Opravy některých drobných památek na Trutnovsku se kvůli koronaviru odkládají do budoucnosti

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Oprava Božích muk ve Lhotě - Bezděkově musí počkat

Oprava drobných památek na Trutnovsku se posouvá na příští rok. Kvůli současné ekonomické situaci totiž město Trutnov musí škrtat z letošního rozpočtu a na některé investice proto nezbydou peníze. Do takové skupiny patří například Boží muka ve Lhotě - Bezděkově.

S místostarostou Trutnova Tomášem Eichlerem za Pirátskou stranu jsme zastavili v jedné chalupářské oblasti a vidíme tady pobořený křížek.

„Jsou to Boží muka s reliéfem Panny Marie. Nacházíme se v okrajové části Lhoty - Bezděkova. Jde o jednu z obcí, které byly připojeny k Trutnovu po 2. světové válce."

Kamenný křížek vypadá na spadnutí

Schůdky, které ke křížku vedou, jsou také ve velmi špatném stavu. Vše je zarostlé kopřivami. Na pomníčku je nečitelný nápis.

Vedení trutnovské radnice se chystalo na obnovu této drobné památky a také mnoha jiných na Trutnovsku.

„Tohle je ve skutečnosti jedna z posledních drobných památek na které se ještě nedostalo. Protože město Trutnov systematicky obnovuje všechna stará Boží muka, křížky, rozcestníky a další historické kulturní památky, včetně těch nejmenších, jako jsou tato Boží muka."

„Ale bohužel, současná situace s koronavirem a ještě mnohem víc očekávaná ekonomická krize nám v tuto chvíli zabrání onu opravu realizovat. Respektive musíme si odsunout o nějaký podstatný čas dál do budoucnosti."

Oprava Božích muk ve Lhotě - Bezděkově musí počkat

Kdyby byla situace běžná, tak bychom zde stáli s partou řemeslníků, případně i nějakým restaurátorem a pracovalo by se na obnově památky.

„Dnes bychom tady asi ještě nestáli, ale v létě by bylo jistě slyšet ťukání kladívka a dlátka. A už by se zdejší pilíře napřimovaly."

Je to jedna z posledních památek podobného typu, které potřebuji nutně pomoci?

„Ještě takových několik zůstává. Trutnov je opravdu na rozlohu jedno z největších měst v České republice. Je to dáno právě tím, že okrajové obce byly připojeny na středisko Trutnova. Tedy nyní jsme opravdu na jednom z nejodlehlejších konců našeho města. A několik takových objektů ještě čeká na naši pomoc."

Na jaké další památky, které už byly v hledáčku pro renovaci, se nedostane?

„Už jsme dávali dohromady plány na nějakou rekonstrukci kamenného mostu v Debrném, což je jedna z doslova zaniklých vesnic. A to je nyní rozhodně akce, která se odsouvá do velmi vzdálené budoucnosti," dodává Tomáš Eichler.

O dalším osudu těchto drobných památek se bude jednat v rozpočtu města Trutnova na příští rok.

Spustit audio
autoři: Jana Házová , baj

Související