Od pondělí 25. května ukáže dvorský safari park všechny expozice a představí nové výběhy i pavilony

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nové výběhy šelem v Safari Parku Dvůr Králové

Přístupné budou tedy nejen venkovní výběhy, ale například i Ptačí pavilon s ukázkami madagaskarské fauny a flóry, galerie obrazů Zdeňka Buriana, provoz obnoví také safaritrucky a safaribusy. Další podrobnosti se dozvíte z rozhovoru vedoucího zoologie Jaroslava Hyjánka a redaktorky Dany Voňkové.

Safari Park Dvůr Králové čeká kvůli uzavření v době koronavirové epidemie ztrátu výnosů na úrovni 23 milionů korun. Zahrada kvůli tomu odložila některé opravy, zrušila plánované zvýšení platů zaměstnanců a nebude tvořit rezervní fond na opravy pro rok 2021.

V pondělí 25. května Safari Park Dvůr Králové otevře všechny své expozice a vrátí se k normálnímu provozu. Vstupné placené na pokladnách bude vyšší než loni.

Dvorský safari park patří Královéhradeckému kraji a s více než půl milionem návštěvníků ročně je nejnavštěvovanějším turistickým cílem na východě Čech. Od 16. března byl kvůli pandemii zcela uzavřen, od 27. dubna lidé mohou navštívit venkovní prostory a vjet autem do areálů safari s volně žijícími zvířaty.

Stěhování krokodýlů čelnatých

„Loni od března do konce května navštívilo safari park přes 105 000 lidí, letos to je pouze 24 000 lidí," uvedl ředitel safari parku Přemysl Rabas. Přímá ztráta na vstupném tak podle něj zatím činí téměř deset milionů korun. Chybí především školní návštěvy a kvůli uzavření hranic také návštěvníci z Polska.

Kvůli úsporám zoo například odložila výměnu střechy v pavilonu ptačí svět za několik milionů korun. Odložením plánovaného pětiprocentního zvýšení mezd by měla zoo ušetřit asi šest milionů korun.

Finanční pomoc zahrada zřejmě dostane od Královéhradeckého kraje. Podle radního kraje pro zemědělství Karla Klímy z KDU-ČSL by dvorský safari park mohl dostat 13,5 milionu korun. „Jsme připraveni zoo pokrýt ztráty z provozní činnosti," řekl Klíma.

Nové výběhy šelem v Safari Parku Dvůr Králové

Vstupné pro dospělého koupené na pokladně bude od pondělí činit 240 korun místo loňských 230 korun. Vjezd auta do areálu safari zdraží na 350 korun z loňských 240 korun, přičemž každý člověk v autě musí mít zakoupené i jednotlivé vstupné. Podle Rabase chce zoo zdražením vjezdu aut dostat více lidí do safaribusů a afrikatrucků, protože velké množství aut dělalo provozní problémy zejména ve lvím safari.

Safari Park chce také podpořit nákup vstupenek po internetu.

Nedávno snončila přestavba expozic a pavilonů šelem, vodních světů a ptačího světa za 26 milionů korun. Lidé nové pavilony a výběhy budou moci vidět od pondělí, kdy celá zoo po omezeních daných epidemií koronaviru vstoupí do normálního provozu.

Investici jedenácti miliony korun zaplatila z česko-polského přeshraničního projektu Z tropů do tropů s polským Walbrzychem a jeho palmovým skleníkem na zámku Ksiaz. V rámci projektu dvorský safari park poslal do Walbrzychu skupinu lemurů kata. Naopak Poláci poslali do Dvora Králové kamion exotických rostlin. Zoo i palmová zahrada se budou vzájemně propagovat a pomáhat si zvyšovat návštěvnost.

Spustit audio
autoři: Dana Voňková , baj | zdroje: Safari Park Dvůr Králové , ČTK

Odebírat podcast

Související