Kácení stromů na vrcholu Ostaše se kvůli hnízdění sokolů odkládá. Les přitom likviduje kůrovec
Plánované kácení stromů na náhorní plošině stolové hory Ostaš na Náchodsku se zatím odkládá. Důvodem je hnízdění jednoho páru sokola stěhovavého. Velká část lesa na samotné hoře i jejich úbočích je přitom napadená kůrovcem a případné zpoždění může kalamitu zhoršit.
„Většina stromů na které se díváme, je zelených. Ale za týden, za čtrnáct dní, už budou rezavé. Kůra bude opadaná. A v tom právě spočívá ona záludnost lýkožrouta," vysvětloval ještě po cestě na vrchol hory ředitel Benediktinské hospodářské správy Petr Bláha.
Čtěte také
Benediktini lesy nedávno získali v restituci, už tehdy byl porost napadený kůrovcem.
Od začátku roku proto na úbočí hory vytěžili zhruba dva tisíce kubíků dřeva. Teď, po vyschnutí terénu, mělo začít kácení v samotném ohnisku problému.
„My máme opravdu ten problém, že brouci se nám začali líhnout tady a postupně začínají nalétávat na úbočí kopce."
Na vrcholu hory už je sice připravený harvestor, tedy specializovaný těžební stroj, čekají tam ale také zástupci Správy CHKO Broumovsko. Upozorňují na hnízdící pár sokolů, mají totiž obavy, aby ho těžká technika nerušila.
„Sokoli hnízdí asi necelých 150 metrů od trasy, kudy by bylo zapotřebí ono vytěžené dřevo odvážet," říká ochranář Petr Kuna.
Po asi půlhodinové diskuzi v terénu je rozhodnuto. Majitel lesa ustupuje ochranářům.
Čtěte také
Těžba na vrcholu se odkládá o několik týdnů, do té doby se harvestor přesune zpátky na úbočí.
„A budeme doufat, že kůrovce nahoře zastihneme ještě v pravý čas. Že se nám zkrátka nerozprchne po lese a nezpůsobí skutečnou katastrofu. Je to samozřejmě obrovské riziko, do kterého jsme se teď pustili. Nebudeme z toho mít dobré spaní, ale doufáme, že to dobře dopadne."
Pokud ne, hrozí kompletní vykácení porostu na stolové hoře. Její vrchol je přitom 700 metrů nad mořem a patří tak mezi dominanty oblasti a jednu z oblíbených turistických lokalit.
Související
-
Dobrovolní hasiči v Královéhradeckém kraji se zapojí do likvidace kůrovcové kalamity
Královéhradecký kraj nasadil do boje s kůrovcem další dotační nástroj. Na podporu těžby kůrovcového dřeva a následnou výsadbu dobrovolnými hasiči vyčlenil 2 miliony korun.
-
Kůrovcová kalamita a snížení ceny dřeva mají výrazný vliv na hospodaření Městských lesů Náchod
Městské lesy Náchod zaplatí letos do pokladny města o 750 tisíc korun méně než obvykle. Zastupitelé totiž společnosti snížili nájem. Zohlednili velké problémy s kůrovcem.
-
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují pod horou Ostaš vás osvěží čerstvou vodou
Pramen Samaritánka z 19. století ve Žďáru nad Metují potřebuje pravidelnou údržbu. Starat se ale o reliéf z pískovce, který stojí vedle zdroje pitné vody, není snadné.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
ONLINE: Území v Kurské oblasti obsazené Ukrajinou se zmenšilo. Rusové zde nasadili 59 000 vojáků
-
Za letošní vlny veder může opravdu klimatická krize. Bez fosilních paliv by k nim nemohlo dojít