté růži si povíme v Krkonoších
Čtvrté neděli postní se odedávna říká „družebná"; původně to ale byla neděle „růžebná", či také růžová. Proč? A co dobrého se v tento postní čas připravovalo v Krkonoších?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.