Když děláte s masem, dostanete chuť na sladké. A při dortu zase na maso, směje se kuchař Lukáš Ende
Povídáme si o jídle a vaření, protože u nás máme skvělé kuchaře, kteří vyhrávají i světové kuchařské soutěže. Jedním z nich je mistr kuchař Lukáš Ende z Hradce Králové, který byl za své kuchařské umění dokonce oceněn Křížem svatého Vavřince, což je nejvyšší možné profesní ocenění u nás.
Co vás přivedlo k náročnému kuchařskému řemeslu?
To bylo natruc rodičům. Oni si tak nějak mysleli, že budu pořád někde sedět u počítače, ale to nebylo nic pro mě. Nemám rád monotónní práci, tak jsem si říkal, že potřebuji něco tvořivého. A rozhodoval jsem se mezi kuchařem a uměleckým kovářem. Můj děda byl takový srdcař jídla a strašně rád vařil. On chtěl jít na kuchaře, ale pak se mu to nepovedlo, takže nakonec dělal elektrikáře.
Nejraději mám českou kuchyni. Když je poctivě a moderně udělaná, tak má potenciál. A dokážeme s ní vítězit i na světových soutěžích.
Lukáš Ende, mistr kuchař, držitel Kříže svatého Vavřince
On mne v tom rozhodnutí hodně podporoval, takže jsem se pustil do kuchařského řemesla. Vařil jsem s ním rád už jako malý kluk. A babička byla vyučená cukrářka, ale také to nikdy nedělala. Ovšem asi nějaké geny po nich jsem trošku zdědil.
Čtěte také
Jste spíš na sladké nebo na slané? Jako kuchař nebo i jako jedlík.
Víte, jak to je. Když člověk dělá s masem, tak má strašnou chuť na sladké. A zase když zrovna peče dort, tak dostane hroznou chuť na maso.
Vím o vás, že jste zastáncem klasické české kuchyně.
Tak. Nejraději mám českou kuchyni. Když je dobře, poctivě a moderně udělaná, člověk si s ní trošku pohraje, tak si myslím, že to je prostě krásná kuchyně, která má potenciál. A dokážeme s ní vítězit i na světových polích.
Čtěte také
Nejste to ovšem jen vy sám, ale i se svými studenty, protože také učíte.
Učím na Vyšší odborné škole, Střední odborné škole, Základní škole a Mateřské škole Štefánikova a specializujeme se na neslyšící studenty. Takže vzděláváme neslyšící kuchaře. I s nimi jezdíme na soutěže a někteří z nich jsou velice šikovní. Za těch téměř 20 let, co vyučuji na této škole, jsme dokázali získat s našimi studenty už 70 medailí.
Jídlo miluji, je pro mě životní styl, říká kuchařský olympionik Lukáš Ende, který se pro toto řemeslo rozhodl už v dětství. Díky dědovi. Na svém kontě má spoustu medailí a může se pochlubit i prestižním oceněním Kříž svatého Vavřince. A teď stojí před další velkou výzvou. Jakou? To se dozvíte při poslechu pořadu Návštěva, který pro vás připravila Zdena Kabourková.
Související
-
Domácí výroba sushi. Základem je vyhnout se veškerému kovovému nádobí a použít jen tu správnou rýži
Pojďme si udělat sushi. Tradiční japonské jídlo se u nás stává čím dál oblíbenější. Je to možná trochu i módní záležitost, ale připravit ho, to je řádná alchymie.
-
Nedám dopustit na českou kuchyni. Naše národní jídlo, vepřo, knedlo, zelo, po tom svět šílí
Co rád jí držitel nejvyšších kulinářských ocenění, řádu svatého Ambrože a kříže svatého Vavřince, mistr kuchař Jaroslav Runštuk?
-
Michal Vacek: Kuchařinu musíte milovat, jinak budete „vyvaření“. Je to sebevzdělávání na celý život
Dnešním hostem Českého rozhlasu Hradec Králové je muž, který v Londýně vařil pro britskou královnu a dnes vaří pivo v Chlumci nad Cidlinou. Kuchař a sládek Michal Vacek.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.