Studenti a pracovníci lesnické akademie v Trutnově bojují s kůrovcem. Už přišlo jeho první rojení
Trutnovská lesnická akademie teď vysílá do školního polesí nejstarší studenty a také zaměstnance školy, kteří mají volněji. Důvodem je pomoc v boji s dřevokazným broukem. Kůrovec má totiž za sebou už první rojení a množí se. Je třeba napadené dřevo z poškozených lokalit celého polesí vytěžit a odvést co nejdříve.
Školní polesí trutnovské lesnické akademie, konkrétně Červená cesta. Studenti třetího ročníku se vrátili po víc jak dvouměsíční pauze do školy a rovnou ke strojům.
Čtěte také
„Potřebujeme v této fázi, kdy jsou první samičky kůrovce v kmenech a kladou vajíčka, tak než vylétnou ti mladí ven a napadnou nám další stromy, potřebujeme to dřevo co nejrychleji vytěžit a odvézt pryč," vysvětluje ředitel akademie Miloš Pochobradský.
Už proběhlo první rojení kůrovce a my právě pozorujeme jeho rozmnožování pod kůrou stromu.
„Tady je krásně vidět, jak samička vlezla kůrou do kmene stromu a teď po oplodnění a rojení klade vajíčka."
Z nich se potom vylíhnou malí kůrovci.
„Za poslední dva roky jsme kůrovcem významně postiženi. Prakticky na školním polesí provádíme veškerou kůrovcovou těžbu."
V boji s kůrovcem místo ostatních studentů pomáhali a nadále pomáhají zaměstnanci školy.
„Zbývá nám trochu času pro ostatní učitele a zaměstnance. Protože například jídelna nejede na úplný provoz. Také uklízečky nejedou na úplný výkon. Tak jsme tyto lidi vzali do lesa a sázíme stromky, pálíme roští a klest z vytěžených kůrovcových stromů, kde je také ještě kůrovec."Čtěte také
Dvojice studentů právě pokácela napadený strom, rozřezává ho a maturant Petr pod dohledem mistra Bořivoje Trávníčka nabírá a odváží jednotlivé kusy.
V lese je teď v podstatě veškerá technika, kterou škola má, pracuje se za každého počasí.
„Krásně nám dnes prší, máme z toho velkou radost. Protože když se ochladí, tak to významně brzdí vývoj kůrovce. A potom nám také samozřejmě obrovsky chybí vláha v lese. Potřebujeme to pro zalesnění a přirozenou obnovu," vysvětluje Miloš Pochobradský.
„Učíme se zacházet s traktorem, motorovou pilou i lakatošem, neboli lesním kolovým traktorem," říká student Jakub Chochola, který právě bere do ruky motorovou pilu.
Druhý týden v červnu se do školy vrátí ostatní studenti, kteří budou v boji proti dřevokaznému brouku pomáhat.
Související
-
Rekordních 52 000 metrů krychlových kůrovcem napadeného dřeva zpracovala letos Správa KRNAP
Situace s přemnožením lýkožrouta smrkového není v českých lesích jednoduchá. Nejinak je tomu i na území Krkonošského národního parku.
-
Kůrovcová kalamita a snížení ceny dřeva mají výrazný vliv na hospodaření Městských lesů Náchod
Městské lesy Náchod zaplatí letos do pokladny města o 750 tisíc korun méně než obvykle. Zastupitelé totiž společnosti snížili nájem. Zohlednili velké problémy s kůrovcem.
-
Česká příroda volá o pomoc. Skauti ji vyslyšeli a vyráží do Krkonoš bojovat s kůrovcem
Český skaut vyzývá své členy, aby vyrazili do našeho nejstaršího národního parku, pomoci odkorňovat kmeny stromů pokácených kvůli napadení lýkožroutem smrkovým.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí