Dron jako velký pomocník dvorského safari parku při sledování zvířat. Šetrný je také navíc k přírodě
Dnešní zastavení v Safari parku Dvůr Králové věnujeme monitorování zvířat. Královédvorským chovatelům je při tom velkým pomocníkem dron. Uplatní se při vyhledávání zvířat na velkých plochách nebo ve výškách, dokáže monitorovat pohyb zvířat, zaznamenat jejich počet a složení skupin.
Navíc dron není hlučný, zvířata nijak neohrožuje a je šetrný i k přírodě.
Čtěte také
Přesvědčí vás o tom reportáž redaktorky Dany Voňkové, která se vypravila za zoologickým ředitelem Safari Parku Dvůr Králové Jaroslavem Haimy Hyjánkem.
U průmyslových dronů najdete většinou vedle klasické optické kamery také termokameru, u zemědělských dronů jsou zase potřebné multispektrální kamery.
Existují ale i speciální zemědělské drony, které byly sestrojeny pro aplikaci postřiků nebo sázení semen.Ty neslouží primárně ke zkoumání stavu porostu, k čemuž by potřebovaly právě multispektrální kameru.
K čemu všemu se drony dají využívat?
Například ve stavebnictví, při zkoumání opuštěných prostor, při pátracích a záchranných akcích policie nebo hasičů. Využít je mohou i řidiči nebo pracovníci pošt při doručování zásilek a balíčků. Uplatnit se mohou i v nemocnicích nebo při rybaření a lovu zvěře.
Ve Rwandě dokonce drony dopravují léky. V americkém státě Ohio se zase našla firma, která lidem upoutaným na lůžka umí přinést obraz místa, které mají spojené s pozitivními vzpomínkami, až do pokoje. Mimořádně užitečný je i počin nizozemského studenta, který zkonstruoval dron s vestavěným defibrilátorem, takže umí pomoc rychle dopravit k osobě postižené srdeční příhodou.
Čtěte také
Safari Park Dvůr Králové už vyzkoušel vlastní dron při monitorování některých hnízdišť ptáků, další úkoly přinesou plánované české a evropské projekty. Při ochraně a výzkumu zvířat využívají termokameru, která umožňuje pracovat i v noci.
Dron a jeho tichý provoz nahrazuje jinak potřebný pohyb aut v národních parcích a rezervacích, šetří přírodu, zvířata neruší ani je neohrožuje. Za příznivého počasí vydrží baterie v provozu 20 až 30minut, na kratší vzdálenost i 40 minut.
V loňském roce se měli královédvorští specialisté podílet na monitorování zvířat v Etiopii. V místě jejich pobytu nebyla ale v té době klidná situace a tak svou první zahraniční výpravu odložili.
Související
-
Čeští odborníci nasazují slonům a lvům v Africe telemetrické obojky. Data poslouží k ochraně zvířat
Zamíříme do Tanzánie, kde čeští vědci vybavili v národním parku Mkomazi čtyři slony savanové telemetrickými obojky. Data z přístrojů pomohou ochranářům slony lépe chránit.
-
Český lesník v Africe. Josef Vágner snad jako první pochopil,...
Nový dokument Safari v Čechách. Do studia Českého rozhlasu Hradec Králové dnes zavítal režisér a producent filmu Ivo Pavelek.
-
Senoseče ohrožují srnčata: myslivci nasadili dron s termovizí
Jarní senoseče jsou v plném proudu a myslivci proto ve vysokém porostu opět vyhledávají srnčata, která před zemědělskými stroji nedokáží utéct.
Nejnovější zprávy
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.