Paella a fideuà = společné socarrat a hodně olivového oleje, směje se odborník na španělskou kuchyni

17. květen 2024

Vlady Nodžak, šéfkuchař a specialista na španělskou kuchyni, byl hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně. A řeč byla pochopitelně zejména o všech možných zákoutích i tajemstvích španělské gastronomie. 

Vlady Nodžak pracuje v gastronomii prakticky celý svůj profesní život, z toho více než 30 let má zkušenost právě se španělskou gastronomií, kterou nyní popularizuje a propaguje na východě Čech.

My Češi si často myslíme, že jsme pupek světa. Ale například v porovnání se španělskou gastronomickou kulturou jsme hodně pozadu.
Vlady Nodžak, šéfkuchař a majitel restaurace La Terraza v Hradci Králové

Historicky první zástupce České republiky předvedl své kuchařské dovednosti také v prestižní světové soutěži ve španělské Valencii mezi 45 účastníky z celého světa na soutěži Concurs Internacional de Paella Valenciana de Sueca. Samotný pokrm Paella je starší více než 500 let.

„Při přípravě paelly nebo fideuà, což je vlastně paella nikoliv z rýže, ale z nudlí, je důležitý už samotný základ, který se pak vsákne do těchto ingrediencí. Nesmíte tedy nijak šetřit na panenském olivovém oleji. Toho opravdu můžete použít hodně, protože je také velmi zdravý.“

Čtěte také

„Vodu použijeme v poměru 1 ku 3. Tedy na kilogram rýže nebo nudlí 3 litry vody. Ta se postupně při vaření odpařuje, olivový olej klesá ke dnu pánve a až zůstane jen olej, začne nám zespodu tvořit na pokrmu krásnou kůrčičku, které říkají ve Španělsku socarrat. Pokud byste nepoužili dost oleje, začalo by se vám jídlo naopak ze spodu připalovat, což je chyba.

„My Češi si často myslíme, že jsme pupek světa, co se týče gastronomie. Trošku pravdy bude možná v tom, že jsme pupík gastronomie ve střední Evropě, protože jídla od nás kopírují i Němci a patříme k nejlepším. Dříve se říkalo, že když se vídeňské paničky chtěly pochlubit kamarádkám, že mají něco extra, tak říkaly: moje kuchařka je z Čech.

Olej postupně klesá ke dnu pánve a začne nám zespodu tvořit na pokrmu krásnou kůrčičku, které říkají ve Španělsku socarrat.
Vlady Nodžak, šéfkuchař a majitel restaurace La Terraza v Hradci Králové

„České kuchařky nebo kuchaři byly vždy v Evropě vyhlášeni. Ale v porovnání se španělskou gastronomickou kulturou jsme pozadu. Tam je to o hodně širší a kompletnější, říká Vlady Nodžak.

Dalším fenoménem španělské gastronomie je tapas. Je nějaký rozdíl mezi předkrmem a tapas?
„Je tam rozdíl. Předkrm, to slovo už říká samo o sobě, že je to před krmí. Před hlavním jídlem dostanu něco jako předkrm. Jenomže tapas může také samozřejmě sloužit jako takový předkrm, ale většinou je to o spojování. Sejde se nějaká parta kamarádů, jdou si někam sednout a říká se, jdeme na tapasy, nebo jdeme tapasovat.“

„Tapasy se podávají většinou ke skleničce. Jde se od baru k baru a všude si dáte třeba skleničku vína nebo piva. A u každé si pochutnáte na tapas,“ usmívá se Vlady Nodžak.

Co je tedy typické španělské jídlo a co naopak nemají Španělé rádi? A co bychom měli rozhodně vědět před cestou do Španělska? Celý rozhovor Lady Klokočníkové s Vlady Nodžakem, šéfkuchařem a majitelem restaurace La Terraza v Hradci Králové, si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související